- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Ekonomija
12. 07. 2025.
08:00 >> 08:00
Čitaj mi:
"Samo kvalitetan investicioni ciklus može smanjiti javni dug"
Samo kvalitetan investicioni ciklus može smanjiti javni dug, ocijenio je za Radio Crne Gore ekonomski analitičar Davor Dokić. Uz to neophodne su ekonomske politike te smanjenje broja zaposlenih u javnom sektoru. Uvjeren je da ćemo prispjele dugove u narednih 5-6 godina vraćati isključivo iz novih zaduživanja, uglavnom na međunarodnom tržištu.
Javni dug na kraju marta prema podacima Ministarstva finansija bio je 4,2 milijarde eura ili 53,15 odsto brutodruštenog proizvoda.
Ekonomski analitičar Davor Dokić kaže da ako su podaci tačni, onda dug koji je 7 odsto manji od maslitskih kriterijuma nije problematičan.
"Ja mislim da je taj procentualno mnogo veći jer naš GDP nije sigurno 7 milijardi ili 6,7 milijardi. Znači malo smo kreativno knjižili kao Grci što su radili nekad u svoje vrijeme, a zaduživanje je prebrzo i previsoko", rekao je Dokić.
Problem je ukazuje Dokić u strukturi naše privrede, zaposlenih je najviše u javnom sektoru, pa su za, kako kaže, "peglanje" ekonomskih prilika, neophodne investicije.
"Jedino bi mogli da ispeglamo eventualno te nedostatke kroz jedan investicijni ciklus, međutim vidjeti sami da to ne ide kako bi trebalo i kako je planirano, tako da nisam zadovoljan načinom vođenja ekonomske politike Vlade, ali šta je tu je?", rekao je Dokić.
Inostranim kreditorima, pokazuje analiza resora finansija, duguje se preko 4 milijarde, dok unutrašnji dug, uključujući i opštine, iznosi 321 milijon eura.
Na naplatu 2027. dospijeva 750 miliona iz emisije obveznica 2020. a dvije godine kasnije treba otplatiti pola milijarde iz 2019.
Dokić je uvjeren da će zbog tih obaveza biti neophodno novo zaduživanje.
"Pribjeci staroj metodi refinansiranja dugova, znači mi ćemo se zadužiti opet na tržištu novca bilo na koji način ili obaveznici ili neki drugi način, pa ćemo iz tog novog zaduženja platiti stari dug i tako ćemo se vrtjeti u krug", rekao je Dokić.
Analiza Ministarstva finansija nije obuhvatila emisiju obveznica od 850 miliona eura, od koje je vraćeno pola milijarde starih dugova iz 2018.
U saopštenju je navedeno i to da zlatne rezerve čine 300 miliona, pa je javni dug, konstatuje se, na kraju marta manji za taj iznos.
Коментари0
Остави коментар