- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Fudbal
06. 05. 2025.
14:31 >> 14:55
Gorio je Monžuik, gorjeće i San Siro: Spektakl Inter – Barselona, drugi dio
Polufinalni revanš Lige šampiona između milanskog Intera i Barselone, koji se igra večeras na kultnom San Siru, nosi ogroman naboj i očekivanja.
Prvi meč na Monžuiku bio je rolerkoster emocija – Inter je šokirao domaće poveo 2:0 već nakon 21 minuta igre, da bi Barselona predvođena čudesnim tinejdžerom Laminom Jamalom uzvratila i u dramatičnoj završnici izborila remi 3:3. Takav rezultat postavio je scenu za spektakularan okršaj u revanšu, gdje je ulog plasman u finale Lige šampiona prvi put poslije decenije za Barselonu i drugi put u posljednje tri sezone za Inter.
Sve je prštalo na Monžuiku
Prvi duel u Barseloni opravdao je očekivanja spektakla. Inter je ušao hrabro i taktički disciplinovano – povukao se u čvrst blok i vrebao šanse iz kontranapada.
Već u 1. minutu gosti su šokirali domaćina brzim golom Markusa Tirama, koji je efektnim potezom petom zatresao mrežu Barselone.
Kada je desetak minuta kasnije desni krilni bek (wing-back) Denzel Dumfris akrobatskim makazicama povisio na 2:0, izgledalo je da je Interov plan ostvaren. Ipak, uslijedio je furiozan odgovor Barselone.
Katalonci su pod vođstvom Hansija Flika zaigrali ofanzivno i agresivno, visokim presingom i brzim protokom lopte. Do poluvremena su golovima mladog Jamala i Ferana Toresa stigli do 2:2, probivši i onako čvrstu odbranu Intera.
U nastavku je Inter ponovo poveo – Dumfris je svojim drugim golom, ovoga puta udarcem glavom poslije kornera, donio "Nerazurima" 3:2.
Ali samo minut kasnije Rafinja je silovitim šutem, uz mali odbitak od golmana Jana Zomera, izjednačio na 3:3. Bila je to istinska fudbalska drama na Montžuiku u kojoj su se smjenjivali šok i euforija.
Remi 3:3 ostavlja sve otvoreno pred večerašnji obračun. Obije ekipe su svjesne šta ih dijeli od finala – 90 minuta (možda i više) borbe na kultnom San Siru, pred 75 hiljada strastvenih tifozija. Inter je tradicionalno izuzetno jak na svom terenu – neporažen je u posljednjih 15 evropskih utakmica kod kuće (12 pobjeda, 3 remija), pa navijači "nerazura" s pravom vjeruju da njihova ekipa može još jednom prirediti magičnu noć u Milanu.
Barselona, s druge strane, sanja svoje prvo finale LŠ nakon deset godina (posljednji put su pehar osvojili 2015. predvođeni Mesijem). Za katalonskog giganta ovo je prilika da prekine dugo čekanje i možda kompletira treblu u prvoj sezoni pod vođstvom trenera Flika. Upravo je Flik unio novu energiju – Barselona je ove sezone postigla čak 40 golova u Ligi šampiona, najviše od bilo kog tima još od Bajerna 2019/20 – pa se u taboru gostiju nadaju da mogu nadigrati Inter i na njegovom terenu.
Sastavi i stanje timova pred revanš
Oba trenera su imala određene muke pri sklapanju tima za večeras, uz prinudne izmjene zbog povreda. Dobra vijest za Inter je povratak kapitana i najboljeg strijelca Lautara Martinesa, koji je u prvom meču izašao na poluvremenu zbog povrede butnog mišića.
Lautaro je proteklih dana stisnuo zube i trenirao sa ekipom, pa italijanski mediji javljaju da će večeras započeti utakmicu. On je ključno oružje "nerazura" – najbolji strijelac kluba u istoriji LŠ – i sa 21 golom i 6 asistencija ove sezone predstavljaće najveću prijetnju po odbranu gostiju.
Njegov partner u napadu trebalo bi da bude Markus Tiram, koji je u prvom susretu odmah pokazao koliko znači ekipi svojim brzim golom. Ukoliko Martines ipak ne bude mogao svih 90 minuta, spreman je Iranac Mehdi Taremi kao zamjena u vrhu napada.
Trener Simone Inzagi ostaje vjeran svojoj formaciji 3-5-2. Na golu će biti iskusni Jan Zomer, ispred kojeg će obrambeni bedem činiti trojica centralnih bekova: Jan Bisek, Franćesko Aćerbi i Alesandro Bastoni. Bisek je mladi defanzivac koji ponovo uskače na desnog štopera jer se oporavak Bendžamena Pavara odužio – francuski bek i dalje osjeća bol u zglobu i pod znakom je pitanja.
Po bokovima će operisati Denzel Dumfris desno i dvojica kandidata lijevo: standardni Federiko DiMarko ili defanzivno pouzdaniji Karlos Augusto.
Inzagi je nagovijestio da razmatra rokadu na lijevom krilu kako bi bolje zaustavio brzonogog Jamala – Dimarko je u prvom meču imao problema da isprati mladu zvijezdu, pa nije isključeno da Augusto dobije prednost zbog bolje defanzive.
Sredinom terena komandovaće neumorni Nikolo Barela i organizator igre Hakan Čalhanoglu, koji se vraća u postavu osvježen nakon što je preskočio vikend zbog suspenzije u domaćoj ligi.
Uz njih će vjerovatno krenuti i iskusni Henrik Mhitarjan, čime Inter dobija balans kreativnosti i borbenosti u veznom redu. Na klupi ostaje Davide Fratezi, koji se tek vratio punom treningu poslije lakše povrede.
Barselona, za razliku od Intera, ima više problema u odbrani ali je dobila pojačanje u napadu.
Prva zvijezda napada Robert Levandovski oporavio se brže od očekivanog od povrede zadnje lože i uvršten je u tim koji je doputovao u Milano.
Ipak, poljski golgeter će možda meč početi na klupi – trener Flik je potvrdio da je Leva spreman samo za rolu džokera i da neće ulaziti u igru osim ako zaista zatreba. Umjesto njega, napad će predvoditi Feran Tores kao istureni špic, nagrađen povjerenjem nakon borbenog izdanja i gola u prvom susretu. Feran je blistao i u završnici Kupa kralja, pa Flik vjeruje da može nastaviti niz i protiv Intera.
Najveće glavobolje Barseloni zadaju izostanci na bokovima odbrane. Standardni desni bek Žil Kunde povrijedio se u prvom meču, a lijevi bek Alehandro Balde još se nije oporavio od povrede skočnog zgloba iz četvrtfinala. To znači da će Flik morati improvizovati u poslednjoj liniji.
Očekuje se da na desnom beku zaigra Erik Garsija, koji bi trebalo da uskoči umjesto Kundea. Na suprotnoj strani (lijevi bek) dvojica su kandidata – ili će iskusni štoper Injigo Martines biti prekomandovan na tu poziciju, ili će priliku dobiti mladi bek iz Barsine akademije Žerar Martin.
Postoji i opcija da Martinez ostane u srcu odbrane, a da na lijevom boku zaigra Martin, što bi značilo da bi se uz njega na štoperskim pozicijama našli Ronald Arauho i potencijalno 17-godišnji Pau Kubarsi.
Flik je na posljednjem ligaškom meču odmarao većinu prvotimaca, ali je upravo Žerar Martin bio starter – što nagovještava da mu vjeruje ukoliko bude morao popuniti tu rupu lijevo.
Što se tiče gola, iskusni Vojćeh Šćešnji nastaviće da čuva mrežu Barselone, pošto prvi golman Mark-Andre ter Štegen, iako se vratio nakon povrede, nije u potpunosti spreman i nije ni doputovao u Milano.
U veznom redu gostiju neće biti neizvjesnosti – Frenki de Jong i Pedri bi trebalo da počnu od starta, nakon što su obojica odigrali po jedno poluvrijeme u prvenstvenoj pobjedi nad Valjadolidom za vikend, čime su razgibali mišiće poslije oporavka od povreda. Oni će orkesitrirati igrom Barselone iz sredine – De Jong kao pivot i motor ekipe, a Pedri kao kreativni vezista koji povezuje redove.
U nešto isturenijoj ulozi ofanzivnog veznog (pozicija "broj 10") nastupiće Dani Olmo, kome Flik vjeruje da može ključnim pasovima i prodorima da kreira višak između linija Intera.
Olmo se vraća u startnih 11 umjesto mladog Fermina Lopeza, što govori o namjeri trenera Barselone da od početka krene sa najiskusnijim snagama.
Krilne pozicije rezervisane su za dva udarna aduta ove sezone: na desnom krilu Lamin Jamal, a na lijevom Rafinja. Ova dva brza i prodorna igrača napravila su mnogo štete Interu u prvoj utakmici – Jamal je postigao prelijep gol nakon solo prodora, dok je Rafinja zabilježio gol i asistenciju i ukupno direktno učestvovao u čak 20 golova Barselone u ovogodišnjoj Ligi šampiona.
Taktički duel: Inzagi vs Flik
Sa izjednačenim rezultatom iz prve utakmice (bez pravila gola u gostima, svaki remi vodi u produžetke), obje ekipe će morati pažljivo da balansiraju između napada i opreza.
Očekuje se da Inter neće bitno odstupiti od svog prepoznatljivog stila pod Simoneom Inzagijem.
To podrazumijeva disciplinovanu zonu u defanzivi, strpljivo čekanje prilike iz tranzicije i prekida, te pokušaj da se ritam igre uspori kada to "nerazurima" bude odgovaralo.
Inzagi je svjestan napadačkih kapaciteta Barselone, pa će njegov prioritet biti da se zatvore prilazi ka golu Zomera i onemogući brza pas igra gostiju. Ključna instrukcija biće neutralisati Lamina Jamala .
“Moramo pokušati da spriječimo da lopta uopšte dođe do njega, iako je to praktično nemoguće. Biće udvojen u markaciji, pokušaćemo mu maksimalno otežati prijem lopte,” istakao je Inzagi u najavi meča.
Već je u prvom susretu trener Intera morao da vadi DiMarka iz igre ranije jer je Jamal pravio dar-mar po tom boku.
Stoga će večeras posebna pažnja biti posvećena duelu na Interovoj lijevoj strani odbrane – bilo da zaigra DiMarko ili Augusto, gotovo sigurno će imati pomoć štopera (Bastoni) ili veziste u udvajanju Jamala.
Sličan tretman čeka i Rafinju na suprotnoj strani, gdje će Dumfris i Bisek (odnosno Darmian ako uđe) nastojati da ga drže pod kontrolom.
Inter u napadu mnogo očekuje od tandema Lautaro–Tiram. Martines je igrač odluke, sposoban da iz polušanse zatrese mrežu, ali će morati da vodi računa i o svom fizičkom stanju – pitanje je koliko je potpuno zaliječio povredu. Tiramova brzina i okomitost mogle bi predstavljati veliki problem za improvizovanu odbranu Barselone.
Posebno će Inter ciljati prostor iza leđa sporijeg Injiga Martinesa ili mladog beka Martina na lijevoj strani gostiju. Tu će Dumfris svojim prodorima takođe pokušavati da stvara višak i centaršutevima nalazi napadače – upravo iz takve jedne akcije pa zatim iz prekida Holanđanin je matirao Barselonu dva puta u prvom meču.
Ne treba zaboraviti ni Nikolu Barelu, čija neumorna trka i ubacivanja iz drugog plana često znaju donijeti prevagu u velikim utakmicama.
Barselona će, uprkos rezultatu koji je povoljan i za njih, nastaviti da igra prepoznatljivo – na posjed lopte i visok presing. Flik forsira njemački stil igre pun intenziteta: čim izgube loptu, igrači agresivno pritiskaju protivnika kako bi je brzo povratili.
U fazi napada, pokušaće se nadoknaditi izostanak klasičnog špica Levandovskog tako što će se više igrača ubacivati u kazneni prostor. Feran Tores mnogo više luta po terenu, izvlači se na krilo ili u vezni red, otvarajući prostor da iz drugog plana utrče Jamal, Rafinja ili Pedri.
Očekuje se da će Barselona pokušati da rano postigne gol kako bi utišala publiku i stekla kontrolu nad utakmicom.
S obzirom na krpljenu odbranu, neće im odgovarati previše dugo otvorena igra bez prednosti. Flik će vjerovatno tražiti od svog tima i određenu dozu strpljenja – iako su u prvom duelu krenuli vrlo ofanzivno, što ih je zamalo koštalo katastrofe, večeras bi gosti mogli biti obazriviji u početku.
Duel u sredini terena biće posebno zanimljiv. Na jednoj strani su De Jong i Pedri, sa brzim pasovima i kontrolom ritma. Naspram njih stoje Barela i Čalhanoglu – kombinacija borbenosti i kreativnosti Intera.
Inter će nastojati da uspori igru, prekine Barsine kombinacije sitnim faulovima i učini meč “ružnijim”, dok će Barselona htjeti protočnost, brze trokut-pasove i ulazak u šanse kroz posjed. Biće to sudar stilova – italijanske taktičke disciplinovanosti protiv katalonske napadačke filozofije.
Očekivanja i emocije
Kako se bliži početak utakmice, tenzija raste. Navijači Intera sjećaju se slavne 2010. godine kada je njihov tim na krilima Murinjove strategije izbacio Barselonu u polufinalu i potom uzeo trofej. Petnaest godina kasnije, ponovo sanjaju finale i novu priliku za evropsku slavu.
Kapiten Martines u najavi je poručio da “ovakve utakmice definišu sezonu” i nema sumnje da će domaći igrači istrčati na travu San Sira motivisani do maksimuma. Interu je ovo praktično ostala jedina šansa za trofej ove sezone, nakon što im je domaći kup izmakao, a i titula se čini dalekom, pa je ulog ogroman.
Sa druge strane, Barselona ove sezone djeluje preporođeno pod Flikovim vođstvom. Već su osvojili Kup kralja, sigurni su na vrhu Primere, a plasman u finale Lige šampiona bio bi kruna jedne renesansne godine za katalonski ponos.
Za mnoge igrače Barselone – poput Ter Štegena, De Jonga, pa i mladog Pedrija – ovo je prilika da se domaknu svog prvog finala najelitnijeg takmičenja i izađu iz sjenke prethodne generacije. Emotivno, tim je osokoljen činjenicom da bi uspjeh u Ligi šampiona značio potencijalnu trripletu, podvig koji Barselona pamti od prije tačno 10 godina.
Na terenu ćemo gledati spoj mladosti i iskustva na obje strane. Kod Intera, uz iskusne borce poput Aćerbija, Mhitarjana i Zomera, ključne uloge imaju relativno mladi lideri Lautaro (27) i Barela (26).
Barselona se oslanja na veterane poput 33-godišnjeg Levandovskog (ako bude ulazio) i 32-godišnjeg Injiga Martinesa u odbrani, ali najveće nade polaže u čudesnog Jamala (17) koji igra zrelo iznad svojih godina i već obara rekorde (postao je najmlađi strijelac Barselone u nokaut fazi LŠ, najmlađi igrač i najmlađi strijelac u polufnalu Lige šamšiona), ali i Rafinju koji je kandidat za Zlatnu loptu, a koji je uoči duela izjavio da je mogao da zaigra baš za reprezentaciju Italije. Takođe, tu su i afirmisani mladi asovi Pedri (22) i Arauho (25) koji su vođe nove generacije.
Dok se himna Lige šampiona bude orila San Sirom, a igrači budu izlazili na teren, adrenalin će dostići vrhunac.
Očekuje nas taktička partija šaha između Inzagija i Flika, ali i bespoštedna borba za svaku loptu među igračima. Svaki duel, svaki pedalj terena i svaki potez mogli bi odlučiti putnika za finale u Minhenu (gdje pobjednika ovog dvomeča čeka bolji iz okršaja Pari Sen Žermen – Arsenal).
U ovakvim utakmicama rađaju se heroji – bilo da će to ponovo biti neki neočekivani junak poput Dumfrisa u prvoj rundi, ili dokazani majstori poput Lautara ili Rafinje, ostaje da se vidi.
Jedno je sigurno: pred nama je veče vrhunskog fudbala i emocija u kojem će ljubitelji ovog sporta uživati, a istorija će ispisati još jedno nezaboravno polufinalno poglavlje Lige šampiona.
Коментари0
Остави коментар