- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
15. 07. 2025. 07:39
Zabrinjavajuće prognoze: Rajna se zagrijava
„Rajna se značajno zagrijava zbog klimatskih promjena“, navodi se u novoj studiji Njemačkog instituta za hidrologiju (BfG) iz Koblenca i holandskog istraživačkog instituta Deltares. Instituti su sproveli istraživanje za Međunarodnu komisiju za zaštitu Rajne (ICPR).
Povećanje temperature vode direktno je povezano s porastom temperature vazduha, pokazuje ta analiza. Uticaj na okolinu, ali i na privredu već sada se osjeća, a to će, kako se navodi u analizi, u budućnosti biti još intenzivnije.
Četiri stepena toplija 2100. godine?
Naučnici su analizirali rezultate mjerenja temperature od 1978. do 2023. godine. Takođe su razvili modele s prognozama za budući razvoj događaja do 2100. godine.
Na osnovu tih modela oni predviđaju zagrijavanje vode u Rajni do sredine ovog vijeka u rasponu od 1,1 do 1,8 stepeni Celzijusa. A do 20100. prosječna godišnja temperatura vode mogla bi da poraste čak za 2,9 do 4,2 stepena. Posebno su pogođeni južni djelovi Rajne, od Švajcarske do Karlsruea u Njemačkoj.
To znači da bi se prosječni broj dana u godini s temperaturama ispod 10 stepeni Celzijusa u glavnom toku Rajne do kraja vijeka smanjio sa sadašnjih 170 na 104. Istovremeno, broj dana s temperaturama iznad 21,5 stepeni mogao bi značajno da se poveća – sa sadašnjih 32, na 106 dana godišnje.
Takođe, periodi niskog vodostaja vjerovatno će postati češći. Vodostaj Rajne već je ovog proleća bio znatno ispod dugogodišnjeg prosjeka.
„To je najava onog što u budućnosti možemo češće da očekujemo na Rajni tokom proljeća i ljeta“, objasnila je predsjednica Međunarodne komisije za zaštitu Rajne Mirjam Haric. A nizak vodostaj, kako dodaje, često prati visoka temperatura vode.
Vodeni organizmi pod toplotnim stresom
„Rast temperature vode značajno utiče na životne uslove u Rajni“, naglasila je naučnica Njemačkog instituta za hidrologiju Tanja Bergfeld-Videman. „Ako se kritični temperaturni pragovi prekorače u dužem periodu, onda može doći do ekološke štete“, kaže ona.
Organizmi koji žive u vodi mogli bi da budu ugroženi zbog toplotnog stresa. To ih čini slabijima i osjetljivijima na bolesti, upozorila je Bergfeld-Videman. „Na višim temperaturama smanjuje se i rastvorljivost gasova u vodi, što rezultira manjom količinom kiseonika dostupnog životinjama“, kaže ona.
Prema studiji, kontramere nije lako sprovesti. Povećanje temperature vode moglo bi da bude ograničeno u malim pritokama stvaranjem sjenovitih skloništa, obnavljanjem obalskih šuma i obnavljanjem funkcionalnih ekosistema na područjima oko rijeke. Mjere je, kako se navodi u studiji, teže sprovesti u velikim pritokama i glavnom toku Rajne.
Šta će uraditi njemačka vlada?
Njemački ministar za zaštitu okoline, Karsten Šnajder (SPD), zatražio je od savezne vlade Njemačke brzo pojašnjenje u vezi sa planovima klimatske politike. „U vladi nam je potrebna rasprava i donošenje odluka u nadolazećim mjesecima – od programa zaštite klime, do prilagođavanja klimatskim promjenama“, rekao je Šnajder za nedjeljno izdanje lista Frankfurter algemajne cajtung.
U koalicionom ugovoru njemačke vlade, na koji se i Šnajder poziva, stranke koje formiraju kabinet obavezale su se na postizanje ciljeva zaštite klime. Međutim, nakon nedavnih izjava kancelara Fridriha Merca i savezne ministarke privrede Katerine Rajhe (oboje iz CDU), pojavile su se i određene sumnje u njihovu odlučnost kada je riječ o zaštiti klime.