- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
17. 04. 2025.
12:52 >> 12:52
Ministarstvo kulture hitno da dozvoli podizanje spomenika žrtvama u Kaluđerskom lazu
Nevladine organizacija (NVO) Akcija za ljudska prava (HRA) i Crnogorski komitet pravnika za zaštitu ljudskih prava (CKP) pozvale su Ministarstvo kulture da što prije dozvoli podizanje spomen-obilježja žrtvama u Kaluđerskom lazu i omogući dostojanstveno sjećanje na civile koji su tamo stradali.
Iz tih NVO su podsjetili da se sjutra navršava 26 godina od kada su pripadnici Vojske Savezne Republike Jugoslavije (SRJ) ubili 21 civila i ranili još sedam na području Kaluđerskog laza, u blizini Rožaja.
Kako su naveli, žrtve su bile albanske nacionalnosti koje su, bježeći od sukoba na Kosovu, tokom NATO intervencije 1999. godine spas potražile u Crnoj Gori.
„Za ovaj zločin do danas niko nije odgovarao. Nadležni organi nijesu utvrdili da je riječ o ratnom zločinu, žrtve i njihove porodice nijesu obeštećene, a na mjestu stradanja ne postoji nikakvo spomen-obilježje“, kaže se u saopštenju HRA i CKP.
Oni su pozvali nadležno Ministarstvo kulture da što prije dozvoli podizanje spomen-obilježja žrtvama u Kaluđerskom lazu i omogući dostojanstveno sjećanje na civile koji su tamo stradali.
U saopštenju se navodi da su Rožaje i okolna mjesta 1998–1999. godine pružili utočište velikom broju izbjeglica sa Kosova.
Iz HRA i CKP su podsjetili da je Šemso Dedeić, tadašnji policajac i načelnik Odjeljenja bezbjednosti u Rožajama, na suđenju optuženima za zločin u Kaluđerskom rekao da „civili koji su se u to vrijeme kretali prema Rožajama, dolazeći iz pravca Kosova, nijesu bili naoružani“.
Kako su naveli, Dedeić je na suđenju kazao da su civili sa područja Kosova prihvaćeni i smješteni u Rožajama kao izbjeglice, a broj njih je dnevno iznosio oko deset hiljada, ponekad i više tokom trajanja rata.
Iz HRA i CKP su kazali da će se sjutra, u deset sati, u znak sjećanja na žrtve zločina u Kaluđerskom lazu, prijatelji, građani i aktivisti okupiti na mjestu stradanja, kako bi obilježili godišnjicu zločina.
"U 12 sati porodice žrtava, prijatelji i aktivisti položiće cvijeće kod spomen-grobnice u Novom selu, kod Peći", kaže se u saopštenju.
Iz HRA i CKP su pozdravili ponovno formiranje krivičnog predmeta povodom ratnog zločina u Kaluđerskom lazu.
„Apelujemo na hitan rad u ovom predmetu dok su svjedoci i preživjeli srodnici žrtava još živi. Svako dalje odgađanje pravde dodatno produbljuje nepravdu prema žrtvama i njihovim porodicama, i podriva vladavinu prava“, poručili su iz tih NVO.
Коментари0
Остави коментар