- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Region
08. 05. 2025.
19:39 >> 19:40
Čitaj mi:
Demokratski savez Kosova podnio krivične prijave protiv članova aktuelne Vlade
Demokratski savez Kosova (LDK) podnio je 17 krivičnih prijava protiv premijera u ostavci, ministara i jedne zamjenice ministra u ostavci, koji su izabrani za poslanike, optužujući ih za kršenje Zakona o Vladi.
Poslanica LDK-a, Hikmete Bajrami, koja je zajedno sa poslanicom Doarsom Kiča-Dželili, podnijela krivične prijave Specijalnom tužilaštvu, rekla je da su premijer u ostavci, Albin Kurti, i njegovi saradnici, izabrani za poslanike na izborima 9. februara, prekršili član 26 Zakona o Vladi.
U članu 26 Zakona o Vladi, na koji se LDK pozvao za krivične prijave, stoji: U slučaju da član Vlade u ostavci bude izabran za poslanika Skupštine Republike Kosovo, isti mora podnijeti ostavku na funkciju člana Vlade prije dana potvrde rezultata izbora.
Bajrami je izjavila da LDK smatra da od 27. marta – kada je Centralna izborna komisija potvrdila izborni rezultat – članovi Vlade u ostavci, koji su izabrani za poslanike, krše ovaj zakon.
"S obzirom na to da od datuma potvrde pa do danas nastavljaju da ostaju u kancelarijama ministarstava, koristeći resurse, donoseći odluke koje imaju finansijske posljedice i druge posljedice, i koristeći resurse institucija Republike Kosovo, ovi poslanici su počinili krivično djelo", rekla je ona.
Dodala je da su za izradu krivičnih prijava pravnici LDK-a tražili pristup dokumentima iz relevantnih ministarstava.
"Od nekih smo dobili pristup dokumentima, dok nam drugi nisu dali pristup, i te informacije koje smo imali danas smo uputili Specijalnom tužilaštvu. Sada je na Tužilaštvu da traži pristup drugim odlukama", zaključila je Bajrami.
Premijer u ostavci, Albin Kurti, koji je takođe položio zakletvu kao poslanik devetog saziva, ranije je tvrdio da je njegova vlada u ostavci od 23. marta, kada mu je istekao redovni četvorogodišnji mandat.
Pitanje ostavke Kurtija i ministara u ostavci postalo je aktuelno i na početku konstitutivne sjednice 15. aprila, kada su poslanici, koji su u prethodnom mandatu bili u opoziciji, glasali protiv verifikacije mandata, tražeći podnošenje zvaničnih ostavki vladinog kabineta Skupštini.
Kurti je, s druge strane, obavijestio Skupštinu da je njegova Vlada u ostavci od 23. marta, dok su kasnije njegovi ministri izjavili da su svoje ostavke predali Kurtiju. Međutim, nesuglasice u vezi sa Kurtijevom ostavkom prevaziđene su u Skupštini, čime je otvoren put za polaganje zakletve poslanika devetog saziva.
Od 15. aprila, poslanici još nisu završili konstituisanje Skupštine, a pitanje je zapelo kod izbora predsjednika Skupštine. Tek izborom predsjednika i potpredsjednika Skupština će se smatrati konstituisanom. To bi otvorilo put za formiranje nove Vlade Kosova.
Коментари0
Остави коментар