- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Politika
17. 04. 2025.
13:46 >> 14:18
3
Čitaj mi:
Amandmani DNP-a: Polovina investicija na sjeveru
Poslanici vladajuće Demokratske narodne partije (DNP) Milan Knežević, Vladislav Bojović, Jelena Kljajević i Dragan Bojović podnijeli su predsjedniku Skupštine Crne Gore, Andriji Mandiću, amandmane Zakona o potvrđivanju Sporazuma o saradnji u oblasti turizma i razvoja nekretnina između Vlade Crne Gore i Vlade Ujedinjenih Arapskih Emirata (UAE).
Pomenuti poslanici predali su osam amandmana.
Amandman 1, u članu I Sporazuma dodaje se novi stav koji se tiče sjevera države.
"Najmanje 50 odsto ukupne vrijednosti investicija iz ovog Sporazuma biće realizovano na teritoriji opština koje pripadaju sjevernom regionu Crne Gore, u cilju obezbjeđivanja ravnomjernog regionalnog razvoja i smanjenja ekonomskih dispariteta", navodi se u amandmanu.
Predloženi amandman, kako su naveli, ima za cilj jačanje teritorijalne kohezije i ravnomjernog regionalnog razvoja u Crnoj Gori, u skladu sa strateškim ciljevima definisanim u Programu pristupanja Crne Gore EU. Sporazum u postojećoj verziji ne predviđa obavezu investitora da ulaže van atraktivnih turistickih zona na jugu, čime se dodatno produbljuju razlike razvijenosti između regiona.
"Ulaganja isključivo u južne opštine mogu imati negativan efekat na dugoročni razvoi zemlje posebno ako se uzme u obzir činjenica da sjeverni region ima najvišu stopu nezaposlenosti, iseljavanja i infrastrukturne zapuštenosti. Ovim amandmanom se obezbjeđuje da najmanje polovina sredstava iz Sporazuma bude usmjerena na projekte koji se realizuju u opstinama sjevernog regiona, čime se promoviše inkluzivan i uravnotežen ekonomski rast. Ova intervencija ne mijenja suštinu Sporazuma, ali dodatno konkretizuje teritorijaini obuhvat investicija i garantuje njihovu raspodjelu u skladu sa javnim interesom, kazali su iz DNP-a.
Amandman 2, u članu 1 Sporazuma dodaje se stav 3 koji se tiče etničke strukture stanovništva.
"Najmanje jedan investicioni projekat u okviru ovog Sporazuma mora biti realizovan na teritoriji opštine sjevernog regiona u kojoj, prema podacima iz posljednjeg zvaničnog popisa stanovništva, većinsko stanovništvo čine pripadnici srpskog naroda", piše se u amandmanu.
Amandman 3, Na član 3 stav 1 Sporazuma, dodaje se nova tačka o eksproprijaciji nepokretne imovine u vlasništvu vjerskih zajednica.
"Eksproprijacija nepokretne imovine u vlasništvu vjerskih zajednica u svrhu realizacije Projekata iz ovog Sporazuma može se sprovesti isključivo uz prethodnu pisanu saglasnost nadležne vjerske zajednice", navodi se u amandmanu.
Amandman 4, U članu 2, na kraju tačke 1, dodaje se nova rečenica o dostavljanju podataka od strane Vlade UAE.
"Vlada UAE obavezna je da Vladi Crne Gore, uz prijedlog Entiteta, dostavi tačne i potpune podatke o stvarnom (krajnjem) vlasniku Entiteta, kao i svih pravnih i fizičkih lica uključenih, u finansiranje Projekata koji se realizuju u okviru ovog Sporazuma", piše se u amandmanu.
Amandman 6, U članu 2, nakon tačke 5 dodaje se nova, 6. tačka o osobama koje ne mogu učestvovati u realizaciji Projekata iz ovog Sporazuma.
"U realizaciji Projekata iz ovog Sporazuma ne mogu učestvovati privredna društva čiji su osnivači, vlasnici, direktori, kao i sa njima povezana lica, predmet aktivnih krivičnih istraga, optužnica ili sudskih postupaka u Crnoj Gori, UAE ili trećim državama", navodi se u amandmanu.
Amandman 7, u članu 2 dodaje se nova tačka koja se odnosi da one kojima je zabranjeno učešće u Projektima.
"Zabranjeno je učešće u Projektima svih privrednih društava, fizičkih lica i pravnih aranžmana koji su vlasnički, upravljački ili finansijski povezani sa sadašnjim ili bivšim javnim funkcionerima Crne Gore, uključujući članove njihovih užih porodica", piše se u amandmanu.
U obrazloženju se navodi da je ova odredba ključna za sprječavanje sukoba interesa, zloupotrebe javne funkcije i sistematske korupcije.
"Uključivanje firmi koje su direktno ili indirektno povezane sa javnim funkcionerima ugrožava jednakost u tržišnoj utakmici, podriva javno povjerenje i otvara prostor za klijentelizam i favorizovanje pojedinaca na osnovu političke moći", zaključili su iz DNP-a.
Materijali o ovim amandmanima objavljeni su na sajtu Skupštine Crne Gore.
Коментари3
Остави коментар