Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Ben Najt  [ DW ]

18. 11. 2024. 11:43

Šta još može da uradi kancelar Olaf Šolc?

Nemačka manjinska vlada pod Olafom Šolcom (desno) želi da progura zakone uz pomoć opozicije desnog centra

Između obračuna sa svojim bivšim ministrom finansija, prošle nedelje tokom svog povremeno ljutitog govora u Bundestagu, kancelar Olaf Šolc pokušao je ujedno i da opoziciji uputi pomirljive tonove: „Moj predlog, moj apel ovom domu glasi: tamo gdje imamo jedinstveno mišljenje, hajde i da se ponašamo jedinstveno. To bi bilo dobro za našu zemlju“, rekao je Šolc pred Bundestagom. Odmah potom podsjetio je na neke od mnogih nacrta zakona koji su sada zaglavljeni u parlamentu, a koje bi on želio da progura prije kraja svog mandata – među njima zaštitu Ustavnog suda, povećanje dječijeg dodatka i smanjenje poreza.

Šolcove riječi uglavnom su bile usmjerene na opozicioni blok desnog centra – Hrišćansko-demokratsku uniju (CDU), i njenu bavarsku, sestrinsku stranku, Hrišćansko-socijalnu uniju (CSU). One sada, posle raskida Šolcove koalicije s Liberalima (FDP), drže većinu političke moći u Bundestagu.

Kancelar Olaf Šolc tokom obraćanja Bundestagu 11. septembra 2024.

Fridrih Merc, lider poslaničke grupe CDU/CSU (i zapravo sada kancelar na čekanju), upozorio je šefa njemačke vlade da njegova stranka neće biti „rezervni igrač za vašu raspalu koaliciju“. Ipak, kako primjećuju posmatrači, prostor za saradnju između stranaka postoji. I zaista, za jedan ili dva nacrta zakona Mercova stranka bi morala da ima interes da se usvoje prije izbora za Bundestag 23. februara 2025.

Rizici za CDU

Jedan zakon je, u stvari, već usvojen u četvrtak, uz podršku svih partija u Bundestagu, osim krajnje desničarske Alternative za Njemačku (AfD) i socijalističke Levice: zakon koji reguliše nasleđivanje farmi. Ali, to je relativno malo i može se pokazati kao izuzetak, jer saradnja sa Šolcom predstavlja taktički rizik za CDU u predstojećoj izbornoj kampanji.

Ursula Minh, direktorka nezavisne Akademije za političko obrazovanje iz Tucinga, smatra da će CDU u narednih nekoliko nedelja gledati da što manje sarađuje s manjinskom vladom Šolcovih Socijaldemokrata (SPD) i Zelenih.

„Čak i u vezi s onim zakonima za koje bi CDU mogla da smatra da ih vrijedi usvojiti, ona će uvjek osjećati pritisak da na taj način ne poboljša Šolcov imidž“, ukazuje Minh za DW. Merc će takođe biti veoma svjestan da će ga svaka takva saradnja izložiti napadima krajnje desničarske Alternative za Njemačku (AfD) i populističkog Saveza Sara Vagenkneht (BSW), koje ne propuštaju priliku da CDU i SPD predstave kao nerazdvojne djelove jednog istog mejnstrim „kartela“ političkih elita.

Garantovano usvajanje: zaštita Ustavnog suda

Za sada je sigurno da će jedan od velikih Šolcovih planova sigurno dobiti podršku CDU/CSU: onaj o najvišem sudu Njemačke.

Taj nacrt zakona, u čijoj su izradi učestvovali i poslanici CDU, obezbijedio bi da broj sudija (16), njihov mandat (12 godina) i njihova maksimalna starost (68) budu fiksirani u njemačkom ustavu. Ujedno, poseban nacrt zakona definiše alternativne puteve za izbor sudija, ukoliko u njemačkom parlamentu dođe do blokade.

Postoji sporazum više stranaka o usvajanju zakona za zaštiti Ustavnog suda

Ti zakoni bi efikasno spriječili AfD – ili bilo koju drugu stranku koja osvoji više od trećine mjesta u Bundestagu – da blokira izbor novih sudija Ustavnog suda ili promjeni pravila koja to definišu. S obzirom na to da bi AfD na izborima u februaru potencijalno mogla značajno da poveća broj svojih poslanika u Bundestagu, smatra se da je od vitalnog značaja da se taj zakon usvoji sada.

Dobre šanse za usvajanje: poreske olakšice i podrška Ukrajini

Ali za sve ostalo što je Šolc planirao, potrebni su pregovori – a CDU/CSU su već rekle da će početi te pregovore tek nakon što Šolc pokrene sledeće izbore tako što će da zatraži, a zatim i izgubi na glasanju o povjerenju vladi 16. decembra.

Podrška Njemačke Ukrajini za sada je sigurana stvar, pošto se i SPD i CDU i Zeleni slažu da je to neophodno. Međutim, bivša koaliciona vlada nije uspjela da se dogovori o budžetu za 2025. godinu (zbog toga se i raspala), što znači da dodatna podrška Ukrajini još nije dogovorena – iako na dosadašnje odluke to ne utiče. Zato se Šolc nada da će CDU pristati da ranije pošalje više novca Ukrajini, iako je to još uvjek predmet razgovora.

Još jedan projekat koji bi mogao da dobije podršku CDU jeste pronalaženje dodatnih paketa pomoći za podršku posrnuloj njemačkoj industriji. To je bila i glavna tema Mercovog govora u srijedu u Bundestagu, ali i prije toga, na tzv. „samitu industrije“ u oktobru na kojem je prisustvovao i Šolc, a kada su se vodeća industrijska udruženja požalila na visoke troškove energije u Njemačkoj. Šolc želi da uvede ograničenja za troškove energije za industriju, a Merc bi mogao da bude spreman za tako nešto, ali samo ako procijeni da je to toliko hitno, da ne može da sačeka dok on ne postane kancelar.

Podrška Berlina Kijevu za sada je sigurana stvar: zastave EU, Ukrajine i Nemačke ispred Bundestaga

Takođe, plan koji ima šanse da prođe Bundestag, i to bez obzira da li ga CDU i CSU podrže ili ne, jeste smanjenje poreza kako bi se spriječila pojava tzv. „hladne progresije“ – fenomena kada povećanje plata gura one koji zarađuju u više poreske razrede, što onda u stvari dovodi do pada njihovih neto prihoda. To može da dovede do smanjenja potrošnje i takozvanog „fiskalnog otpora“ ekonomiji.

Ta poreska olakšica bila je zahtjev Liberala, od kojih se sada očekuje i da podrže taj plan, uprkos oštrim podjelama po drugim pitanjima. To bi navodno koštalo 23 milijarde evra, što znači da bi moglo da ostavi rupu u vladinim finansijama.

Male šanse: penzijska reforma, povećanje dječijeg dodatka, karta za prevoz

Šolc će vjerovatno morati da se oprosti od mnogih svojih velikih planova. Penzijska reforma, koju je izradilo Ministarstvo rada predvođeno njegovim SPD-om, značila bi da se nivo penzije sve do 2039. godine zadrži na 48 odsto prosječnog ličnog dohotka.

Paket je uključivao i uvođenje penzija zasnovanih na akcijama, što bi trebalo da rastereti sistem penzijskog osiguranja korišćenjem prihoda iz fonda od 200 milijardi evra koji se finansira kreditima i berzanskim investicijama. I CDU i Liberali jasno su stavili do znanja da taj predlog neće podržati, uz obrazloženje da bi održavanje penzija na visokom nivou ugrozilo mlađe generacije.

Još jedan plan SPD-a koji se sada čini malo vjerovatnim jeste povećanje dječijeg dodataka sa 250 na 255 eura mjesečno. To će vjerovatno morati da sačeka usvajanje budžeta za 2025. u budućem sazivu parlamenta. Bundestag bi teoretski mogao da usvoji to po posebnom postupku, ali, kako je procjenjuje Ursula Minh, „mislim da CDU neće učiniti Šolcu tu uslugu“.

Iako je poskupela, opstanak mesečne karte „Dojčlandtiket“ uopšte nije siguran

U sličnom limbu je i „Dojčlandtiket“ (Deutschlandticket), karta za cijelu Njemačku koja omogućava putovanje svim lokalnim i regionalnim prevozima po fiksnoj cijeni. Vlada je već odlučila da se s tim nastavi, ali je podigla cijenu karte sa 49 na 58 eura mjesečno. Opstanak tog projekta pod vladom koju bi predvodile CDU i CSU sve je samo ne osiguran.

Kartu trenutno zajednički subvencionišu savezna i pokrajinske vlade, ali da bi se šema proširila biće potrebna reforma tog sporazuma. Neke pokrajine u kojima su na čelu konzervativci iz redova CDU i CSU, recimo Bavarska, željele bi da se to potpuno ukine.

*ovaj članak je najpre objavljen na engleskom jeziku

DW

Пратите нас на

Најновије

Најчитаније