Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Politika

B.B.

16. 11. 2024. 15:58 >> 16:10
6
Čitaj mi:

Dragaš

DPS se zaduživao za tekuću potrošnju, danas vraćamo DPS dugove

Funkcioner Pokreta Evropa sad Tihomir Dragaš ističe da DPS ne može tražiti zamjerke planu zaduženja ove Vlade i da je velika razlika između tog režima i onoga što se trenutno radi, jer se Crna Gora zadužuje da bi vraćala DPS dugove, ali i za investicije.

Odgovarajući na kritike poslanika DPS-a Ivana Vukovića da su se za 14 godina vladavine od referenduma, vlade DPS i koalicionih partera zadužile oko tri milijarde eura, a sadašnja najavljuje zaduženje od 2,3 milijarde, Dragaš navodi da je na kraju 2020. dug Crne Gore iznosio oko 4,5 milijardi eura, a na kraju 2024. dug je otprilike na istom nivou.

Naglašava da je za vrijeme DPS-a, deficit u budžetu na godišnjem nivou bio 150-200 miliona eura, dok je na kraju 2020. deficit iznosio 461 milion.

"Zaključno sa avgustom 2024. ostvaren je suficit u iznosu od 94 milione eura, ili 232 miliona bolje u odnosu na plan. 3,41 km auto-puta od Podgorice do Mateševa nije izgrađen od sredstava koja je Crna Gora imala u trezoru već iz kredita koji je počeo sa otplatom 2021. godine. Hedžing je uradilo Ministarstvo finansija na čijem čelu je bio Milojko Spajić i na taj način je Crna Gora uštedjela desetine miliona eura. Sredstva za koje se 44. vlada planira zadužiti su za vraćanje DPS dugova - 820 miliona eura dugova koji dospijevaju u 2025. i za kapitalne/infrastrukturne projekte", objašnjava Dragaš na mreži X.

Kako je naglasio za sve to vrijeme, minimalna zarada u Crnoj Gori na kraju 2020. iznosila je 220 eura, dok na kraju 2024. minimalna zarada iznosi 600/800. Minimalna penzija je na kraju 2020. iznosila 145 eura, dok na kraju 2024. ona iznosi 450. Prosječna zarada je na kraju 2020. iznosila 520, dok na kraju 2024. iznosi 1.000 eura.

"Za vrijeme DPS-a zaduživali smo se za tekuću potrošnju, a sad za vraćanje DPS dugova i za investicije u infrastrukturne projekte. U podmorski energetski kabl koji povezuje Crnu Goru sa Italijom, investirano je 1,1 milijardu eura od čega je italijanska strana investirala milijardu, a CGES je nešto preko 100 miliona eura. Nije država, već firma (važna razlika). Inače, ovaj projekat je jedan od boljih investicija u infrastrukturu. Da ne nabrajam dalje. Velika je razlika", zaključuje Dragaš.

Пратите нас на

Коментари6

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније