- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
14. 05. 2025.
19:51 >> 19:53
1
Nasilja sve više, institucije ne čuju, a strah ostaje iza zatvorenih vrata
Nasilje u porodici postaje sve učestalije iako se o njemu i dalje često ćuti. Broj prijava raste, a posebno zabrinjava to što je svaki drugi nasilnik povratnik.
Zabrinjava podatak da su tokom prethodne godine podnijete 2.842 prijave za nasilje u porodici, gotovo duplo više nego u 2023. Iza svake brojke je nečije prekinuto ćutanje.
"Negdje 28% tih prijava bude procesirane kroz krivični postupak, što je i dalje dosta nizak procenat u odnosu na ukupan broj prijava", rekla je Maja Raičević iz Centra za ženska prava.
Kada institucije ne čuju, strah ostaje iza zatvorenih vrata.
"Nema saradnje adekvatne između institucija, ne uzima se u obzir istorija nasilja, koja je vrlo važna da bismo razumeli koliki je rizik od nasilja i ta procena rizika je prva i ključna stvar koju svaka institucija treba da uradi, da bi zaštitila život pre svega", istakla je Raičević..
Adrijana Pejaković, psihološkinja kaže da smo društvo koje je nekako tradicionalno, koje slabo priznaje ranjivosti, kod nas je jako važno da budete jaki.
Psihološka pomoć nasilniku je važna, ali nije dovoljna, ako izostane ogovornost.
"Nažalost broj povretnika je dosta visok, on se kreće u jednom trenutku, da u krivičnim postupcima imamo čak da je svaki drugi počinilac nasilja povretnik. Imamo čak da je recimo mjera bezbednosti i zabrana približavanja izrečena U samo 8% slučajeva, dakle, od ukupnog broja krivično-pravnih sankcija ove mjere čine samo 8% i to je apsolutno nedovoljno", rekla je Raičević.
Nakon porodične svađe, sin je usmrtio oca. Postavlja se pitanje da li samo nasilje sa smrtnim ishodom, probudi javnost, makar na kratko.
"Mi imamo, čini mi se, nekako i taj običaj da potiskujemo stvari, da dok se nešto ne desi, da smatramo da to nije dovoljno važno, da nije dovoljno alarmantarno, da neće se valjda to najgore desiti i onda kad se dese ovakve stvari, mi smo iznenađeni", rekla je Pejaković.
Dok drušvo gleda svoja posla, žrtve pate, a svi imamo odgovornost da ne okrećemo glavu na drugu stranu i da ukoliko znamo za nasilje, reagujemo.
Коментари1
Остави коментар