- Hronika
- Montesong
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
31. 10. 2024.
15:30 >> 15:36
2
Čitaj mi:
TRAŽE VEĆE ZARADE
Najavljeni štrajk sudija korak od pravnog ambisa
Štrajk upozorenja, koji je najavljen od strane sudija je razuman potez, ali ujedno i mač sa dvije oštrice. On je prijetnja za kolaps u pravnom sistemu, zbog čega će najviše ispaštati pritvorena lica, optuženi i oštećeni u sudskim postupcima. Međutim, odgovornost je sada na Vladi, stav je sagovornika portala Dan iz Advokatske komore Crne Gore.
Podsjećamo, Udruženje sudija Crne Gore najavilo je da će u periodu od 18. do 29. novembra 2024. godine odložiti se sve radnje u sudskim postupcima, osim u pritvorskim, postupcima prema maloljetnicima i predmetima hitne prirode gdje bi mogla nastati nenadoknadiva šteta.
Advokat Damir Lekić kazao je, između ostalog, za portal Dan da ako bi se na sva dosadašnja dešavanja sad nadovezao i štrajk sudova, to bi bila potvrda da je sudski sistem u Državi Crnoj Gori zakazao i da je na korak do pravnog ambisa.
"Ne mogu da kažem da sudije nisu u pravu. Stavljene su u jedan nezavidan položaj, bez svoje krivice. Sva krivica, iako nisu odgovorni, se prebacuje na njih. Od njih se traži sve, a ne daje im se ništa, pa ni ono što im elementarno pripada i bez čega ne mogu da postupaju", smatra Lekić.
Advokat Srđan Lješković takođe podržava odluku sudija ali navodi da je najavljeni štrajk mač sa dvije oštrice, jer može imati i pozitivne i negativne posljedice u odnosu na predmete koji su u toku.
Podršku sudijama pruža i advokat Zdravko Begović, koji je za portal Dan naveo da se nada da će Vlada ozbiljno shvatiti upozorenje sudija.
On je naglasio da je ogroman broj sudija u nezavidnoj poziciji, d arade u izuzetno lošim uslovima i da su im i zarade neadekvatne.
"Crnogorsko sudstvo pred kolapsom"
"Nažalost ne mogu da se ne odam utisku da je ovako postupanje sudija samo jedan redovan slijed događaja, kada se ima u vidu situacija u kojoj se nalaze, te uslovi u kojima rade, kao i status, tretman i odnos koji prema njima kao ličnostima i funkciji koju obavljaju iskazuje Država Crna Gora", kazao je u izjavi za portal Dan advokat Damir Lekić.
On je dodao da je "više puta u ranijem periodu, na više mjesta govorio o tome da se naše sudsvo zbog više faktora koji su se dešavali ne tako davnom već u skorijem periodu nalazi pred samim kolapsom".
"Radi se faktorima izazvanim opasnom zaraznom bolesti “COVID 19”, štrajkom advokata, izglasavanjem “famoznog” Zakona o PIO zbog kojeg je određeni broj sudija otišao u penziju, napredovanjem sudija iz nižih u više istance, napuštanjem sudijskih funkcija od strane sudija, nezainteresovanošću pravnika da se uopšte prijavljuju na konkurse da budu birani i izabrani za sudije, nazainteresovanošću sudija da prelaze iz nižih u više instance, lošim zakonskim rješenjem u odnosu na izbor i napredovanje sudija, neuspijevanjem da se postigne dogovor da sudije iz viših istanci radi pružanja pomoći privremeno pređu u niže istance, višegodišnjom nemogućnošću da se izabere predsjednik Vrhovnog suda Crne Gore u punom mandatu, nedostatkom prostornih kapaciteta za rad (samo dvije sudnice), te neuobičajno ogromnim prilivom predmeta formiranim od strane državnog tužilaštva od kojih prednjače oni koji se isključivo baziraju na naprovjerenom i u svemu spornom materijalu koji je pribavljen posredstvom SKY ECC aplikacije i drugo", naglašava advokat Lekić.
Samo šest sudija u Specijalnom odeljenju: Nema adekvatnih uslova za rad
Lekić dodaje da se sve to dešavalo jako skoro (nekoliko godina unazad) i što je determinisalo da se objektivno svi sudovi, a naročito specijalno odjeljenje za suzbijanje organizovanog kriminala, mita, korupcije i terorizma Višeg suda u Podgorici nalazi u velikom problem.
"U njemu se nalazi samo šest postupajućih sudija, kojima ne samo da su plate niske i nezadovoljavajuće, već i nemaju elementarnih uslova i sredstava za rad, počev npr. od prostornih kapaciteta (nedostatak sudnica) i drugo. Dakle, kada se ima u vidu navedeno, najavljeni štrajk sudija je samo redovan slijed ovih događaja i isti je bio neminovnost, jer se nije moglo od sudija, naročito u ovako malom broju koji postupa i sa ovako lošim uslovima rada, očekivati da savladaju sve ove prepreke i da uspješno i nesmetano rade i da postignu one rezultate kao da postupaju u redovnim okolnostima, a ne u ovim vanrednim. A ogromna odgovornost se nalazi na njima, jer su izrazito važan segment u velikom broju faktora koji se trenutno determinišu u našem društvu kao što je to npr. pristup naše države u Evrospku uniju i sl., zbog čega su sve oči javnosti usmjerene prema njima i od njih svi očekujemo mnogo", navodi Lekić.
Naglašava da su pri tome sudije svakodnevno izložene i raznim neosnovanim, neutemeljnim, populističkim i neprimjerenim komentarima od strane političara, a čak i od određenih nosilaca vlasti od kojih su zapravo određeni dužni da im pruže određene vrste pomoći u njihovom radu, ali to uopšte ne čine.
"Takođe, ne smije se izgubiti iz vida činjenica da se zbog pomenutih faktora koji su se u skorijem vremenu dešavali, problem ne nalazi samo u specijalnom odjeljenju za suzbijanje organizovanog kriminala, mita, korupcije i terorizma Višeg suda u Podgorici, već i na drugim referatima u pomenutom sudu, pa čak i u drugim instancama u sudstvu tj. drugim sudovima", navodi advokat.
Najviše trpe oštećeni i okrivljeni
Prema riječima Lekića, efekat ovih dešavanja o kojima je naprijed govorio je itekako negativno pogodio ne samo sudove i sudije koji postupaju u njima, već i kompletnu Državu Crnu Goru u svakom njenom segmentu, te njene građane.
"Naročito okrivljene i oštećene koji se nalaze pred sudom, a svakako i advokate koji postupaju pred tim sudovima i ova dešavanja su dovela do velikog broja neželjenih posljedica, od kojih su neke npr. veliki broj neriješenih predmeta, neprimjereno dugo trajanje prvostepenog i drugostepenog postupka, neprimjereno dugo trajanje pritvora, nefukcionisanje elementarnih instituta krivično – procesnog prava koji su zbog takvog stanja izbuili svoj smisao i suštinu i slično", kazao je advokat.
Štrajk sudija - "potvrda da je sudski sistem zakazao"
Naglašava da ako bi se na ova dosadašnja dešavanja sad nadovezao i štrajk sudova, to bi bila potvrda da je sudski sistem u Državi Crnoj Gori zakazao.
"Odnosno da je isti došao u stanje totalnog kolapsa i to bi dovelo do jednog velikog pravnog ambisa, iz kojeg se Država Crna Gora, njeni građani i učesnici u postupku, ne bi baš lako mogli izvući i nastao bi jedan veliki jaz i izrazita šteta po Državu Crnu Goru, njene građane, a naročito po sve učenike u postupku i to bez razlike i za okrivljene i za oštećene i trebalo bi jako puno godina, strategije i rada, da se sudstvo u Državi Crnoj Gori obnovi i povrati na onaj nivo i da dosegne onaj status u koje se nalazio prije kolapsa, a što bi po naše društvo imajući u vidu trenutno stanje stvari u sudstvu, kao i broj i vrstu predmeta (najteži predmeti organizovanog kriminala) mogao da bude i više nego poguban", zaključio je advokat Lekić.
Коментари2
Остави коментар