- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
15. 05. 2025. 07:18
Čitaj mi:
Mađarska na prekretnici zbog špijunskog skandala s Ukrajinom
Špijunaža, rat tajnih službi, diplomatsko ledeno doba s Ukrajinom, proruska propagandna kampanja, ratni govor ministra obrane i na kraju sumnjiva istraga protiv najvažnijeg političkog protivnika sistema Viktora Orbana – Mađarska trenutno ne prolazi samo kroz razdoblje bombastičnih naslova nego se ovih dana možda odlučuje o tome može li se zemlja da se vrati na demokratski put ili s Orbanom na čelu srlja u diktaturu po uzoru na Moskvu.
No krenimo redom. Prošlog petka ukrajinska tajna služba SBU je objavila kako je u Zakarpatskoj oblasti uz granicu s Mađarskom uhapsila dvojicu ukrajinskih državljana koji su navodno špijunirali za Mađarsku. SBU je kako bi potkrijepila te optužbe, objavila mnogo materijala kao i navodno priznanje jednog od uhapšenih.
Špijuni su navodno za mađarsku tajnu službu prikupljali podatke o kretanju vojske, oko toga može li se na crnom tržištu nabaviti oružje kao i informacije o tome kako bi se ponašalo lokalno stanovništvo u slučaju upada mađarske vojske.
Odnosi na dnu
To je prvi put da Ukrajina otkriva navodne mađarske špijune, a sve se odvija u trenutku kada su odnosi susjeda na najnižoj mogućoj tački posljednjih godina.
Na odgovor zvanične Budimpešte nije trebalo dugo da se čeka. Još isti dan mađarski ministar spoljnih poslova Peter Sijarto je protjerao dvojicu ukrajinskih diplomata zbog navodne špijunaže.
Sijarto je preko naloga na Fejsbuku poručio kako Mađarska neće da dopusti da je Ukrajina konstantno optužuje samo zato što Mađarska želi mir i kako Mađarska neće da dopusti da je uvuku u rat.
Odmah je reagovao i premijer Orban. Rekao je da se trenutno u Mađarskoj odlučuje može li Ukrajina postati članica Evropske unije, a da se to „ne sviđa ni Briselu ni Kijevu". Orban je time aludirao na mogući referendum o članstvu Ukrajine u EU koji najavljuje njegova vlada, a kampanja je puna rasističke propagande usmjerene protiv Ukrajinaca.
„Nulta faza na putu u rat“
Ovo je prvi put od ruske invazije na Ukrajinu da se ova zemlja na ovom nivou sukobljava s jednom članicom NATO-a. Dodatnu težinu skandalu daje jedan, nedavno otkriveni, govor koji je potisao mađarski ministar obrane Krištof Salaj Bobrovnicki aprila 2023. Objelodanio ga je glavni opozicioni lider Peter Mađar, glavni Orbanov takmac na izborima sljedeće godine.
U tom govoru Salaj Bobrovnicki govori o tome kako se Mađarska oprašta od svog „mirotvornog mentaliteta" i prelazi u „nultu fazu na putu u rat".
On doduše ne govori konkretno o kakvom ratu se radi ali je rekao kako je samo htio da istakne da je Mađarska spremna da obrani svoj mir. Ova izjava je u suprotnosti s Orbanovom mantrom po kojoj je Mađarska jedina zemlja u EU koja želi mir.
Ova kombinacija „ratnog govora" ministra obrane i sazananja o špijunaži u Zakarpatskoj oblasti govori u prilog tome da Orban kalkuliše s mogućim promjenama granica i povratkom djelova Zakarpatske oblasti koji su nekad pripadali Mađarskoj. Doduše trenutno je malo vjerovatno da bi Mađarska mogla da vojno djeluje protiv Ukrajine, ali Orban je do sada nekoliko puta umjesto o Ukrajini govorio kao o „ničijoj zemlji" ili kao o „području zvanom Ukrajina" negirajući očito državnost susjedne zemlje.
Orban slične provokacije šalje i u pravcu Hrvatske slikajući se nekoliko puta sa istorijskim kartama Mađarske u čijem sklopu se nekada nalazila i Hrvatska.
Orban isto tako često optužuje Ukrajinu da ne poštuje prava mađarske manjine što nije u skladu sa stvarnošću. Orbanovi proruski i antiukrajinski stavovi djeluju još opasnije ako se uzme u obzir da Rusija razmišlja o tome da u slučaju pobjede nad Ukrajinom djelove ove zemlje „dodijeli" susjedima Poljskoj, Slovačkoj, Rumuniji i Mađarskoj. Orban nikada nije odbacio ove planove i više ne ponavlja kao ranije da Mađarska ne želi promjene granica.
Kampanja protiv bivšeg šefa glavnog štaba Mađarske vojske
Istovremeno na svjetlo dana izlazi sve više detalja oko otpuštanja bivšeg šefa glavnog štaba Mađarske vojske Romulusa Rusin Sendija, koji je u međuvremenu postao portparol opozicione stranke Tisa. Sada vlada protiv njega vodi kampanju o navodnoj pronevjeri i navodnim proukrajinskim stavovima. Orban mu čak predbacuje veleizdaju.
Orban u borbi protiv Tise, koja je u anketama daleko ispred Orbanovog Fidesa, optužuje Mađara da radi u korist Ukrajine a ne Mađarske. Ukrajina je očito zamijenila Džordža Soroša koji je ranije tretiran kao „finansijer opozicije" i novinare koji su pisali protiv režima.
Izgleda da u slučaju Petera Mađara ova kampanja nije uspješna. Mađar i njegova stranka su i dalje najpopularnija politička snaga u zemlji.
Sada se očito prelazi na rusku tehniku uništavanja protivnika kao u slučaju Alekseja Navaljnog: brojnim sudskim procesima. Mađaru se odnedavno predbacuju manipulacije dionicama. Iako dokaza za to nema, Mađarska centralna banka i državno tužilaštvo već su pokrenuli istragu i navodno već raspolažu dokazima. Prorežimski mediji već nagađaju o dugogodišnjoj zatvorskoj kazni za Mađara: pet godina.
*ovaj članak je najprije objavljen na njemačkom jeziku