- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Ekonomija
04. 02. 2025.
09:44 >> 09:49
Čitaj mi:
Čekaju Skupštinu da bi osnovali nacionalni odbor za platni promet
Nakon što Skupština Crne Gore usvoji izmjene Zakona o platnom prometu Centralna banka Crne Gore će osnovati nacionalni odbor za platni promet, koji će imati ključnu ulogu u daljem razvoju sigurnog i efikasnog platnog sistema u Crnoj Gori, kazala je za Portal RTCG Zorica Kalezić, viceguvernerka CBCG.
Podsjetimo, izmjene Zakona u platnom prometu od decembra su u Skupštini, koja je u blokadi. Juče su izrečene mjere poslanicima opozicije, ali kada će sjednica biti nastavljena još uvijek nije saopšteno.
Kalezić podsjeća da je Evropski savjet za plaćanja, krovno tijelo Jedinstvenog područja plaćanja u eurima, odredio 5. oktobar kao datum operativne spremnosti za prelazak crnogorskih banaka na SEPA platne šeme.
Prema kalendaru Evropskog savjeta za plaćanja (EPC), kako podsjeća Kalezić, banke mogu započeti podnošenje aplikacija od 18. aprila 2025.
„Ova odluka EPC-a povezana je sa tehničkim prilagođavanjima banaka koje su već dio SEPA sistema, uz prilagođavanje novoj SCT Inst šemi, koja takođe stupa na snagu 5. oktobra 2025. i u koju istovremeno treba da se integrišu Crna Gora i Albanija, kao najmlađe članice SEPA“, poručuje Kalezić.
Centralna banka Crne Gore je, kako kaže Kalezić, u cilju adekvatne tehničke pripreme banaka, već preduzela brojne aktivnosti, uključujući osnivanje Odbora za koordinaciju pristupanja i učešća u SEPA, koji aktivno sarađuje sa bankama, kako bi se osiguralo da svi tehnički i operativni zahtjevi budu ispunjeni.
„CBCG je uspostavila i dvonedjeljno praćenje napretka banaka u procesu integracije, kako u tehničkom, tako i u regulatornom smislu, kako bi se osiguralo blagovremeno ispunjavanje svih obaveza. Nakon što bude usvojen novi Zakon o platnom prometu, koji je trenutno na dnevnom redu Skupštine Crne Gore, CBCG će osnovati nacionalni odbor za platni promet, koji će imati ključnu ulogu u daljem razvoju sigurnog i efikasnog platnog sistema u Crnoj Gori“, kazala je Kalezić.
Dva zakon što prije usvojiti za privremeno zatvaranje Poglavlja 4
Zakon o platnom prometu i Zakon o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorizma neophodno je, kako kaže Kalezić, u Skupštini usvojiti u februaru kako bi privremeno bilo zatvoreno Poglavlja 4 - Sloboda kretanja kapitala u procesu pristupanja EU.
„Ukoliko ovi, ali i ostali zakoni iz Poglavlja 4 (Zakon o izmjenama i dopunama zakona o svojinsko pravnim odnosima i Zakon o osiguranju) ne budu usvojeni u februaru ove godine, odnosno uspostavljanjem rada Skupštine, postoji ozbiljan rizik da se privremeno zatvaranje ovog poglavlja odloži, što bi moglo negativno uticati na cjelokupan proces evropskih integracija Crne Gore“, poručila je Kalezić.
Kalezić podsjeća da je Evropski savjet za plaćanja (EPC), krovno tijelo Jedinstvenog područja plaćanja u eurima (SEPA), odredio je 5. oktobar kao datum operativne spremnosti za prelazak crnogorskih banaka na SEPA platne šeme.
Viceguvernerka poručuje da CBCG posvećeno radi na regulatornom okviru koji je neophodan za pristupanje crnogorskih banaka SEPA sistemu i zatvaranju pregovaračkih poglavlja u sklopu procesa evropskih integracija, a koja su u nadležnosti CBCG.
„Usvajanje Predloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o platnom prometu, Predloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o kreditnim institucijama, Zakona o finansijskim konglomeratima, i Predloga Zakona o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorizma (AML/CFT), ključno je za finalizaciju pristupanja crnogorskih banaka SEPA sistemu“, navodi viceguvernerka Kalezić.
U te zakone, kako kaže Kalezić, inkorporirani su preostali neusklađeni segmenti iz EU direktiva, koje je Generalni direktorat Evropske komisije za finansijsku stabilnost, finansijske usluge i uniju tržišta kapitala (DG FISMA) identifikovao i proslijedio nakon analize crnogorske aplikacije za pristupanje Jedinstvenom području plaćanja u eurima (SEPA).
„Crna Gora je u međuvremenu postala članica SEPA, ali je usvajanje ovih zakona ključno kako bi crnogorske banke neometano mogle otpočeti proceduru za pristupanje SEPA platnim sistemima u predviđenom roku“, navodi Kalezić.
U cilju jačanja regulatornog okvira, pored zakona koji se odnose na SEPA, CBCG, Komisija za tržište kapitala i Agencija za nadzor finansijskog sistema, pripremili su i dostavili na dalju proceduru predloge zakonskih rješenja u okviru Poglavlja 9 – Finansijske usluge, kaže Kalezić.
Kako navodi viceguvernerka Skupštini na usvajanje dostavljeni su: Zakon o dobrovoljnim penzionim fondovima, Zakon o alternativnim investicionim fondovima, Zakon o otvorenim investicionim fondovima sa javnom ponudom i Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o kreditnim institucijama.
Pored toga, kako ističe Kalezić, Ministarstvu finansija na dalju proceduru dostavljeni su Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o obaveznom osiguranju u saobraćaju, Zakon o sanaciji investicionih društava, Zakon o osiguranju, Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o tržištu kapitala Zakon o emisiji i nadzoru pokrivenih obveznica, kao i izmjene i dopune
Zakona o finansijskom lizingu, faktoringu, otkupu potraživanja, mikrokreditiranju i kreditno-garantnim poslovima.
Viceguvernerka podsjeća da je Skupština krajem prošle godine usvojila izmjene Zakona o sanaciji kreditnih institucija i Zakona o stečaju i likvidaciji banaka.
„Naglašavamo da se kroz pravovremeno usvajanje zakona omogućava ispunjavanje svih neophodnih uslova za integraciju crnogorskih banaka u SEPA sistem i nastavak evropskih integracija Crne Gore“, zaključila je Kalezić.
Коментари0
Остави коментар