Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема
MNE Play
MNE Play

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Društvo

K. J.

12. 04. 2025. 08:53 >> 08:56

Ka kvalitetnijem građanskom obrazovanju i učenju o ljudskim pravima u školama  

Potreba za savremenijim i kvalitetnijim pristupom građanskom vaspitanju i ljudskim pravima u obrazovnom sistemu Crne Gore u osnovi je novog projekta Unaprijeđenje obrazovanja za građanska i ljudska prava: obrazovne reforme za snažniju demokratiju, čije je sprovođenje Centar za građansko obrazovanje (CGO) započeo uz podršku UNICEF-a, u partnerstvu sa Akcijom za ljudska prava (HRA) i Centrom za žensko i mirovno obrazovanje ANIMA iz Kotora, saopšteno je iz CGO.

 

Prema riječima koordinatorke programa Aktivno građanstvo u CGO-u Sare Čabarkape ovaj projekat je nastavak višegodišnjih napora CGO-a, kao i partnerskih organizacija – HRA i ANIME - da građansko obrazovanje u školama ponovo bude obavezni predmet kroz koji će učenici i učenice osnovnih i srednjih škola sticati neophodna znanja o slobodi, vladavini pravde i pravičnosti, ravnopravnosti, solidarnosti i poštovanju različitosti.

"Obrazovanje iz oblasti ljudskih prava podstaklo bi promovisanje različitosti i smanjenje socijalne distance među etničkim grupama, što je problem s kojim se crnogorsko društvo danas suočava”, navodi ona. 

 Projekat se, kaže, fokusira na široke konsultacije sa učenicima i učenicama osnovnih i srednjih škola, nastavnim kadrom, roditeljima, donosiocima odluka iz oblasti obrazovanja, kao i organizacijama civilnog društva koje se bave neformalnim obrazovanjem.

"Namjera je da se na ovaj način doprinese sistemskim promjenama kroz uvide u iskustva zainteresovanih strana koja se tiču statusa i uticaja građanskog obrazovanja, a što će biti formulisano kroz preporuke za unaprijeđenje efektivnosti, uticaja i institucionalnog pozicioniranja građanskog obrazovanja. Cilj projekta je unaprijeđenje znanja i bolje razumijevanje značaja građanskog obrazovanja i ljudskih prava kod učenika, roditelja, nastavnog kadra i ključnih donosilaca odluka, čime će se unaprijediti saradnja između institucija, škola, civilnog društva i međunarodnih organizacija, kao i osnaženje dijaloga o javnim politikama iz ove oblasti kroz kreiranje prilika za otvorene i sadržajne diskusije", kaže Čabarkapa. 

Vjeruje da će na ovaj način donosioci odluka dobiti preporuke za jačanje uloge građanskog obrazovanja i obrazovanja iz oblasti ljudskih prava u nastavi, kao i o načinima na koje se oni predaju u modernom formalnom obrazovanju, što je prepoznato kao značajno i u Strategiji reforme obrazovanja 2025-2035.

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније