- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Region
16. 01. 2025.
16:29 >> 16:31
Čitaj mi:
u Hramu svetog Save
Sedmogodišnjica ubistva Olivera Ivanovića, održan pomen u Beogradu
Na sedmogodišnjicu ubistva srpskog političara sa Kosova Olivera Ivanovića, 16. januara, održani su pomeni u Beogradu i Sjevernoj Mitrovici.
Pomen u Beogradu održan je u Hramu svetog Save, a prisustvovali su mu državni zvaničnici - predsjednik Vlade Srbije Miloš Vučević, predsjednica Skupštine Ana Brnabić, ministar spoljnih poslova Marko Đurić.
Pomenu u hramu prisustvovali su i članovi porodice - nevjenčana supruga Milena i sin Bogdan, kao i građani.
Ivanovićev sin Aleksandar je za televiziju N1 izjavio da se osjeća "iznevjerenim" jer ni poslije sedam godina nije rasvijetljeno ko su ubice i nalogodavci.
"Od Prištine i nisam toliko očekivao, ali od Beograda sam očekivao mnogo više, ali to se ne dešava", rekao je on.
Na Kosovu je u junu 2024. okončan sudski proces u kojem su četiri osobe osuđene za umiješanost u ubistvo, ali ubice i nalogodavci nisu otkriveni.
Postupak u Srbiji je i nakon sedam godina u predistražnoj fazi.
"Gajim nadu da će se naručioci i izvršioci ubistva mog oca ipak naći. Da bi se to desilo potrebno je da Beograd pokrene ozbiljan proces. Ova vlast apsolutno ne teži tome, ne želi to. U pravosuđu ne postoji nikakva volja. Da su htjeli, saznali bi ko je naručio ubistvo mog oca", izjavio je Aleksandar Ivanović.
Na sedmogodišnjicu ubistva Olivera Ivanovića, saopštenjem se oglasio i dio opozicionih partija u Srbiji, ukazujući da slučaj nije rasvijetljen.
"Pamtimo i znamo da će doći trenutak da odgovaraju svi oni koji su umiješani u njegovo ubistvo i koji su štitili ubice sve ove godine", saopštio je Narodni pokret Srbije.
U Sjevernoj Mitrovici pomen na mjestu Ivanovićevog ubistva
U Sjevernoj Mitrovici na Kosovu, kako javlja agencija Beta, porodica, prijatelji, politički saborci i građani odali su poštu Ivanoviću na mjestu gdje je ubijen - ispred sjedišta njegove stranke.
Ivanović je ubijen 16. januara 2018. godine, sa više hitaca iz pištolja, ispaljenih iz kola u pokretu.
Pomenu u Sjevernoj Mitrovici je prisustvovao i Savo Manojlović, lider opozicionog pokreta "Kreni promeni" u Srbiji.
"Krvavi tragovi nisu samo na ruci koja je povukla oroz. Odgovornost se nalazi u trouglu Prištine, Beograda i međunarodne zajednice", izjavio je Manojlović.
Presuda na Kosovu zbog umiješanosti u ubistvo
Osnovni sud u Prištini je, nakon četvorogodišnjeg procesa, 28. juna 2024. osudio četiri osobe srpske nacionalnosti na zatvorsku kaznu zbog umiješanosti u ubistvo.
Kao dio organizovane kriminalne grupe koja je učestvovala u ubistvu, osuđeni su Nedeljko Spasojević, Dragiša Marković, Žarko Jovanović i Marko Rošić.
Spasojević, Marković i Jovanović su u vrijeme ubistva bili zaposleni u policiji.
Ročišta u slučaju ubistva Ivanovića često su bila odlagana jer se svjedoci ne bi pojavili, dok je nekoliko svjedoka pod zaštitom anonimnosti odbijalo da da izjavu, uz obrazloženje da se ne osjećaju bezbjedno.
U vezu sa ubistvom Olivera Ivanovića kosovsko tužilaštvo dovodilo je Željka Bojića (bivši šef operative Policije Kosova za region sjever), Milana Radoičića (bivši potpredsjednik Srpske liste) i Zvonka Veselinovića (biznismen sa sjevera Kosova).
Radoičić i Veselinović se u optužnici pominju kao "vođe kriminalne grupe", koja je planirala ubistvo Ivanovića.
Protiv njih optužnica nije podignuta jer su u bjekstvu pred kosovskim organima.
Zakon Kosova ne dozvoljava da protiv osoba u bjekstvu podižu optužnice, ukoliko one nisu prethodno ispitane.
Inače, Milan Radoičić je nekoliko mjeseci nakon ubistva Olivera Ivanovića postao potpredsjednik Srpske liste, najveće partije Srba koja ima podršku Beograda.
Napustio ju je septembra 2023. kada je preuzeo odgovornost za oružani napad na kosovsku policiju u mjestu Banjska kod Zvečana.
INTERPOL je, na zahtjev Kosova, izdao nalog za Radoičićevo hapšenje zbog oružanog napada u Banjskoj, ali zvaničnici u Beogradu su više puta poručivali da ga neće izručiti Prištini.
Dokle je stigao proces u Srbiji?
Prethodno je na treću godišnjicu ubistva Ivanovića, u januaru 2021, predsjednik Srbije Aleksandar Vučić rekao da srpske službe već mjesecima imaju kompletnu sliku onih koji bi imali motiv i koji bi mogli biti umiješani.
On je i sredinom 2019. godine izjavio da "Beograd misli da ima ime ubice Olivera Ivanovića".
U obraćanju javnosti je rekao kako Milan Radoičić "nema veze sa ovim zločinom".
Ubistvu Olivera Ivanovića je prethodila hajka protiv njega tokom predizborne kampanje za kosovske lokalne izbore novembra 2017. godine, na kojima je učestvovao kao opozicija Srpskoj listi.
Zbog zastrašivanja Srba na sjeveru Kosova, četvoro kandidata sa njegove liste se povuklo a njemu je u Sjevernoj Mitrovici zapaljen i automobil.
Početkom 2014. godine je takođe bio jedan od kandidata za gradonačelnika Sjeverne Mitrovice, kada je priveden zbog sumnje da je počinio ratne zločine.
Pored Prištine, odvojenu istragu je na dan ubistva Olivera Ivanovića, 16. januara 2018. godine, započeo i Beograd. Taj proces se i sedam godina kasnije nalazi "u predistražnoj fazi".
Visoki srpski funkcioneri, uključujući predsjednika Srbije Aleksandra Vučića, neretko su u javnosti govorili kako znaju ko je ubio Ivanovića, te stajali u odbranu Milana Radoičića.
U junu 2023. je tadašnji ministar policije, a aktuelni ministar odbrane, Bratislav Gašić, izjavio da srpske vlasti "tačno znaju" ko je ubio Olivera Ivanovića, te da je tog čoveka srpska policija tražila od njemačkih organa "pod čijom je zaštitom".
Nakon što je Njemačka demantovala da štiti ubicu Ivanovića, Gašić je rekao da je njegova izjava pogrešno interpretirana.
Коментари0
Остави коментар