- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Svijet
14. 01. 2025.
17:20 >> 17:35
Čitaj mi:
Svjetski program za hranu:
Neki donatori oklijevaju da finansiraju hitnu humanitarnu pomoć Siriji
Neke vlade oklijevaju da povećaju finansiranje hitne humanitarne pomoći Siriji pod novim vlastima nakon pada bivšeg predsjednika Bašara Asada, izjavila je danas direktorka Svjetskog programa za hranu (WFP) UN Sindi Mekejn.
Mekejn je rekla da je borba Sirije sa glađu pitanje nacionalne i regionalne bezbjednosti, posebno pošto zemlja prolazi kroz kritični tranzicioni period.
"Nije u pitanju samo glad, a glad je dovoljno velika. Ali radi se o budućnosti ove zemlje i o tome kako ona napreduje ka sljedećoj fazi", rekla je Mekejn u intervjuu za Asošiejted pres u svojoj prvoj posjeti Siriji, a nakon što se sastala sa novim ministrom spoljnih poslova Asadom al Šibanijem.
Sirija je već više od mjesec dana pod novom vladom koju predvodi islamistička grupa Hajat Tahrir al-Šam, koja je predvodila munjevitu pobunu u decembru u kojoj je zbačen Asad nakon 14 godina građanskog rata.
Humanitarne agencije, uključujući WFP, godinama kritikuju smanjenje budžeta za programe koji pružaju pomoć milionima ljudi u Siriji, gdje prema procjeni UN, 90 odsto stanovništva živi u siromaštvu, a više od polovine (više od 12 miliona) ne znaju odakle će im doći sljedeći obrok.
Ratom su pogođene i elektroenergetska i vodovodna infrastruktura. Agencije su navele da se budžet smanjuje od pandemije korona virusa i početka rata u Ukrajini.
Ratom razorena zemlja, pod vlašću lidera HTS-a Ahmada al-Šare, sada prolazi kroz tranziciju za koju se regionalne i međunarodne vlade nadaju da će izroditi novi ustav, izbore i inkluzivan politički sistem.
Mekejn je rekla da su ona i al-Šibani razgovarali o hitnoj potrebi da se nahrani više ljudi, kao i da se proizvodnja hrane u zemlji učini održivijom, uključujući poboljšanje vodosnabdijevanja i podsticanje uzgoja pšenice.
"Mislim da je vlada svakako spremna da radi na tome, barem sam to čula danas u razgovorima", rekla je ona.
Коментари0
Остави коментар