- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
18. 04. 2025.
20:46 >> 20:47
1
Nošenje crnogorske uniforme za nju je čast - priča o oficirki sa bečkom školom Andrei Dašić
Andrea Dašić prva je crnogorska državljanka koja je diplomirala na Terezijanskoj vojnoj akademiji u Austriji, prestižnoj obrazovnoj instituciji. Kaže da je vojska poziv njenih snova, koji vas uči da stalno pomjerate svoje granice. Nošenje crnogorske uniforme za Andreu predstavlja, kako kaže, istinsku čast i ponos.
Ovo je samo jedna od obuka koju vodi oficirka, 24-godišnja Andrea Dašić, prva iz Crne Gore koja je završila prestižnu vojnu akademiju u Austriji. Bečku školu pamtiće po mnogo čemu, a posebno po obuci.
"Mi smo imali svake godine i zimsku i letnju alpinsku obuku. To je u suštini bilo jako sveobuhvatno. Znači, vi pravite bivak gdje noćite zajedno sa svojim kolegama, penjete vrhove, bilo na krpljama ili na skijama, spuštanje potom, naravno van staze, spašavanje u slučaju lavina, ispomoć sondama, detektorima, razni marševi. Sve u svemu, najteže je u stvari bilo priviknuti se na te vremenske uslove gdje su ogromni minusi", navodi Dašić.
Andrea se trudi da naučeno primijeni kod nas. Ipak, smatra da je najvažnija ona lekcija o pomjeranju sopstvenih granica izdržljivosti.
"Prije nego što izađete iz svoje zone komfora, vi ne upoznate sebe. Tek tada upoznate i sebe i druge ljude, znate kako da reagujete u takvim situacijama, na kraju krajeva znate šta su vaše slabosti. Na što treba obratiti pažnju, ali ono na čemu sam najviše zahvalna je što ja sad to primjenjujem i van svog posla, u privatnom životu. Da li je to bavljenje sportom, da li je to bilo koji izazov koji je preda mnom", kazala je Dašić.
Kao žena u vojsci Andrea se osjeća ravnopravno među muškim kolegama. Međutim, predrasude prema ženama u uniformi uglavnom dolaze van njihovog sistema.
"Evo, konkretno, šta će žena u vojsci, žena nije dovoljno fizički jaka. Ali na kraju dana svi mi, žene i muškarci, kada se nađemo na obukama, vježbama, na kraju krajeva u misijama — svi radimo isto. Svi moramo da nosimo istu opremu, isto naoružanje, da izdržimo isti marš, da izvučemo i evakuišemo povrijeđenog. Kada dođe do te situacije, i žena i muškarac — svi smo mi vojnici i svi treba da budemo podjednako spremni", pojašnjava Dašić.
Čak postoje i vještine u kojima su žene mnogo bolje nego muškarci u vojsci.
"Mislim da su žene bolje u komunikaciji. Zašto je komunikacija važna? Zbog izdavanja naređenja. Naređenje nije šta A kaže, nego šta B razumije. I mislim da su žene tu, iz mog ugla posmatranja, čak ističu se više nego muške kolege", ističe Dašić.
Zato Andrea poručuje damama da u vojsci ima dovoljno mjesta za sve ako ispunjavate navedene uslove.
"Ako ste neko ko voli svoju domovinu, ako ste neko koga ne interesuju determinacije života, naša običajenost, svakidašnjica, već želite neke avanture, spremni ste na izazove, želite da upoznate svoje granice — pol definitivno ne bi trebalo da bude nešto što vas definiše", poručuje Dašić.
Коментари1
Остави коментар