- Hronika
- Montesong
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
25. 11. 2024.
12:27 >> 12:34
Čitaj mi:
predsjedik na Antikorupcijskom forumu
Milatović: Uspostaviti kažnjivost za korupciju u zdravstvu koja je na zabrinjavajućem nivou
Korijen problema s kojim se suočavaju građani Crne Gore u dijelu često neadekvatne zdravstvene njege je upravo u korupciji u zdravstvenom sistemu. ocijenio je predsjednik Crne Gore Jakov Milatović na Antikorupcijskom forumu na temu korupcije u zdravstvu, u organizaciji BIRN-a i Građanske alijanse.
On je poručio da je važno da se govori o toj temi koja je od ključnog značaja za naše društvo.
"Zdravstvo bi trebalo da predstavlja osnovni stub društvene jednakosti, mjesto gdje svaki građanin, bez obzira na imovinsko stanje, može ostvariti pravo na kvalitetnu zdravstvenu zaštitu. Nažalost, umjesto toga, brojni su naši građani koji su svjedoci koruptivnih radnji u zdravstvu – od davanja mita za brže ili kvalitetnije liječenje, do nepravilnosti u javnim nabavkama medicinske opreme i ljekova koje se mjere milionima eura. Zato korupcija u zdravstvu nije apstraktan problem u Crnoj Gori. Ona je, da upotrijebim medicinski rječnik, bolest našeg sistema, prijetnja zdravlju nacije i direktan napad na osnovna ljudska prava", kazao je Milatović.
Istakao je da se, kako bismo imali bolju zdravstvenu njegu, kao društvo moramo izboriti sa korupcijom u zdravstvenom sistemu.
"Znam da najveći broj zdravstvenih radnika svoj posao obavlja sa puno ljubavi i odgovornosti prema građanima Crne Gore. No, nažalost postoje i oni pojedinci koji kroz koruptivne radnje urušavaju ukazano im povjerenje. Za takve pojedince ne smije biti mjesta u našem sistemu. Međutim, davanje mita, u cilju obezbjeđivanja boljeg liječenja, samo je jedan od vidova korupcije u ovoj oblasti, na koji se nadovezuju i brojni drugi, od kojih je najznačajnije pomenuti postupke javnih nabavki ljekova i medicinske opreme. Ništa manje značajan nije ni problem sumnjivih diploma u zdravstvu. Kada se na sve ovo dodaju godine suštinske nebrige za infrastrukurna poboljšanja i odliv kadra zbog loših uslova rada u zdravstvu, nije teško zaključiti kako smo danas tu gdje jesmo", rekao je Milatović.
Dosao je da podaci o percepciji crnogorskih građana, kada je u pitanju prisutnost korupcije u zdravstvenom sistemu, djeluju zabrinjavajuće i ukazuju da je neophodna odlučna akcija svih relevantnih aktera u društvu.
"Prema prošlogodišnjim istraživanjima javnog mnjenja skoro 60% građana smatra da je korupcija prisutna ili u velikoj mjeri prisutna u našem zdravstvenom sistemu, a najveći broj njih ne prepoznaje rezultate antikorupcijskih mjera u oblasti zdravstva. Ovi podaci nisu novina već karakteristika sektora zdravstva tokom više od decenije za nama. Na ove negativne trendove nas upozoravaju i naši evropski partneri, što je konstatovano i u izvještaju Evropske komisije za prošlu godinu. Ovi podaci izazivaju zabrinutost i predstavljaju ozbiljan alarm da se mjere moraju hitno preduzeti", saopštio je Milatović.
Kazao je da su uzročnici ovakvog stanja mnogobrojni - počev od neadekvatnog zakonskog okvira u ovoj oblasti, preko neefikasnih sudskih postupaka koji se tiču korupcije u zdravstvu, pa do nespremnosti državnih institucija da se ovim problemom pozabave na ozbiljan i sistematičan način.
"Zato se danas obraćam ne samo sa dubokim osjećajem odgovornosti, već i sa snažnim pozivom na akciju. Kao predsjednik države i prvi među jednakima, pozivam donosioce odluka na odlučnu akciju – ne na deklarativne riječi, već na konkretne korake. Pod jedan, neophodno je uspostaviti kažnjivost za korupciju u zdravstvu", ukazuje Milatović.
Ovo prije svega znači, pojašnjava, da se koruptivne radnje moraju zakonski sankcionisati, što do sada često nije bio slučaj.
"Iako naš zakon jasno propisuje kazne za davanje ili primanje mita, takve pojave se ne procesuiraju, te nemamo ni presude kojima bi se sankcionisale ovakve prakse. Pod dva, proces javnih nabavki u zdravstvu mora biti u potpunosti transparentan. S tim u vezi, neophodno je digitalizovati cjelokupan proces kao i obezbijediti stroge mehanizme kontrole u javnim nabavkama. Svaki ugovor, tender i transakcija moraju biti javni i podložni kontroli. Istovremeno, uzbunjivači koji ukazuju na nepravilnosti u zdravstvenom sistemu moraju biti dodatno zaštićeni, jer bez njih korupcija često ostaje sakrivena ispod površine", ističe predsjednik države.
Važno je, kako kaže, omogućiti zdravstvenim radnicima uslove rada koji su dostojni njihove profesije.
"Ovo je od izuzetne važnosti kako bi se zaustavio negativan trend odliva kadra iz našeg javnog zdravstva. Takođe, država se mora neselektivno uhvatiti u koštac sa lažnim diplomama u zdravstvu, ali i sa negativnom selekcijom u dijelu zapošljavanja i napredovanja. Da bismo mogli ostvariti napredak, od izuzetne važnosti je vršenje konstantnog pritiska na donosioce odluka da primijene antikorupcijske mjere u praksi", istakao je Milatović.
Izvršni direktor BIRN Crna Gora Vuk Maraš rekao je da su javne nabavke jedan od glavnih problema kada je riječ o korupciji u zdravstvenom sistemu.
On je ukazao i na to da u Crnoj Gori ne postoji nijedan riješeni slučaj korupcije u zdravstvu što je, kako je dodao, i statistički nemoguće.
„Apelujemo, pogotovo na organe krivičnog gonjenja i presuđivanja, da počnu da se bave svojim poslom, da nam daju rezultate u ovoj oblasti, jer u Evropsku uniju ne možemo tako što nemamo nijedan jedini riješen slučaj korupcije u zdravstvu, a imamo monopole u javnim nabavkama“, naveo je Maraš.
On je kazao da je kroz grantove kojima su podržali nevladine organizacije i medije razvijeno dosta istraživačkih priča i analiza politika i apelovao na državne organe da ulože napore i da počnu da rješavaju ono što su ljudi iz zajednica prepoznali kao probleme.
Maraš je apelovao na civilni sektor i medije da nastave da vrše pritisak na vlast da daje rezultate u borbu protiv korupcije u zdravstvu.
Programski direktor GA Milan Radovic rekao je da korupcija nije samo kršenje zakona.
„Ona je mnogo više, prije svega direktno utiče na ljudska prava, ugrožava živote i značajno urušava povjerenje građana u zdravstveni sistem. Iz takvog stanja urušenog povjerenja proizilace brojni drugi problemi, prije svega pojava da je korupcija u zdravstvu nešto na šta su građani navikli, nešto što je uobičajeno i protiv čega se sve teže boriti“, naveo je Radović.
Kako je istakao, borba protiv korupcije ne može biti borba samo jednog čovjeka, organizacije, insitucije ili jednog sektora.
„Ona mora biti sinhronizovana akcija svih subjekata u našem društvu, a mediji moraju pratiti sve aktivnosti svih subjekata ako želimo da ta borba bude efikasna, da idemo ka iskorjenjivanju korupcije u zdravstvenom sistemu i ako želimo da imamo efikasno pravosuđe i prve postupke u ovoj oblasti“, rekao je Radović.
Коментари0
Остави коментар