- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
27. 12. 2024. 07:36
Oštećeni podmorski kablovi: Finska u slučaj ne vjeruje
U noći nakon drugog dana Božića, finski istražitelji ukrcali su se na tanker za naftu na Baltičkom moru. Brod nosi zastavu Kukovih ostrva, a sumnjivo je blizu kabla između Estonije i Finske „Estlink 2“ koji je prvog dana Božića prestao da radi.
„Poslali smo patrolni brod do tankera i ustanovili da sidra nisu na svom mjestu. Zato smo imali razloga da vjerujemo da se nešto čudno dešava“, izjavio je zamjenik komandanta granične straže Marku Hasinen na konferenciji za novinare. I dodao: „Na naš zahtjev, posada tankera krenula je da podiže sidro, ali je samo lanac izašao. Sidro za njega više nije bilo pričvršćeno.“
Pojačani hibridni napadi u regionu Baltičkog mora
Nesrećni slučaj? Finske vlasti u to ne vjeruju – istražuju ozbiljnu sabotažu. Od početka rata protiv Ukrajine, sve je više hibridnih napada u regionu Baltičkog mora. Finska je često meta takvih napada i nije neuobičajeno da ulogu u tome igra Rusija, kaže Hiski Haukala, šef finskog Instituta za spoljnu politiku iz Helsinkija.
Rusija testira gdje su granice i sve agresivnije izvodi takve hibridne napade, kaže Haukala i dodaje da je riječ o čitavom spektru aktivnosti – „od dezinformacionih ratova, do agresivnijih oblika kibernetičkih napada, a možda čak i fizičkih akata sabotaže, kakve vidimo ovdje u Evropi“.
Da li je tanker dio ruske „mračne flote“?
Oštećenje kablova za prenos podataka između Finske i Njemačke, kao i Švedske i Litvanije dogodilo se i u novembru. I tada je istraga bila usmjerena na jedan strani brod.
Ipak, za razliku od tog slučaja, finske vlasti ovoga puta mogu da pregledaju brod. Pošto se „Igl S“ nalazi u finskim teritorijalnim vodama, istražitelji mogu da se ukrcaju, razgovaraju sa posadom i prikupe dokaze. „Pretpostavljamo da je brod dio ’mračne flota’. Prema našim informacijama, prevozio je bezolovni benzin koji je natočen u ruskoj luci“, kaže Sami Rakšit, direktor Finske carine.
I Evropska unija smatra da je teretni brod povezan s Rusijom. „Sumnjivi brod je dio ruske ’mračne flote’ koja ugrožava bezbjednost i životnu sredinu, i istovremeno finansira ruski ratni budžet“, navodi se u zajedničkom saopštenju Evropske komisije i predstavnice EU za spoljne poslove Kaje Kalas.
Takozvana „mračna flota“ ili „flota u sjenci“ su brodovi koji bi trebalo da pomognu Rusiji da izvozi sirovu naftu, ponekad i tako što se pomoću njih ilegalno zaobilaze sankcije EU. Pošto Moskva u tu svrhu ne može da koristi svoje brodove, ona često koristi stare tankere iz drugih zemalja. Finski premijer Peteri Orpo upozorava: „Ovo pokazuje kolika je opasnost od ’mračne flote’ za Baltičko more. Moramo da pronađemo nove, snažne metode da se nosimo s tim.“
Oštećeno i nekoliko komunikacionih kablova
Nije samo kabl za napajanje iznenada otkazao za Božić. Sada se zna da su i četiri komunikaciona kabla neispravna. Kako prenose mediji, tri povezuju Finsku i Estoniju, a jedan Finsku i Njemačku.
Uzrok je još uvijek nejasan. Mrežni operateri saopštili su da sve to nema uticaja na potrošače – ali, božićni mir je narušen. Premijer Orpo ocjenjuje da je stvar „veoma ozbiljna“ i strahuje da će se tako nešto ponoviti. „Ali, naše vlasti odlučno su reagovale. Brod je u našim vodama, pod našom kontrolom i istraga je u toku“, kaže Orpo i zaključuje: „To šalje snažnu poruku svima na moru – da mi intervenišemo.“