- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Svijet
12. 12. 2024.
08:06 >> 08:07
Čitaj mi:
drastično smanjenje javne potrošnje
Godina šok terapije: Argentina uštedjela milijarde i dalje stežu kaiš
Navršava se godinu dana od dolaska argentinskog predsjednika Havijera Mileija na vlast. Poslije dubokih reformi i drastičnog smanjenja javne potrošnje desničarskog populiste, Argentina ima deset puta nižu inflaciju, dok predsjednik i dalje uživa visoku podršku među građanima.
Godinu dana nakon pobjede na predsjedničkim izborima u Argentini i prepuštanja zemlje apsolutno slobodnoj trgovini, Havijer Milei obilježava sa suficitom u budžetu, prvi put u posljednjih 123 godine.
Ključ Mileijeve šok terapije bio je u smanjenju državnih izdataka.
Predsjednik koga su nazivali ekscentrikom i šarlatanom smanjio je broj zaposlenih u javnom sektoru, prepolovio broj ministarstava i službenih vozila u državnim institucijama, što je za budžet značilo uštedu od tri milijarde dolara.
Devalviran je pezos, zavrnute su slavine lokalnim vladama, ukinute kontrole cijena i izvoznih kvota i obustavljeni brojni javni radovi.
Primjena mjera uslovila je nagli skok nezaposlenosti, siromaštva i recesiju.
Ipak, broj siromašnih je niži nego prije godinu dana, a inflacija je sa 25 odsto u decembru prošle godine pala na 2,7 procenata. Mnogi Argentinci još ne osjećaju pad inflacije i boljitak.
"Još stežemo kaiš. Sve je skupo. Gas je osam puta skuplji nego prošle godine", rekao je jedan Argentinac.
Drugi ističu problem niskih plata. "Ranije smo mogli kuvati u kući. Zbog cijene gasa sada ne možemo. Košta nas 100 dolara sedmično, a plata mi je 600 dolara", kaže sagovornik u anketi.
Ekonomisti kažu da je argentinska ekonomija i dalje na klimavim nogama. Predsjednik Milei i vlada nadaju se da će novi zakoni, koji investitorima nude višedecenijske poreske i carinske olakšice, brzo privući kapital i zauzdati recesiju.
Коментари0
Остави коментар