- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Ekologija
23. 04. 2025.
12:47 >> 12:48
Čitaj mi:
Ćulafić: Strategija niskougljeničnog razvoja Crne Gore korak ka održivoj budućnosti
Ne možemo i ne smijemo biti pasivni posmatrači u suočavanju sa globalnim klimatskim promjenama. Zeleni razvoj i smanjenje emisija moraju biti temelj svakog sektora, od energetike i poljoprivrede do industrije i transporta, poručio je ministar ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera Damjan Ćulafić na radionici posvećenoj Nacrtu Strategije niskougljeničnog razvoja Crne Gore (LCDS), koju Ministarstvo ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera (MERS) priprema u saradnji sa partnerima iz Svjetske banke.
Ministar je istakao da je ovaj strateški dokument, koji se zasniva na temeljnim analizama i stručnom znanju, korak prema budućnosti koja je održiva i usmjerena na smanjenje emisija gasova sa efektom staklene bašte, a sve sa ciljem postizanja niskougljeničnog razvoja koji će dugoročno imati pozitivan uticaj na životnu sredinu.
Kazao je da MERS prepoznaje izazove i odgovornosti koje nosi ovaj proces.
"Naša misija se ne ogleda samo u implementaciji održivih ekoloških politika, već i u stvaranju konkretnih i mjerljivih ciljeva koji će nas voditi kroz izazove klimatskih promjena", nagasio je ministar.
Podsjetio je da je, u tom cilju, usvojen ažurirani Nacionalno utvrđeni doprinos Crne Gore (NDC), dokument koji ima ambiciozan plan smanjenja emisija gasova sa efektom staklene bašte (GHG) za 55 odsto do 2030. godine i 60 odsto do 2035. godine, što je ogroman iskorak u odnosu na prethodni NDC kojim je smanjenje predviđeno u iznosu od 35 odsto. Crna Gora je među prvih 16 zemalja u svijetu koja je usvojila ovaj dokument.
"Takođe, radimo na novom Zakonu o klimatskim promjenama, i očekujemo uskoro usvajanje Plana prilagođavanja na klimatske promjene za period 2025 – 2035, kako bi dodatno osigurali da naš pravni i strateški okvir bude u potpunosti usklađen sa najboljim međunarodnim praksama i standardima", zaključio je Ćulafić.
Koordinator programa Svjetske banke u Crnoj Gori Denis Mesihović kazao je da razvoj LCDS-a dolazi u važnom trenutku za Crnu Goru.
"Sa ciljem da postane članica Evropske unije (EU) do 2028. godine i njenom posvećenošću rješavanju uticaja klimatskih promjena, LCDS će uspostaviti okvir za dugoročnu dekarbonizaciju, istovremeno štiteći održivi ekonomski i socijalni razvoj", naglasio je Mesihović.
Prema njegovim riječima, ova strategija, propisana Zakonom o zaštiti od nepovoljnih uticaja klimatskih promjena, predstavlja temeljni element doprinosa Crne Gore Pariskom sporazumu.
"Izašavši iz postojećih ciljeva i okvira, kao što su Nacionalno utvrđeni doprinos (NDC) i Nacionalni energetski i klimatski plan (NECP), ona usvaja dugoročnu perspektivu do 2050. godine", naveo je Mesihović.
Predočio je da će LCDS obuhvatiti socio-ekonomske tranzicije, tehnološke napretke i investicione puteve neophodne za dekarbonizaciju ekonomije na duže staze.
"Kao Svjetsku banku, posebno nas zanima razvoj LCDS-a zbog njegove povezanosti sa dugoročnom dijagnostikom klimatskih promjena, koju smo završili prije nekoliko mjeseci: Izvještajem o klimi i razvoju šest zemalja Zapadnog Balkana (CCDR) i specifičnim izvještajem za Crnu Goru. I u ovoj dijagnostici smo usvojili dugoročnu perspektivu do 2050. godine, kako bi se postigao cilj dekarbonizacije do tog perioda, i pozdravljamo ambiciju Crne Gore da usvoji svoju dugoročnu strategiju sa istim ciljem", naveo je Mesihović.
Kazao je da se nalazimo u trenutku kada se pripremaju brojni strateški dokumenti, uključujući Zakon o zaštiti od nepovoljnih uticaja klimatskih promjena, a ambiciozan vremenski okvir koji je Vlada postavila za pridruživanje EU povećava ulogu finalizacije tih dokumenata u narednim mjesecima do kraja godine.
On je, u ime Svjetske banke, zahvalio MERS-u na vođenju razvoja LCDS-a i na kontinuiranoj saradnji na nizu projekata, uključujući i investicione i analitičke projekte.
Ovaj projekat je finansiran kroz Partnerstvo za implementaciju tržišta (PMI) Fonda povjerenja Svjetske banke i sprovodi se u saradnji sa Economic Consulting Associates (ECA).
Коментари0
Остави коментар