Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Nenad Krajcer (po agencijama)  [ DW ]

13. 02. 2025. 14:13

Tramp telefonirao s Putinom: „Najbolje što je Putinu moglo da se dogodi“

Putin i Tramp (arhivski snimak)

„To je apokaliptični scenario. Ovdje se vode pregovori mimo Ukrajinaca i Evropljana“, ocjenjuje za tabloid Bild profesor za međunarodnu politiku sa Univerziteta Bundesvera u Minhenu Karlo Masala komentarišući razgovore američkog predsjednika Donalda Trampa i ruskog predsjednika Vladimira Putina, između ostalog i o Ukrajini. On strahuje da predstavnici Evrope „neće imati mjesta za pregovaračkim stolom“, a isto bi moglo da se dogodi i Ukrajincima.

Masala smatra da je najavljeno povlačenje Sjedinjenih Država iz događaja u Ukrajini „najbolje što se Putinu moglo dogoditi“. „Evropske mirovne jedinice Putina neće spriječiti da za nekoliko godina preduzme ponovni pokušaj osvajanja ostatka Ukrajine“, cenio je taj nemački vojni stručnjak.

Nema nametanja mira

Njemački političari ne iznose takve apokaliptične prognoze, ali insistiraju na tome da se Ukrajina i Evropa nikako ne smju ignorisati kada se budu vodili pregovori. Ujedno oprezno ističu važnu ulogu SAD u svakom budućem osiguranju mira u Ukrajini.

„Najvažnije je sada da se nikome ne nameće mir“, rekao je njemački kancelar Olaf Šolc u razgovoru za portal Politiko. On je istovremeno naglasio da svako buduće rješenje, posebno kada se radi o bezbjednosnim garancijama za Ukrajinu, neće biti moguće bez SAD.

Pritom je istakao da je svaka rasprava o učešću i sastavu eventualnih mirovnih snaga u Ukrajini trenutno „preuranjena“. „Svi su svjesni da to sada nije tema“, rekao je Šolc reagujući na izjavu novog američkog ministra odbrane Pita Hegseta na marginama sastanka NATO u Briselu po kojoj će za garantovanje mira u Ukrajini biti odgovorni Evropljani.

Pit Hegset (levo) i Boris Pistorijus u sedištu NATO u Briselu

Evropa i Ukrajina ne smiju da sjede po strani

Njjemački ministar obrane Boris Pistorijus rekao je da Evropa i Ukrajina u budućim mirovnim pregovorima „ne smiju da sjede po strani“. On je takođe istakao potrebu učešća SAD u obezbjeđivanju mira, ali je istovremeno ponovo naglasio da se Evropa mora sve više i više pouzdati u sopstvene snage i prema tome mora više da investira u odbranu. „Mi moramo brže i više da investiramo u naše odbrambene sposobnosti. Mir se – i to je nažalost zaključak stogodišnjeg iskustva – može obezbijediti samo iz pozicije snage“, naglasio je njemački ministar

Pistorius je ujedno kritikovao pregovaračku taktiku američkog predsjednika. „Žalosno je što je vlada Donalda Trampa od samog početka Putinu otvoreno dala ustupke“, rekao je.

Evropski mir

Kritikama nenajavljenih pregovora Trampa i Putina o miru u Ukrajini pridružila se i ministarka spoljnih poslova Analena Berbok. „Ne smije biti razgovora o miru u Ukrajini iza leđa Ukrajinaca. To je evropski mir i zato mi Evropljani moramo da učestvujemo u tome“, rekla je Berbok.

Ona je naglasila da taj mir ne smije da nalikuje „miru iz 2014.“ kada je Rusija okupirala Krim, a borbe na istoku Ukrajine nastavljene nesmanjenom žestinom. „U situaciji takvog mira, nezamislivo je slanje vojnika u Ukrajinu“, rekla je Berbok. Ona smatra da je za buduće obezbjeđivanje mira u Ukrajini moguća i misija Plavih šlemova UN.

DW

Пратите нас на

Најновије

Најчитаније