- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
22. 04. 2025.
16:30 >> 16:32
UNCG: Pravo na rad mora biti garantovano svima
Udruženje novinara Crne Gore (UNCG), kako su saopštili, podržava pravo svakog medija da izvještava na način kakav smatra da je najbolji, uz to poštujući profesionalne standarde i kodeks novinara, a posebno javne servise koji plaćaju svi građani Srbije.
"UNCG smatra da svako ima pravo da bude nezdovoljan radom novinara i medija i da je kritika njihovog rada legitimna, ali da je nedopustivo blokirati rad novinara i njihovo pojedinačno targetiranje. Posebno je nedopustivo da se u javnosti saopštavaju privatni podaci kao svojvrsne potjerice za novinarima. UNCG ističe da aktuelni odnos jednog dijela javnosti Srbije, koji targetira novinare RTS-a, ozbiljno može ugroziti njihovu bezbjednost i ovim putem pelujemo da se oni koji drže u blokadi RTS više od sedam dana, uzdrže od takvih načina disciplinovanja novinara. Uoči obilježavanja 22/23.aprila 1999. godine, 26 godina od ubistva 16 medijskih radnika u NATO bombardovanju RTS-a ponovo ističu da je ova vojna organizacija počinila ratni zločin i uvela praksu napada na medije u međunarodnim sukobima, a da uprkos tome niko iz NATO struktura nije odgovarao", izjavili su u saopštenju.
U izveštaju organizacije Amnesti internešenel iz 2000. godine navodi se da su snage NATO počinile ozbiljna kršenja zakona rata, što je dovelo do nezakonitog ubijanja civila, a među istaknutim slučajevima je i ubistvo 16 medijskih radnika RTS-a, koje je kvalifikovano kao ratni zločin, naglasili su.
"U trenutku bombardovanja u zgradi su radili tehničari i ostalo proizvodno osoblje. Procenjuje se da je u zgradi u trenutku napada radilo oko 120 civila. Najmanje 16 civila je ubijeno, a još 16 je ranjeno“, piše u izveštaju ove organizacije koja navodi i da je NATO pogodio metu koju je ciljao, kaže UNCG.
U NATO bombardovanju RTS-a, u noći između 22. i 23. aprila 1999. godine ubijeni su: Jelica Munitlak (27), šminker, Ksenija Banković (27), video-mikser, Darko Stoimenovski (25), tehničar u razmeni, Nebojša Stojanović (26), tehničar u masteru, Dragorad Dragojević (27), radnik obezbeđenja, Dragan Tasić (29), električar, Aleksandar Deletić (30), kamerman, Slaviša Stevanović (32), tehničar, Siniša Medić (32), dizajner programa, Ivan Stukalo (33), tehničar, Dejan Marković (39), radnik obezbeđenja, Milan Joksimović (47), radnik obezbeđenja, Branislav Jovanović (50), tehničar u masteru, Milovan Janković (59), precizni mehaničar, Tomislav Mitrović (61), režiser programa, i Slobodan Jontić (54), monter, naveli su.
"Sjećajući se tragično stradalih kolega, koji su samo radili svoj posao, pozivamo sve odgovorne za blokadu RTS-a da omoguće novinarima Javnog servisa Srbije da rade svoj posao kako najbolje znaju i umiju, kao i da dostojno obilježe trenutke stradanja svojih kolega. Zatečeni višednevnim pritiskom i izolacijom kojom je podvrgnut kolektiv Javnog TV servisa Republike Srbije, začuđen mirom i rezignacijom kojom novinarska esnafska udruženja u zemlji i svijetu posmatraju osmodnevno maltretiranje izražavamo solidarnost sa žrtvama svojevrskog geta. Ne mireći se ni sa čime što se dešava, gdje je ponižen ne samo RTS već i država Srbiju, duboko i iskreno smo solidarni kako sa novinarima, tako i sa svim časnim i poštenim ljudima u RTS", kazali su iz UNCG.
Коментари0
Остави коментар