- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
13. 02. 2025. 07:51
Hegset na sastanku NATO: jasne riječi i jasna odbijanja
Atmosfera je bila napeta kada je novi američki ministar odbrane stigao u sjedište Alijanse. Otvorene riječi prijateljima, to je najavio je Pit Hegset neposredno prije sastanka. Evropski partneri bili su spremni na mnoga iznenađenja.
I zaista, riječi su bile otvorene. Još prije nego što su počeli pregovori u Ukrajinskoj kontakt grupi, Hegset je prvo rekao šta sve Amerikanci neće raditi. Na primjer, neće podržati brzo članstvo Ukrajine u Alijansi: „SAD ne vjeruju da je članstvo Ukrajine u NATO realan ishod pregovaračkog rješenja.“
Obezbjeđivanje mira samo uz pomoć Evropljana
Jasno je rekao i „ne“ slanju američkih trupa u Ukrajinu. Ukoliko dođe do primirja ili mirnog rješenja, Evropljani bi morali da ga osiguraju svojim trupama. „Nikakve američke trupe neće biti poslate u Ukrajinu.“ Hegset je takođe isključio raspoređivanje mirovnih snaga preko NATO, naglasivši da to mora biti organizovano van Alijanse.
Zatim još jedno odbijanje. Povratak na ukrajinske granice prije 2014. godine, odnosno prije ruskog osvajanja Krima, je nerealan: „Slijediti taj iluzorni cilj samo će produžiti rat i izazvati više patnje.“
Zašto je u tako ranoj fazi stavio sve karte na sto i time novu američku strategiju učinio vidljivom i za šefa Kremlja Vladimira Putina? Čovjek iz Vašingtona to je ostavio otvorenim…
Pet odsto izdajanja za odbranu?
Umjesto toga, jasne riječi o očekivanjima u vezi s ulaganjima u naoružanje. Trenutno važeće pravilo NATO o izdavanju dva odsto BDP više nije dovoljno. „Mora biti pet procenata“, rekao je Hegset, čime je izričito podržao stav predsjednika Donalda Trampa.
Međutim, među saveznicima je mala podrška za taj ambiciozni cilj. Nje ima u baltičkim zemljmaa, a i Poljska bi vjerovatno to podržala cilj. Ali, velika većina partnera je skeptična ili čak protiv. „Cilj od pet procenata nije u planu“, izjavio je njemački ministar odbrane Boris Pistorijus i dodao: „Amerikanci su i sami još uvijek daleko od toga.“
U stvari, američki izdaci za odbranu su čak ispod četiri odsto. Međutim, to ne mijenja činjenicu da su SAD i dalje zemlja koja ubjedljivo najviše doprinosi bezbjednosti Evrope u okviru Alijanse. U jednom aspektu, to se neće promijeniti: trenutno je oko 100.000 američkih vojnika stacionirano u Evropi, a prema riječima Hegseta, nema planova za njihovo povlačenje.
Predstoji delikatna debata u EU
Što se tiče vojne pomoći Ukrajini, Hegset je zatražio da Evropljani ubuduće snose najveći dio. To nije bilo iznenađenje – izjava novog ministra odbrane bila je blaža nego što se strahovalo. Prošle godine je udio evropske vojne pomoći Ukrajini bio nešto veći od doprinosa SAD. A taj jaz će se dalje povećavati, poručio je evropskim ministrima odbrane generalni sekretar NATO Mark Rute.
Rute, koji je od oktobra na čelu Alijanse, takođe je pripremio EU-partnere i na delikatnu debatu – debatu o raspodjeli tereta među Evropljanima. Zemlje poput Španije, Italije i Francuske još uvijek se uzdržavaju kada je u pitanju veća vojna pomoć Ukrajini, što vjerovatno ima veze i s njihovom visokim državnim dugom.
„Ne može biti nikakve sumnje da će među saveznicima biti rasprave o tome ko će šta plaćati i odakle će taj novac doći“, poručio je Rute Evropljanima.