Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема
MNE Play
MNE Play

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Brenda Has  [ DW ]

23. 04. 2025. 08:01

Čitaj mi:

Jutjub: od propale dejting-stranice do viralnog fenomena

Trojica vizionara: Čed Herli, Stiv Čen i Džaved Karim

Od njegovog imena napravljen je glagol. „Propustili ste najnoviji viralni fenomen? Samo ga ’jutjubujte’.“ Život u 21. vijeku bez Jutjuba (YouTube) djeluje nezamislivo, zar ne?

A sve je počelo kao neobična ideja trojice bivših radnika Pejpala – Džaveda Karima, Čeda Herlija i Stiva Čena – koji su aktivirali svoj domen na Dan zaljubljenih 2005. godine, ne znajući tačno u kojem će smjeru sve to da krene.

Na dodjeli diploma na Univerzitetu Ilinois 2007, Džaved Karim, inače rođen u Njemačkoj, objasnio je: „Nismo znali ni kako da opišemo naš novi proizvod. Da bismo privukli pažnju, jednostavno smo rekli da je to nova vrsta stranice za upoznavanje. Čak smo imali i slogan: ’Uključi se, spoji se’.“

Ali, za njihovu stranicu niko u SAD nije pokazao interesovanje. Nisu pomogli čak ni oglasi specijalizovanim časopisima u Las Vegasu i Los Anđelesu, gdje su ženama nudili 20 dolara da postave svoje video-snimke na sajt, nisu uspjeli.

„Lajkuj, komentariši ili se pretplati“

Promijenili su smjer kada su uočili da korisnici umjesto toga postavljaju video-snimke pasa, sa odmora i slične sadržaje. „To nam se učinilo veoma zanimljivo. Rekli smo sebi: ’Zašto ne bismo pustili korisnike da sami definišu Jutjub?’ Do juna smo potpuno redizajnirali stranicu, učinivši je otvorenijom za mnoge sadržaje. I to je upalilo.“

Već u prvoj godini postojanja, Jutjub je privukao korisnike širom svijeta zahvaljujući jednostavnom interfejsu i novitetu koji je omogućio svima da postanu kreatori sadržaja – sve što im je bilo potrebno bio je korisnički nalog i kamera. Štaviše, korisnici su mogli da „lajkuju, komentarišu ili se pretplate“, a sadržaji su se nizali. Tako je stvoreno inkluzivno, interaktivno iskustvo.

U novembru 2006, Gugl je prepoznao potencijal stranice i kupio Jutjub za 1,65 milijardi dolara u dionicama.

Dženet Džekson, Džastin Timberlejk i problemi sa garderobom na Superboulu 2004.

Trenutak koji je sve promijenio

Prema legendi o nastanku Jutjuba, Karim je došao na ideju o kodiranju veb-stranice za dijeljenje kućnih video-snimaka, nakon što je 2004. bezuspješno tražio snimke dva potpuno različita događaja.

U februaru te godine, ozloglašeni „Nipplegate-incident“ tokom Superboula u SAD, kada je pjevačici Dženet Džekson tokom nastupa s Džastinom Timberlejkom skliznuo dio odjeće, izazvao je ogromno interesovanje za video-klipove. U decembru iste godine, razorni cunami u Indijskom okeanu natjerao je ljude širom svijeta da očajnički traže i dijele video-snimke katastrofe.

Danas se na Jujtubu svakog minuta postavi više od 500 sati sadržaja.

Platforma je postala dom viralnih video-snimaka, koji su ostavili neizbrisiv trag u globalnoj kulturi – bilo da je riječ o nevinom šarmu „Charlie Bit My Finger“ ili zaraznoj energiji hit „Gangnam Style“ južnokorejskog pjevača Psaja iz 2012. godine. Ovaj posljednji bio je ujedno i prvi video koji je dostigao milijardu pregleda, a pokazao je ujedno i sposobnost Jutjuba da prevaziđe kulturne i jezičke barijere.

Trenutno najgledaniji video na Jutjubu je „Baby Shark Dance“ s više od 15 milijardi pregleda.

Od anonimaca do svjetskih zvezda

Nijedna priča o nastanku Jutjuba ne može da prođe bez spominjanja pop-senzacije Džastina Bibera. Njegova majka Pati Malet je 2007. postavila je video-snimke svog sina kako pjeva obrade popularnih pjesama, što je privuklo pažnju menadžera Scutera Brauna.

Ostatak je muzička istorija, ali njegov uspjeh je pokazao da Jutjub može da bude odskočna daska za neotkrivene talente. Biberova slava takođe je ilustrovala kako Jutjub može da izjednači šanse u zabavnoj industriji, omogućavajući bilo kome s kamerom i dobrim glasom da postane sljedeća velika zvijezda.

Džastin Biber je napravio veliki prodor zahvaljujući majci koja je postavila neke kućne video-zapise

Holivud zove!

Isto važi i za filmsku industriju. Primer je kratki film „Nothing, Except Everything“ reditelja Velslija Vanga. Taj film o tinejdžerskoj anksioznosti, koji je snimio tokom završne godine srednje škole, postao je viralan i skupio više od 4,4 miliona pregleda na Jutjubu. Osvojio je Veliku nagradu žirija na Festivalu kratkog nezavisnog filma u Indijanapolisu. Vang sada sarađuje s producentskom kućom renomiranog reditelja Darena Aronofskog na dugometražnoj verziji filma.

Slično tome, australijski blizanci Danijel i Majkl Filipu, tvorci Jutjub-kanala „RackaRacka“, ostvarili su veliki uspjeh svojim horor filmom „Talk To Me“ iz 2022. godine.

Pevačica Bili Ajliš (desno) na fotografiji sa bratom Fineasom O'Konelom

„Kako da…?“

Možda je Jutjub najpoznatije mjesto i izvor korisnih trikova i savjeta – od „Kako slikati mjesec Ajfonom“ do „Čišćenja Koka-kolom“.

Kanali poput „TED-Ed“, „Khan Academy“ i „CrashCourse“ pretvorili su platformu u virtuelnu učionicu dostupnu svima, bilo gdje da se nalaze. Prema istraživanju Pju riserč centra iz 2021, tokom pandemije kovida i lokdauna, Jutjub je zabilježio najveći rast među svim društvenim mrežama, jer su ljudi tražili kreativne načine da provedu vrijeme.

Zanimljivost: Fineas O’Konel – poznat i kao brat Bili Ajliš, ali i kao njen muzički producent – rekao je 2021. da je osnove muzike naučio od roditelja, „a ostatak s Jutjuba“. On je producirao Ajlišin debitantski album „When We All Fall Asleep, Where Do We Go?“, koji je 2020. osvojio nekoliko Gremija, uključujući i nagradu za Album godine.

Kritike i kontroverze

Ipak, platforma se suočila i sa kritikama zbog načina na koji upravlja autorskim pravima, zbog širenja teorija zavjere i neprimjerenog sadržaja.

Uvedene su razne mjere kako bi se ti problemi riješili, uključujući i strože smjernice za sadržaj i poboljšane algoritme za filtriranje štetnih materijala. Na primjer, platforma je naišla na osudu zbog mogućnosti da se šire dezinformacije o vakcinama i ekstremistički sadržaji, što je dovelo do strožih pravila u upravljanju i partnerstava s organizacijama za provjeru činjenica.

Kritičari, međutim, tvrde da dezinformacije i dalje opstaju, a Gugl odbija regulative EU, koje bi se time bavile.

„Šta se dogodilo s osnivačima Jutjuba?“

Video „Me at the zoo“ zvanično je prvi snimak postavljen na Jutjub 23. aprila 2005. godine. Traje 19 sekundi prikazuje Džaveda Karima kako stoji ispred ograđenog prostora sa slonovima u zoološkom vrtu San Dijega.

Ali, za razliku od tehnoloških mogula koji vole biti u centru pažnje, Karim, Herli i Čen uglavnom su vodili miran život nakon prodaje Jutjuba. Sva trojica su tokom godina ulagali u različite start-ap projekte, ali su izbjegavali javnu scenu.

Jedan komentar na Jutjubu možda najbolje sumira njihov uticaj: „Ludo je kada pomislite da su ta tri momka promijenila ne samo internet, već i čitav svijet.“

*ovaj članak je najprije objavljen na engleskom jeziku

DW

Пратите нас на

Најновије

Најчитаније