- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Podgoricom
03. 07. 2025.
16:03 >> 16:01
Čitaj mi:
Mugoša: Gdje ide novac građana Podgorice?
Odbornik Stranke evropskog progresa (SEP) u Skupštini Glavnog grada Ilija Mugoša poručio je da izvršenje budžeta Glavnog grada za 2024. ukazuje na ozbiljan disbalans između troškova i stvarnih potreba građana.
Prema njegovim riječima, dok projekti kasne, a kapitalni izdaci se ne realizuju, novac se troši na sporedne stavke.
"U ovom trenutku potrošeno je 1,4 miliona eura na ugovore o djelu, što predstavlja 98 odsto realizacije te budžetske stavke. Na sudske troškove otišlo je 700.000 eura. Troškovi za gorivo realizovani su u iznosu od 85 odsto", rekao je Mugoša
S druge strane, smatra Mugoša, ključne razvojne funkcije su potpuno zanemarene.
"Nula eura je izdvojeno za projekte, usavršavanje kadra i međunarodnu saradnju. Nula eura za razvojne studije, koje bi trebalo da definišu budućnost grada. Biblioteka 'Radosav Ljumović' potrošila je duplo više na ugovore o djelu nego na kupovinu knjiga (70.000 eura naspram 33.000 eura)", dodao je Mugoša.
Uprkos planiranim ulaganjima, Mugoša navodi da su kapitalni izdaci realizovani tek 64 odsto, dok su prenijeta sredstva iz prethodne godine i dalje na visokom nivou – oko 23 odsto budžeta, što ukazuje na slabu realizaciju prethodnih planova. Dodaje da je porez na imovinu, iako ključni izvor prihoda, naplaćen na nivou od 21 milion eura, iako je cijena stanova u Podgorici porasla preko 30 odsto u prethodnoj godini.
"Takođe, revizija završnog računa upozorava na neizvršeno teritorijalno razgraničenje s novoformiranim opštinama i nedostatak procjene vrijednosti za preko 3.000 sudskih sporova, pri čemu bi fiskalni rizik za Glavni grad mogao premašiti 100 miliona eura", kazao je Mugoša.
Naglašavsa da ovakvo raspolaganje budžetom ne odražava prioritete građana.
"Umjesto da se sredstva usmjere ka infrastrukturnim projektima, socijalnim i kulturnim potrebama, one se troše na konsultantske usluge i administrativne troškove. Bez jasnih prioriteta, odgovornosti i kontrole trošenja sredstava – nema stvarnog napretka. Građani zaslužuju transparentno i svrsishodno upravljanje gradskim budžetom", zaključio je Mugoša.
Коментари0
Остави коментар