Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Politika

A.J.

27. 11. 2024. 16:48 >> 18:01
Čitaj mi:

ŠAHMANOVIĆ

"Bez Zakona o sigurnosti snabdijevanja naftnim derivatima nećemo moći u EU"

Zakon o sigurnosti snabdijevanja naftnim derivatima je zadatak koji nas čeka od 2012. godine i neko je to morao da završi. Ukoliko se ovo ne završi i ne realizuje mi nećemo moći da uđemo u Evropsku uniju, kazao je ministar rudarstva, nafte i gasa Admir Šahmanović. On je, gostujući u emisiji "Budimo budni - Pitajte Vladu", komentarisao odluku predsjednika države Jakova Milatovića da pomenuti Zakon vrati Skupštini na ponovno odlučivanje.

"Predsjednik koristi sva leglana prava u okviru svojih nadležnosti... Ovo je zadatak koji nas čeka od 2012. godine i neko je to morao da završi. Ukoliko se ovo ne završi i ne realizuje mi nećemo moći da uđemo u EU. Na stranu to, ovaj zakon će uveliko unaprijediti energetsku stabilnost naše države. Plaćali građani direktno ili kroz budžet, to su opet sredstva građana. Gledali smo da naknada bude minimalna, to je oko 3 centa. Ona će se naplaćivati 3 centa do trenutka dok se te količine ne akumuliraju. Nakon toga će se spustiti. Ovaj zakon predstavlja i završno mjerilo poglavlja 15", rekao je on.

Na pitanje novinara koliko ima nezakonitih odnosno ilegalnih kamenoloma u Crnoj Gori, Šahmanović kaže da ih je mnogo više od dva.

"Nažalost nemam tačnu informaciju, upravo će se izmjenama Zakona o rudarstvu suzbiti nelegalna eksploatacija. Naša zakonska rješenja nikad nisu do kraja istestirana. Imamo situaciju gdje uredni koncesionari imaju mnogo problema, a ove nelegalne niko ne obraća pažnju na njih, jer po mojoj logici njima bi trebalo da se bavi tužilaštvo. Možda je najbolji način da izmijenimo Zakon, proširimo nadležnosti i da se pozabavimo time", istakao je Šahmanović. 

On je kazao da na teritoriji Podgorice ne postoji nijedan kamenolom, Podgorica je možda najveće gradilište u državi. 

"Ako pogledate granični prelaz prema Albaniji, vidite stotine kamiona pune šljunka", dodao je on.

Strategija ministarstva bi trebalo da pokažu, šta to imamo i šta treba da radimo, rekao je Šahmanović. 

"Postoji podatak da je crnogorski kamen izvozen za Francusku, po svijetu, tako da mislim da bi mi zaista trebalo da brendiramo taj kamen", rekao je Šahmanović. 

Govoreći o partijskom zapošljavanju i nepotizmu u Vladi Crne Gore, Šahmanović kaže da njegova supruga radi već osam godina u Agenciji za investicije.

"Konkurs koji pominjete raspisan je mnogo prije same rekonstrukcije Vlade, tako da se radi o izuzetnom profesionalcu. Ona je bila i lučonoša, završila je dva fakulteta i jedini joj je grijeh što se udala za mene. Za ostale, radi se o mjestima savjetnika potpredsjednika Vlade, savjetnika potpredsjednika Skupštine, ja mislim eto da u tih par zaposlenja u 18 godina naše stranke mislim da nije nešto senzacionalno. Mislim da su ti ljudi profesionalci", kazao je Šahmanović.

"Prioriteta Ministarstva mnogo"

Šahmanović je kazao da Ministarstvo na čijem je čelu ima više prioriteta za narednu godinu. 

"Moramo jačati institucionalni i zakonski okvir u oblasti za koje je nadležno naše ministarstvo. Počeli smo sa izmjenama Zakona o rudarstvu i izmjenama zakona o geološkim istraživanjima, kako bi ispratili geološke trendove i suzbili nelegalne aktivnosti kao što je nelegalna eksploatacija tehničko građevinskog kamena. Takođe, u toku je priprema strategije za mineralne resurse jer htjeli bismo da pristupimo ovoj oblasti na sistematski način. U pregovorima smo sa evropskom komisijom oko nastavka izgradnje gasovoda, i taj projekat bi predstavljao nastavak realizacije trans-anatolijskog gasovoda koji je stigao iz Kaspijskog regiona do Albanije. Cilj je da ga produžimo do Hrvatske", kazao je, između ostalog, Šahmanović.

Cilj je, kaže, da naredne godine završe podmorsko istraživanje u vezi ugljo-vodoničnih potencijalnosti u našem podmorju.

"Najvjerovatnije u drugom kvartalu sledeće godine namjeravamo da raspišemo poziv za 3D istraživanja našeg podmorja", kazao je Šahmanović, dodajući da će takvi projekti doprinijeti energetskoj stabilnosti.

Cijena nafte je nešto na šta ne mogu, kaže, uticati, te nije mogao na odgovori na pitanje da li su cijene nafte previsoke.

"Treba uzeti u obzir i Evropa sad 2 da su porasle plate i penzije, tako da ne vidim da je to, u poređenju sa ostalim zemljama mislim da smo na nekom zavidnom nivou", istakao je Šahmanović.

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније