- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
18. 05. 2025.
16:40 >> 16:40
U Rožajama promovisan 10. i 11. tom bosanskog jezika
U Rožajama je sinoć promovisan deseti i jedanaesti tom Riječnika bosanskog jezika, u organizaciji Bošnjačkog vijeća u Crnoj Gori i Vijeća kongresa bošnjačkih intelektualaca iz Sarajeva. Sa skupa je poručeno da to djelo potvrđuje da su Bošnjaci, uprkos stoljetnjim izazovima, istrajali u očuvanju svog maternjeg jezika.
U Rožajama su promovisani deseti i jedanaesti tom enciklopedijskog rječnika bosanskog jezika, koji su plod više decenijskog rada nedavno preminulog bosansko-hercegovačkog akademika Đevada Jahića.
"To je nasljeđe čovečanstvu, jer se u njemu ogleda sav sloj kulturne, duhovne i historijske dubine jednog naroda koji je vjekovima stvarao, govorio, pisao, živio i sanjao na bosanskom jeziku", kazao je Almir Avdić predsjednik SO Rožaje.
Na blizu šest hiljada stranica razrađeno je i opisano oko 500 hiljada jezičkih jedinica.
"I ovo je prvi riječnik koji daje gramatički opis upotpunosti kroz paradigmu. Za imenice se daju svi padežni oblici, za glagole daju se svi glagolski oblici, glagolska vremena. Tako da imamo riješeno i ortografsku stranu jezika za sve one oblike za koje niste sigurni kako se piše ovdje možete naći", kazao je Haris Ćatović, stručni saradnik Instituta za jezik Univerziteta u Sarajevu.
"Mi koji pratimo bosnistiku i bosansku filologiju znamo da ovaj rječnik bosanskog jezika koncepcijski kontinuiranim izlascima objedinjuje iznjedrene relevantne spoznaje i to je jedno od dobara svojevrsne enciklopedije sa različitim oblastima humanistike", istakla je Amira Turbić Hadžagić, profesorica Univerziteta u Tuzli.
Zahvaljujući ovom dijelu, prvi put se cjelovito putem moderne leksikografske metode predstavlja bogatstvo bosanskog jezika.
"Svaki riječnik u svakom narodu je zlata vrijedan za očuvanje jezičke tradicije, za očuvanje nasljeđa, kulture, lingvistike i uopšte jezičke nauke, ali i za svakodnevnu potrebu. Dakle, ovo kapitalno djelo koje ima, 11 tomova i koje je veće nego i jedan riječnik u južnoslavenskim okruženju je zapravo neprocjenjive vrijednosti i neprocjenjivo važno kako za svakodnevnu upotrebu riječnika, za traženje određenih pojmova, za školsku upotrebu, za istraživanje, za naučni rad i naravno za ukupnu prezentaciju jezičke baštine kroz djela koja su na neki način inkorporirana kroz ove riječnike", naglasio je Suljo Mustafić predsjednik Bošnjačkog vijeća u CG.
Promocija rječnika bosanskog jezika održana je u okviru manifestacije Dani kulture Bošnjaka u Crnoj Gori.
Коментари0
Остави коментар