Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Elona Elezi  [ DW ]

15. 11. 2024. 09:17

A Soul for Europe: održati kulturnu dušu Evrope živom

Potraga za evropskom dušom: proslava 20. godišnjice inicijative „A Soul for Europe“ u Alijanc Forumu, Berlin, 7. i 8. novembra 2024.

Doris Pak, bivša predsjednica Odbora za kulturu i obrazovanje u Evropskom parlamentu, ubrzo nakon proširenja EU na istok 2004. godine, iskusila je koliko brzo Evropa može da izgubi iz vida svoju pravu viziju. U Evropskom parlamentu je 2005. godine trebalo da se usvoji rezolucija povodom 60. godišnjice završetka Drugog svjetskog rata – ali Poljska u toj rezoluciji nije bila spomenuta. „Jedan poljski kolega me pitao zašto Poljska nije pomenuta u rezoluciji. To me je duboko dirnulo, jer sam shvatila koliko je lako isključiti zemlje koje su toliko toga pretrpjele“, prisjeća se Pak u razgovoru za DW. „Otada se trudim da uvijek razgovaram ravnopravno, a ne s visine.“

Bivša evropska poslanica Doris Pak 7. novembra 2024. u Alijanc Forumu u Berlinu

S tim uvjerenjem, danas 79-godišnja Pak već godinama učestvuje u inicijativi „Duša za Evropu“. Ta platforma, osnovana 2004. godine, redovno okuplja kulturne radnike i političke aktere kako bi razgovarali o tome kako umjetnost i kultura mogu da povežu Evropu. Na proslavi 20. godišnjice (7. i 8. novembra 2024.) u Alijanc Forumu na Pariskom trgu u Berlinu, umjetnici, direktori pozorišta, političari, novinari, gradonačelnici i aktivisti razmijenili su svoje ideje – ponekad harmonično, ponekad kontroverzno i emotivno. „Ne radi se o tome da Evropa podrži kulturu, već da kultura podrži jedinstvo Evrope“, kaže za DW Folker Hasemer, suosnivač inicijative i bivši berlinski senator za urbani razvoj.

Više „duše“ u političkim odlukama

Koliko često „duša“ u Evropi ostaje u pozadini, vidi se i u politici proširenja. Od samita Evropske unije u Solunu 2002. godine, šest zemalja Zapadnog Balkana nadaju se što bržem pristupanju EU. Ali taj proces karakterišu birokratske prepreke i blokade među susjedima. „To bi moglo da bude drugačije kada bi više duše bilo prisutno u donošenju odluka“, kaže za DW Ljirak Čeljaj, glumac i reditelj sa Kosova. „Ovo može da zvuči veoma idealistički, ali kada bi naša politička vođstva bila pod uticajem ovih diskusija, donosioci odluka bi imali lakši put pred sobom.“

Kosovski umetnik i bivši zamenik ministra za evropske integracije Kosova, Ljirak Čeljaj 7. novembra 2024. godine u Alijanc Forumu u Berlinu

Čeljaj, bivši zamenik ministra na Kosovu, već 20 godina je dio tog pokreta i govori o često suženoj percepciji Evrope u svojoj domovini. „Na Kosovu često ne znamo tačno šta Evropa zapravo predstavlja. Za nas je to sinonim za slobodu, ali druge dimenzije Evrope su često malo poznate.“ U svom umjetničkom radu, on se trudi da prenese te vrijednosti: „Želim da pokažem da Evropa prije svega predstavlja raznolikost i toleranciju. Izazovi se mogu prevazići kroz dijalog i međusobno razumijevanje.“ Upravo to, kako kaže, predstavlja „Duša za Evropu“.

Više hrabrih umjetnika

Međutim, inicijativa „Duša za Evropu“ trenutno nailazi na snažno protivljenje – ne samo na Balkanu: desničarske stranke postaju sve popularnije, dodatno ohrabrene gotovo trijumfalnim uspjehom Donalda Trampa u SAD. Haris Pašović, pozorišni reditelj iz Sarajeva, za DW kaže da su mnogi umjetnici danas „previše komotni ili oportunistički“. „Potrebna je hrabrost da biste se zalagali za slobodu“, naglašava Pašović i poziva umjetnike i kulturne radnike da se zauzmu za demokratske i evropske vrijednosti.

Bivša komesarka EU Marija Gabrijel 7. novembra 2024. u Alijanc Forumu u Berlinu

„Kultura bi mogla da igra centralnu ulogu u zbližavanju Evrope i jačanju demokratskih vrijednosti“, kaže za DW Marija Gabrijel, bivša komesarka EU za kulturu iz Bugarske. „Impresivno je vidjeti koliko je evropski kulturni pejzaž raznolik, ali u isto vrijeme prepoznajemo potencijal zajedničkih evropskih projekata ako se zajedno mobilišemo“, rekla je Gabrijel i dodala: „Potencijal je veliki. Kulturni i kreativni sektor zapošljava oko dvanaest miliona ljudi i čini 4,2 odsto evropskog bruto domaćeg proizvoda. To pokazuje da je kultura neophodan element za održivu EU, izgrađenu na ekonomskim i kulturnim vrijednostima.“

*ovaj članak je najpre objavljen na nemačkom jeziku

DW

Пратите нас на

Најновије

Најчитаније