Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Ekonomija

Mina biznis/M.L.B.

10. 02. 2025. 18:44 >> 18:45
3
Čitaj mi:

Đurović: Najveći poreski dužnici povezani sa "prvom familijom"

Poslanici su završili raspravu o Predlogu izmjena i dopuna Zakona o poreskoj administraciji, kojima će se stvoriti preduslovi za otpočinjanje automatske razmjene informacija o finansijskim računima, te uklanjanje Crne Gore sa liste država koje nijesu adekvatno implementirale standarde poreske transparentnosti.

Ministar finansija Novica Vuković, podsjetio je da je Crna Gora 2018. godine pristupila Globalnom forumu o transparentnosti i razmjeni informacija u poreske svrhe, koji je formiran od Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD).

Crna Gora se obavezala da će dosljedno implementirati u okviru svog zakonodavstva standarde za razmjenu informacija u poreske svrhe, i to razmjene informacija na zahtjev (EOIR) i automatske razmjene informacija o finansijskim računima (AEOI).

"Potpuna usklađenost sa ovim standardom planirana je kroz predloženo zakonsko rješenje, koje uključuje definisanje izvještajne finansijske institucije i standarda izvještavanja, kao i definisanja obaveze vođenja evidencije o preduzetim aktivnostima i prikupljenim dokazima na koje se oslanja, te obaveze čuvanja navedene evidencije u periodu od najmanje pet godina", rekao je Vuković.

Predviđa se i propisivanje kaznenih odredbi u slučaju da izvještajna finansijska institucija prekrši obavezu vođenja, odnosno čuvanja evidencije o preduzetim aktivnostima i prikupljenim dokazima na koje se oslanja.

Predstavnik Kluba poslanika ZBCG - Nova srpska demokratija Dejan Đurović, kazao je da, ako bi država uspjela da namiri poreska dugovanja koja iznose preko 600 miliona eura, onda bi implementirali i ovaj zakon u svrhu boljeg života građana.

“Od ovih 600 miliona koji se duguje državi, najveći broj je onih koji su vezani za “prvu familiju”, a najveći dužnik je Vektra i njen vlasnik Dragan Brković”, rekao je Đurović.

On je pomenuo i poslove koji su, kako tvrdi, vezani za bivšeg predsjednika države i premijera Mila Đukanovića, a tiču se Porto Montenegro i Pandora papira.

“Možemo mi donijeti zakone i sprovesti ih u djelo, ali moramo i pravdu na osnovu tih zakona dovesti do toga da građani Crne Gore nama vjeruju”, rekao je Đurović.

Poslanica Demokrata Zdenka Popović, kazala je da se ne zna koliki je poreski dug “novokomponovanih tajkuna i tranzicionih dobitnika”, jer se njihov novac nalazi na stranim računima, a imovina im je sakrivena na of šor destinacijama.

“Tek ćemo nakon usvajanja ovog zakona znati ko su naši milioneri i milijarder. Imali smo prilike da čujemo da samo jedna policijski funkcioner na računima u stranim bankama ima skoro 50 miliona eura i taj patriota nije nijednog jedinog trenutka razmišljao o tome da su Crnoj Gori potrebne škole vrtići i infrastruktura”, saopštila je Popović.

Prema njenim riječima, nedonošenjem ovakvog zakona ugrožava se globalna bezbjednost i stabilnost finansijskog sistema, a Crna Gora je, kao buduća članica EU, dužna da automatski razmjenjuje podatke o svim finansijskim transakcijama i vlasnicima imovine sa of šor destinacija.

Predstavnik Kluba poslanika ZBCG - Demokratska narodna partija Dragan Bojović, kazao je da zakon kao ovaj pokazuje brigu o domaćinstvu i zajedničkoj kući.

“Čitava kolekcija crnogorskih tajkuna i kumova razarala je godinama poreski i budžetski sistem i kreirala haos i ogromne štete. U zemlji pravde i reda važi načelo 'Posluj i prijavi', a u Crnoj Gori je dugo važilo načelo 'Posluj pa utaji'. Sa takvom politikom se mora jednom za svagda prekinuti, a ovaj zakon je jedan u nizu koji ide u tom pravcu”, rekao je Bojović.

Vuković je u završnoj riječi poručio da je ovo rješenje trebalo donijeti dosta ranije.

“Ovim pokazujemo namjeru Vlade i parlamenta da želimo da radimo na poboljšanju svega ovoga i apelujemo na građane da najbolje patriotizam pokazujete plaćanjem poreza”, naveo je Vuković.

Poslanici su raspravljali i o Predlogu izmjena i dopuna Zakona o platnom prometu, kojim se, prema riječima Vukovića, stvaraju pretpostavke za potpuno usaglašavanje crnogorskog zakonodavstva sa evropskom regulativom u okviru i u dijelu platnih sistema, konkretno sa direktivom PSD2.

“Predložene izmjene imaju za cilj unapređenje efikasnosti, sigurnosti i transparentnosti platnog prometa u Crnoj Gori”, objasnio je Vuković.

Guvernerka Centralne banke (CBCG) Irena Radović, saopštila je da će implementacija ovog zakona omogućiti efikasan i modernizovan platni promet.

“Zakon znači i povećanu transparentnost u pružanju usluga platnog prometa, smanjenje troškova i zaštitu prava potrošača”, objasnila je Radović.

Ona je dodala da se ovim zakonom stvaraju uslovi za osnivanje nacionalnog tijela za platni promet.

Пратите нас на

Коментари3

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније