- Hronika
- Montesong
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Svijet
27. 11. 2024.
06:54 >> 06:54
Čitaj mi:
PRIMIRJE
Sporazum o prekidu vatre između Izraela i Hezbolaha stupio na snagu u Libanu
Izrael i Liban su u utorak prihvatili američki predlog za okončanje 13-mjesečnog graničnog sukoba koji je prerastao u otvoreni rat sa Hezbolahom u septembru.
Iz Bijele kuće, predsjednik SAD-a Džo Bajden izjavio je da je sporazum "osmišljen da bude trajni prekid neprijateljstava" i stupiće na snagu u srijedu u 4 sata ujutro po lokalnom vremenu (utorak u 21 čas po istočnom vremenu).
Prekid vatre "će stvoriti uslove za obnavljanje trajnog mira i omogućiti stanovnicima obje zemlje da se bezbjedno vrate svojim domovima sa obje strane Plave linije", navodi se u zajedničkom saopštenju Bajdena i francuskog predsjednika Emanuela Makrona, koji se odnosi na de fakto granicu između Libana i Izraela.
Odgovori na ključna pitanja:
Šta podrazumijeva sporazum?
Sporazum predviđa 60-dnevni prekid neprijateljstava, koji pregovarači opisuju kao osnovu za trajno primirje. Tokom tog perioda, očekuje se da se borci Hezbolaha povuku oko 40 kilometara (25 milja) od izraelsko-libanonske granice, dok će izraelske kopnene snage napustiti teritoriju Libana.
Rezolucija 1701 Savjeta bezbjednosti UN-a, koja je okončala posljednji otvoreni rat između ove dvije zemlje 2006. godine, čini osnovu sporazuma, a pregovori su se uglavnom fokusirali na sprovođenje tog sporazuma.
Prema dogovoru, Liban će pojačati nadzor nad kretanjima Hezbolaha južno od rijeke Litani kako bi spriječio ponovno okupljanje militanata u tom području. Pokrete ove iranske grupe nadziraće mirovne snage UN-a, libanska vojska i međunarodni komitet.
Izrael je obećao da će obnoviti vojne operacije u slučaju kršenja sporazuma.
Da li će primirje opstati?
Sporazum donosi prijeko potrebni predah libanskim civilima, stotinama kojih su stradali u izraelskim zračnim napadima, kao i Izraelcima, milioni kojih su se sklonili u skloništa zbog svakodnevnih raketnih napada Hezbolaha.
Međutim, postavlja se pitanje koliko dugo će primirje trajati. Izrael insistira da će odgovoriti vojnim akcijama na bilo kakvo kršenje sporazuma, što bi moglo ponovo raspiriti sukob i ugroziti američke diplomatske napore.
Da li će ovo primirje uticati na rat u Gazi?
Prema mišljenju regionalnih analitičara, Palestinci u Gazi vjerovatno neće osjetiti olakšanje ako bude postignut sporazum između Izraela i Libana.
Mogući sporazum između Hezbolaha i Izraela "ne znači ništa za Gazu", rekao je H.A. Helijer, viši saradnik u oblasti bezbjednosnih studija na Kraljevskom institutu za ujedinjene službe (RUSI) u Londonu za CNN.
"Mislim da zaključivanje bilo kakvog sporazuma u vezi s Libanom neće povećati vjerovatnoću dogovora u Gazi", dodao je Helijer, ističući da već duže vrijeme nema značajnih pregovora o prekidu vatre u Gazi.
Коментари0
Остави коментар