Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Društvo

K. J.

13. 12. 2024. 08:16 >> 08:16
Čitaj mi:

CGO

Suzbijanje seksističkog i senzacionalističkog govora u medijima ključno za podršku ženama

Važno je da se identifikuje i suzbija seksistički i senzacionaistički govor u medijima, jer se tako pruža i podrška ženama u javnom prostoru koje su sve češća meta takvih napada, čime se dodatno ograničava njihov uticaj u procesima odlučivanja, istaknuto je, između ostalog, sinoć na panel diskusiji koja je uslijedila nakon projekcije filma “Dnevnici crne kutije”, u okviru Crnogorskog festivala filma o ljudskim pravima UBRZAJ 2024 koji organizuje Centar za građansko obrazovanje (CGO).

Na panel diskusiji "Žene u medijima: borba za glas i sliku?" govorile su novinarka i programska koordinatorka Instituta za medije Crne Gore, Vesna Rajković Nenadić, novinarka Ivana Boljević i profesorica Crnogorskog jezika i književnosti u SMŠ Golubovci Svetlana Jovetić Koprivica.

Svetlana Jovetić Koprivica je pohvalila napore CGO-a i Festivala UBRZAJ u podizanju svijesti o značaju ženskog glasa u društvu.

„Ovi vrijedni napori doprinose da ženski glas bude zvučniji, ali treba naglasiti da je potenciometar odlučivanja u Crnoj Gori i dalje u rukama muškaraca,“ ocijenila je ona. Ukazala je da se crnogorsko društvo suočava s ozbiljnim problemima, poput selektivnih abortusa, niže plaćenosti i manjeg poštovanja profesija koje se doživljavaju kao „ženske“, femicida i odsustva pozitivne diskriminacije žena. „Jezik je psihološka odrednica društva. Teško je očekivati prihvatanje rodno senzibilisanog jezika u sredini gdje se nastavak -ica doživljava kao deminutiv i pežorativ. Još uvijek je doktor, direktor, profesor ili sudija vrijedniji od doktorice, direktorice, profesorice ili sutkinje. S druge strane, rodno senzibilisan jezik lako primjenjujemo na poslove koji su manje cijenjeni u društvenoj hijerarhiji,“ objasnila je Jovetić Koprivica. „Novinarska profesija mora uvijek raditi u javnom interesu, a to podrazumijeva zalaganje za pravedniju, inkluzivniju i uređeniju stvarnost,“ zaključila je ona.

Kako je kazala Vesna Rajković Nenadić ženama je danas teže nego ranije jer se suočavaju sa tradicionalnim problemima uz izazove vezane za online prostor.

„Nisam sigurna kako oni reaguju i zašto ne reaguju u slučajevima kada bi trebalo. To je pitanje koje treba postaviti njima,“ kazala je ona.


Rajković Nenadić se osvrnula i na primjere sudske prakse Evropskog suda za ljudska prava iz ove oblasti ukazujući na presude koje bi mogle biti putokaz za unaprijeđenje medijske prakse.

“Mediji su ključni za podizanje svijesti i zaštitu prava žena, ali je za napredak neophodna veća odgovornost kako regulatornih organa tako i samih medijskih kuća. Institucije moraju biti jače, a mediji senzibilniji kako bi se zaštitile žene u javnom prostoru i osigurala njihova ravnopravnost,“ naglasila je ona.

Ivana Boljević se osvrnula se na način na koji se javnost i mediji odnose prema žrtvama seksualnog nasilja.

„Najnoviji slučaj doveo je do toga da se sva pažnja usmjeri na žrtvu i njenu 'slabost'. Tanka je linija između toga da li ćete pomoći žrtvi ili je osuditi, a senzacionalizam ostaje kontinuiran problem“, upozorila je ona dodajući da film koji je služio kao osnova za diskusiju predstavlja odličan primjer kako se politika može uplesti u ovakve slučajeve.

Boljević se osvrnula i na trajanje sudskih procesa kao dodatnog problema u borbi za pravdu za žrtve seksualnog nasilja i naglasila potrebu za sistemskim unaprijeđenjem pravosudnog sistema, regulacijom medijskog prostora i senzibilisanjem javnosti prema žrtvama.

“Samo uz jače institucije i odgovoran pristup medija može se izgraditi pravednije i sigurnije društvo”, poručila je ona.

Panel je organizovan u okviru projekta "Protiv rodnih stereotipa i seksizma" koji je podržan od strane Ministarstva ljudskih i manjinskih prava Crne Gore.

 

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније