- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
10. 02. 2025.
20:50 >> 21:22
Čitaj mi:
Ove godine vraćeno oružja koliko za prethodnih deset
U Crnoj Gori ima oko 69.000 registrovanih vlasnika oružja, dok je samo ove godine vraćeno oko 2.200 komada oružja koliko u proteklih deset godina, kazao je državni sekretar MUP-a Petar Koprivica u emisiji “Naglas”, na TVCG.
Koprivica je saopštio da država nema i ne može imati podatke o ilagalnom oružju, kao ni metodologiju po kojoj bi dolazili do tih procjena.
Kada je u pitanju kampanja “Poštuj život vrati oružje” od januara predato je, kako navodi, 2.240 komada oružja.
“Od 2015. do 2024. godine vraćeno je 2.871 oružja, a samo u januaru i februaru 2.240 komada. Faktički smo došli do toga da je za mjesec i po vraćeno oružja koliko za proteklih 10 godina”, kazao je Koprivica.
On je saopštio i da je u Crnoj Gori oko 69.000 registrovanih vlasnika oružja i oko 46.400 nevažećih oružnih listova.
“Apel svima onima koji su u ostavinskom postupku dobili oružje, a nisu ušli u proceduru legalizacije da pristupe tome ili da vrate oružje”, poručio je Koprivica.
Do oružja samo preko komisije Ministarstva zdravlja
Komisija Ministarstva zdravlja biće jedina nadležna u državi za izdavanje ljekarskih uvjerenje za posjedovanje oružja, kazao je Koprivica.
To je, kako je pojasnio, Koprivica jedna od novina Zakona o oružju i municiji, a rad komisije biće detaljnije definisan podzakonskim aktima i pravilnikom.
“Biće formirana komisija Ministarstva zdravlja koja će biti na nivou države jedina nadležna za izdavanje ljekarskih uvjerenje za posjedovanje oružja i vršiti u kontinuitetu psihološku i psihijatrijsku procjenu podnosioca zahtjeva”, naveo je Koprivica.
Koprivica podsjeća da je Nacrt Zakona o oružju i municiji od 24. januara na javnoj raspravi, koja će trajati 30 dana.
Biće, kako kaže, organizovane i tri javne rasprave u tri grada, Budvi u Podgorici u Beranama. Pored toga građani mogu svoje sugestije i redlog da šalju MUP-u u pisanoj formi.
“Dobili smo već dosta sugestija na nacrt zakona i vjerujem da ćemo doći do dobrih rješenja u zakonu”, kazao je Koprivica.
On je saopštio i da radna grupa koja je predložila ovaj zakon radi od marta prošle godine. Zakon, kako kaže, donosi brojne novine.
“Mi smo vodeći se i direktivama uveli brojne novine”, kazao je Koprivica i naveo najznačajnije.
Neke od njih su podizanje starosne granice za podnošenje zahtjeva sa 18 na 25 godina, smanjenje perioda važenja odobrenja za nabavku oružja sa godinu na šest mjeseci. Pored toga, kako je naveo Koprivica, oružni listovi će važiti pet umjesto dosadašnjih 10 godina, a predviđene su i strože psihološke procjene i obavezna obuka za korišenje oružja.
On je kazao i da su u nacrt tog zakona inkorporirani i predlozi iz inicijative za donošenje „Markovog i Mašanovog zakona“.
Profesor na Pravnom fakultetu i kriminolog Velimir Rakočević kazao je da je glavni cilj da se razori ilegalno tržište oružja i da sa druge strane, više ne nosimo epitet najnaoražanije nacije.
Podsjeća da smo u vrhu država po broju komada vatrenog oružja po glavi stanovnika. Pored toga, kako kaže Rakočević, najveći broj krivičnih djela izvršen je nekom vrstom oružja.
“Sve to je vrlo zabrinjavajuće”, kaže Rakočević i poručio da moramo promijeniti pristup oružju i onu maksimu - “da dom bez oružja nije dom”.
“Sve treba da bude suprotno. Oružje je najgori mogući saveznik”, kazao je Rakočević.
Ekspert iz oblasti lakog i malog oružja Mladen Marković kazao je da je sasvim normalno da se Zakon o oružju nakon 10 godina mora mijenjati.
Taj zakon, kako pojašnjava, neće definisati ilegalno tržišta oružje, jer se tiče samo legalnog naoružanja, registracije, nošenja, održavanja i definiše okvir kaznene politike.
On je kazao da je Nacrta Zakona o oružju i municiji koji je na javnoj raspravi odličan.
“Molim sve donosioce odluka - samo ne žurite”, kazao je Marković i poručio da građani moraju imati i dobiti jasan zakon.
Nataša Vuković, psihološkinja, članica Komisije za izdavanje ljekarskih uvjerenja za dobijanje oružja u Domu zdravlja u Bijelom Polju, kazala je kako se rizik pri procjeni kandidata ne može u potpunosti izbjeći.
“Do sada nismo imali neku veću saradnju sa MUP-om”, navela je Vuković.
Imala je kako kaže i negativna iskustva, da neko ne prođe kontrolu npr za vozačku dozvolu, a da je taj neko sjutra vozi taksijem.
“Nismo imali umreženost i ja sam predlagala da se umrežimo sa MUP-om, da se oformi neka drugostepena komisija koja bi procijenila stvarnu zdravstvenu sposobnost kandidata”, kazala je Vuković.
Коментари0
Остави коментар