- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Svijet
04. 05. 2025.
17:00 >> 17:00
Predsjednik Kine u posjeti Rusiji od 7. do 10. maja
Kineski predsjednik Si Đinping posjetiće Rusiju od 7. do 10. maja, da bi, uz svog ruskog kolegu Vladimira Putina učestvovao na proslavi 80. godišnjice pobjede nad nacističkom Njemačkom, objavio je Kremlj.
U saopštenju od 4. maja rusko predsjedništvo je dodalo da će Si Đinping učestvovati i u bilateralnim razgovorima o "razvoju odnosa globalnog partnerstva i strateške interakcije" i o "aktuelnim međunarodnim i regionalnim problemima", javlja agencija Frans pres.
"Predviđeno je potpisivanje niza bilateralnih dokumenata između vlada i ministarstava (ruskih i kineskih)", dodao je Kremlj.
Posjeta se odvija u vrijeme kada je Putin predložio trodnevno primirje (od 8. do 10. maja) u sukobu sa Ukrajinom.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski rekao je 2. maja da odbija da se "igra" sa tim kratkim primirjima koje predlaže Putin, poslije sličnog primirja tokom Uskršnjeg vikenda u aprilu, smatrajući da su to suviše kratki predasi za vođenje ozbiljnih pregovora.
Iako nije jasno odbacio trodnevno primirje koje je predložila Moskva Zelenski je rekao da Kijev ne može da garantuje bezbednost međunarodnih zvaničnika koji će otići u Moskvu za proslavu 80. godišnjice pobede nad nacističkom Nemačkom.
U Ukrajini Putinova objava primirja viđena je od posmatrača kao sredstvo sprečavanja ukrajinskih udara koji bi mogle da poremete ceremonije.
Kina se predstavlja kao neutralna strana i potencijalni posrednik za sukob u Ukrajini, ali ostaje ključni politički i ekonomski saveznik Rusije, do te mjere da je Zapad okarakterisao kao "odlučujućeg facilitatora" ruskog napada na Ukrajinu, koji Peking nije nikad osudio, podseća agencija Frans pres.
Kineske vlasti se optužuju da pomažu Moskvi da zaobiđe zapadne sankcije i omogući joj da nabavi potrebne tehnološke delove za proizvodnju oružja za rat.
Zelenski je u aprilu optužio Kinu da snabdjeva Rusiju oružjem, da učestvuje u proizvodnji određenog oružja na ruskoj teritoriji i tvrdio je da se kineski borci bore unutar ruske vojske. Te optužbe je Peking odbacio kao "neosnovane".
Коментари0
Остави коментар