- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Ekonomija
26. 04. 2025.
11:50 >> 11:52
Neophodno koordinisano djelovanje institucija
Bez hitnog i koordinisanog djelovanja institucija, ključni problemi koji opterećuju turističku privredu mogu prouzrokovati ozbiljne posljedice po uspješnost ljetnje sezone, održivost biznisa i ukupne javne prihode, ocijejeno je na sjednici Odbora turizma i ugostiteljstva Privredne komore (PKCG).
Predsjednik Odbora, Ranko Jovović, kazao je da prošlogodinšnji pad prihoda u turizmu predstavlja ozbiljno upozorenje i zahtijeva hitne i strateški promišljene mjere kako bi se izbjegao nastavak negativnog trenda, posebno u uslovima nedostatka ključnih strateških dokumenta i neadekvatne uključenosti privrede u kreiranje zakonskih rješenja.
On smatra da su potrebne efikasnije i digitalizovane procedure za angažovanje sezonske radne snage, te apelovao na završetak svih infrastrukturnih projekata i građevinskih radova prije početka sezone.
Jovović je ocijenio da će povećanje poreza na dodatu vrijednost (PDV) sa sedam na 15 odsto negativno uticati na konkurentnost crnogorskog turističkog proizvoda, pogotovo u poređenju sa zemljama regiona koje zadržavaju niže poreske stope.
„Kašnjenja u sprovođenju tenderskih procedura za zakup djelova morskog dobra i neizvjesnost oko spremnosti kupališta mogu ozbiljno ugroziti početak sezone. Bez jasnog strateškog pravca, čak i najveće prednosti koje Crna Gora ima kao destinacija, prirodne ljepote, raznovrsna ponuda i kulturno nasljeđe, mogu biti dovedene u pitanje“, upozorio je Jovović na sjednici koja je održana u Budvi.
On je pozvao sve aktere u turističkoj privredi da zajednički doprinesu rješavanju izazova kako bi se osigurala kvalitetna realizacija predstojeće ljetnje sezone.
Predsjednik Opštine Budva, Nikola Jovanović, ocijenio je da održavanje sjednice Odbora predstavlja primjer saradnje PKCG, odnosno cjelokupne privrede i lokalne samouprave.
„Naš cilj je da sa privredom radimo na poboljšanju uslova kako bismo udruženim snagama što bolje realizovali turističku sezonu. Komunikaciju sa privredom smatramo esencijalno važnom kako bismo zajednički sagledali probleme i nalazili najbolje načine da se prevaziđu“, rekao je Jovanović.
Opština je, kroz rad Koordinacionog tijela za praćenje priprema turističke sezone, identifikovala ključne izazove.
„I ove godine, nažalost, nedovoljno pripremljeni ulazimo u sezonu. Pripreme dolaze kasno, što je loša praksa. Glavni aktuelni izazov predstavljaju tenderi za zakup kupališta, naročito u Budvi koja ostvaruje 50 odsto turističkih prihoda. Do danas u Budvi nije podnijet nijedan zahtjev za saglasnost za otvaranje kupališta. Tenderi su kasno sprovedeni, a posebno očekujemo kašnjenje kod onih gde je došlo da promjene zakupca“, saopštio je Jovanović.
Opština, prema njegovim riječima, apeluje da se postupak ubrza uz striktno poštovanje zakona i podzakonskih procedura.
Jovanović je kao izazove naveo povećanje cijena zakupa plaža što će poskupiti usluge, a time umanjiti konkurentnost destinacije, kao i još nezavršene radove na bulevaru od Tivta do Budve.
On je najavio da će Opština formirati tijelo koje će pratiti važne investicije.
„Mora se otvoriti jak investicioni ciklus koji je bitan za valorizaciju turističkih potencijala“, poručio je Jovović.
Predsjednik Skupštine Opštine Budva, Petar Odžić, kazao je da se očekuje neizvjesna turistička sezona.
„Što se tiče lokalnog nivoa, turistička sezona će biti pripremljena na najbolji mogući način“, poručio je Odžić.
On smatra da su tenderi za zakup kupališta destabilizovali početak sezone, a da povećanje PDV-a u ovom sektoru dovodi u pitanje konkurentnost poslovanja.
„ Povećanje poreskih opterećanja ne vodi nužno povećanju prihoda od poreza, već smanjenju naplate i povećavanju sive zone. Drastično povećanje nameta u turizmu neće dati željene finansijske efekte. Tražićemo vraćanje PDV na pređašnju stopu“, kazao je Odžić.
Potpredsjednik PKCG, Nikola Vujović, rekao je da u susret turističkoj sezoni nedostaju strateška dokumenta, pretpostavke u smislu infrastrukture i povoljan poslovni ambijent.
„Takva osnova za bavljenje turizmom djeluje prilično destimulišuće, naročito ako vidimo šta radi konkurencija u okruženju. Navedene probleme privreda odavno prepoznaje i raduje spremnost za razgovor lokalnih samouprava sa privrednicima. Na svim projektima PKCG će biti partner kako bismo probleme u turizmu riješili što prije“, kazao je Vujović.
Privrednici su kao jedan od najvećih problema naveli nedostatak kvalifikovane radne snage, dodajući da su postupci za dobijanje radnih dozvola spori, komplikovani i često neefikasni. Oni su saopštili i da radnici iz trećih zemalja čekaju mjesecima na dozvole, što im onemogućava da na vrijeme počnu da rade.
Uvedeni su i novi administrativni uslovi, poput potvrde o nekažnjavanju, koji dodatno otežavaju situaciju. Istovremeno turističke škole nemaju dovoljan broj polaznika, a mladi kadar često ne ostaje u struci, što ugrožava budućnost lokalnog turizma.
Na sastanku je ocijenjeno da nedostatak avio-konekcija i loša infrastruktura dodatno udaljavaju Crnu Goru od regionalnih konkurenata poput Hrvatske i Albanije, koje konstantno unapređuju svoju ponudu. Posebno je bilo riječi o tome da su cijene zakupa plaža značajno povećane, te da zbog kasnog tendera postoji ozbiljna opasnost da neće biti spremne do sredine jula.
Privrednici smatraju i da povećanje PDV-a nije smjelo uslijediti nakon što su cijene za ovu godinu bukirane, jer bi to moglo ugroziti rentabilnost poslovanja. Porezi na nepokretnosti su takođe naglo porasli, što hotelijere stavlja u nepovoljan položaj.
Predstavnik Turističke organizacije (TO) Budva, Aleksandar Božović, ukazao je na ključne izazove i potencijale u susret ljetnjoj sezoni, među kojima su infrastrukturna ograničenja, nedostatak strateških dokumenata i potreba za boljom saradnjom među institucijama.
„Potrebno je što prije krenuti u snažniju promociju destinacija i izradu nove strategije turizma koja će uključiti sve aktere – od lokalnih turističkih organizacija do resornog ministarstva“, poručio je Božović.
Коментари0
Остави коментар