- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Svijet
23. 01. 2025.
08:00 >> 08:08
Čitaj mi:
Parlament usvojio zakon
Djevojčice sa devet, dječaci sa 15 godina će moći u brak u Iraku
Irački parlament usvojio je izmjene porodičnog zakona koje bi mogle da dovedu do smanjenja starosne dobi za stupanje u brak i to 15 godina za dječake, odnosno devet za djevojčice, prenosi danas Tass i navodi da su amandmani na zakon usvojeni kao jedinstveni paket zajedno sa još dva predloga zakona, čemu su se protivili mnogi poslanici.
Predsjednik iračkog zakonodavnog veća Mahmud al-Mašadani najavio je glasanje za tri zakona istovremeno, što pojedini smatraju nelegitimnim, a glasanje je priznao kao validno i uspješno, uprkos nedovoljnom broju glasova „za“.
Neposredno poslije glasanja, grupa iračkih parlamentaraca potpisala je peticiju tražeći ostavku predsjednika, a neki od njih planiraju da osporavaju ustavnost usvojenih akata.
Amandmani na Zakon 188 „O ličnom statusu“, usvojen 1959. godine i koji predstavlja irački porodični zakon, izazvali su negodovanje javnosti.
U sadašnjoj verziji, brak je dobrovoljna zajednica sposobnog muškarca i žene koji su navršili 18 godina, dok je u posebnim slučajevima brak dozvoljen sa 15 godina.
Usvojeni amandmani koriguju stavove 2. i 10. Porodičnog zakona i omogućavaju sklapanje braka u skladu sa vjerskim normama, posebno onim predviđenim u okviru šiitskog ogranka islama, koji prati značajan dio iračkog stanovništva.
Tako šiitski teolozi smatraju da je odgovarajuća starost za brak devet godina za djevojčicu i 15 godina za dječaka jer, po njihovom mišljenju, djeca i adolescenti u ovom uzrastu su već „moralno spremni“ za brak.
Novu verziju porodičnog zakonika, poslije usvajanja u parlamentu, mora da ratifikuje predsjednik zemlje i tek tada se može smatrati da je stupio na snagu, dodaje Tass.
Коментари0
Остави коментар