Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Gabi Rojher  [ DW ]

27. 12. 2024. 12:07

Čitaj mi:

Podignite svoj glas – to je instrument godine

Pevanje povećava osećaj sreće

Glas je sam po sebi demokratski instrument. Skoro svako ko nema neka zdravstvena ograničenja može da koristi svoj glas. I za razliku od drugih instrumenata, on ne košta ništa. „Možete biti posebno kreativni sa svojim glasom“, kaže Kristin Zigert, predsjednica muzičkih savjeta njemačkih pokrajina.

Muzički savjeti biraju instrument godine, a 2025. to će biti ljudski glas. Mnoge stvari su moguće pomoću glasa, od pjevanja i govora, do šaputanja ili vikanja. „Svi ti zvuci mogu se koristiti i muzički. Možete biti kreativni i sa glasnim povicima ili vriskom“, kaže Zigert za DW.

Pored toga, glas povezuje ljude širom svijeta i može da prevaziđe kulturne, jezičke i geografske barijere, posebno kada se pjeva. Sve u svemu, muzički savjeti njemačkih pokrajina ocjenjuju da je ljudski glas osnova za komunikaciju i međunarodno razumijevanje.

Gospel hor Mandela u Radio siti mjuzik holu u Njujorku

Pjevanje u znak protesta

„Instrument godine povezan je i s političkim porukama“, kaže Kristin Zigert. „Znamo za radničke pjesme, za revolucionarne pjesme poput Marseljeze, a znamo i koliko je pjevanje bilo važno za Martina Lutera tokom Reformacije. Glasom se može mnogo toga postići“.

U Avganistanu, novi talibanski, tzv. „zakon o vrlini“, zabranjuje ženama da pjevaju ili glasno govore u javnosti. Bez obzira na sadržaj onoga što se pjeva ili govori, ženski glas je, kako kažu, „zavodljiv“. Kazne su predviđene čak i ako neko pjeva u kući, a taj zvuk prodre napolje. Ali, žene i dalje podižu glas. Protestni video-snimci avganistanskih žena koje se snimaju kako pjevaju kod kuće i postavljaju to na internet trenutno su veoma viralni.

Glas kao politički instrument

U Njemačkoj ove godine glas dobija političko značenje na jedan dodatni način. Kad su prije tri godine muzički savjeti donijeli odluku da ljudski glas bude instrument 2025. godine, oni nisu mogli da predvide kakva će biti današnja politička situacija. „Tada smo manje razmišljali o posebnim izazovima s kojima se demokratije trenutno suočavaju“, kaže Hartmut Šreder, generalni sekretar Muzičkog savjeta pokrajine Šlezvig-Holštajn.

Ali glas je sada posebno važan, dodaje on za DW: „Ovde u Njemačkoj imaćemo vanredne savezne izbore, tako da je glas važan u parlamentarnom procesu“. Nakon propasti dosadašnje koalicije, birači će „dati svoj glas“ na vanrednim izborima za Bundestag u februaru i na taj način mogu, u prenesenom smislu, da pomognu u određivanju političkog pravca u zemlji.

Instrument godine

Od 2008. godine muzički savjeti njemačkih pokrajina zajednički biraju instrument godine. „Te godine smo počeli s popularnim instrumentom, klarinetom“, podsjeća Hartmut Šreder. „Željeli smo da privučemo medijsku pažnju na muziku kroz instrumente koji se ne vezuju samo za klasičnu muziku.“

Solo tuba na sceni: Štefan Ambrozijus bio je ambasador tog instrumenta tokom 2024.

Savjetima je i danas važno da okupe ljude koji sviraju različite vrste muzike – ljude koji sviraju isti instrument, ali teško da bi svirali zajedno, kao što su na primjer klarinetistkinja koja svira klasičnu muziku i klarinetista iz orkestra nekog dobrovoljnog vatrogasnog društva.

Neke instrumente treba izvući iz sijenke i prikazati ih u drugačijem svietlu. „Željeli smo da fagot učinimo vidljivim. A mandolinu smo recimo postavili u međunarodni kontekst“, kaže Šreder. Međunarodni kontekst igrao je ulogu i kada je riječ u tubi. Ona je bila instrument 2024. godine, a cilj je bio da se ona predstavi kao instrument koji nije samo prateći.

Zašto je glas tako poseban?

Glas je vjerovatno najoriginalniji od svih muzičkih izraza. Istraživači smatraju da su ljudi pjevali prije više od 150.000 godina. Inače, najstariji pronađeni instrument je – frula.

Najstariji opipljivi instrument čovečanstva: 35.000 godina stara flauta napravljena od zuba mamuta

„Iz arheoloških nalaza znamo da su frule i bubnjevi postojali još u kamenom dobu“, kaže predsjednica muzičkih savjeta Kristin Zigert. Glas je možda još stariji: majke su u svim vremenima gotovo sigurno pjevušile svojoj djeci uspavanke, mnogo prije nego što su i postojale prve riječi.

Glas je nešto što može da stvori povjerenje. Preko njega možemo da razmjenjujemo misli, osjećanja i ideje, i tako izgradimo duboke veze jedni s drugima.

Ambasadori glasa

Tokom 2025. održavaće se festivali i koncerti na kojima će se glas slaviti kao instrument godine. Trebalo bi više da se pjeva u školama i drugim obrazovnim institucijama, kao i u porodicama. Jer, pjevanje ne samo da donosi radost, već čovjeka održava fizički i psihički zdravim.

Vokalni ansambl NDR-a je ambasador glasa pokrajine Šlezvig-Holštajn

Neke njemačke pokrajine imenuju i svoje ambasadore za godinu instrumenta, preko kojih se javnosti posebno skreće pažnja na instrument. U Šlezvig-Holštajnu će to u 2025. biti vokalni ansambl NDR-a. Hor tog javnog servisa sa sjevera Njemačke organizuje redovne „pjevačke“ programe i zajedničke koncerte sa amaterima.

Zajedničko pjevanje čini ljude jačim

Hartmut Šreder iz Muzičkog savjeta Šlezvig-Holštajna želio bi da podstakne i političare da u 2025. zapjevaju. „Pokušaćemo da ubijedimo poslanike u pokrajinskom parlamentu Šlezvig-Holštajna da dignu svoj glas u jednom drugačijem kontekstu, odnosno u muzičkom kontekstu.“

Ako se to dogodi, poslanici će onda zaista biti u trendu. Jer, zajedničko pjevanje i zajednički glas trenutno su u Njemačkoj veoma traženi.

Zajedničko pevanje je u trendu: pevanje božićnih pesama na stadionu u Berlinu

*ovaj članak je najprije objavljen na njemačkom jeziku

DW

Пратите нас на

Најновије

Најчитаније