Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема
MNE Play
MNE Play

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Aleks Mos i Viktorija Gil - BBC Njuz  [ BBC ]

24. 04. 2025. 18:31   >>  19:28

Gladijatori se jesu borili sa lavovima - evo i prvog dokaza

Stručnjaci tvrde da je ovo prvi fizički dokaz borbe ljudi i životinja u Rimskom carstvu.

Kostur mladića otkriven je tokom arheološkog iskopavanja 2004. godine u Jorku
Universidad de York
Kostur mladića otkriven je tokom arheološkog iskopavanja 2004. godine u Jorku

Tragovi ugriza pronađeni na kosturu rimskog gladijatora predstavljaju prvi arheološki dokaz borbe čoveka i lava, navode stručnjaci.

Ostaci su otkriveni tokom iskopavanja 2004. godine na lokalitetu Drifild Teras (Driffield Terrace) u Jorku, u Engleskoj, koje se danas smatra jedinim dobro očuvanim grobljem rimskih gladijatora na svetu.

Forenzička analiza kostura jednog mladića otkrila je da su rupe i tragovi ugriza na njegovoj karlici najverovatnije posledica napada lava.

Profesor Tim Tompson, forenzičar koji je predvodio istraživanje, rekao je da je ovo prvi „fizički dokaz” da su se gladijatori borili sa velikim mačkama.

„Godinama se naše razumevanje borbi rimskih gladijatora i spektakala sa životinjama oslanja isključivo na istorijske izvore i umetničke prikaze”, kaže Tompson.

„Ovo otkriće pruža prvi neposredan, fizički dokaz da su se takvi događaji zaista održavali u tom periodu, što menja naše viđenje rimske kulture zabave na ovim prostorima”.

Stručnjaci su koristili savremene forenzičke metode za analiziranje rane, među kojima i 3D skeniranje koje je pokazalo da je životinja zgrabila čoveka za karlicu.

„Na osnovu analize mogli smo da utvrdimo da su ugrizi nastali u trenutku smrti ili neposredno pre nje”, kaže profesor Tompson sa Univerziteta Mejnuta u Irskoj.

„Dakle, životinja se nije dokopala tela posle smrti, već je smrt neposredno povezana sa napadom”.

Ujed je potvrđen upoređivanjem sa uzorcima ugriza lava iz zoološkog vrta
BBC
Ujed je potvrđen upoređivanjem sa uzorcima ugriza lava iz zoološkog vrta

Pored skeniranja povrede, naučnici su veličinu i oblik rana uporedili sa uzorcima ugriza velikih mačaka u Londonskom zoološkom vrtu.

„Tragovi ugriza kod ovog pojedinca tačno se podudaraju sa ugrizom lava”, profesor Tompson kaže za BBC njuz.

Mesta ugriza su istraživačima ponudila dodatne informacije o okolnostima smrti gladijatora.

„Karlica nije tipično mesto koje napadju lavovi, pa pretpostavljamo da se ovaj gladijator borio u nekoj vrsti spektakla, da je bio onesposobljen i da ga je zatim lav ugrizao i odvukao”, objašnjava profesor Tompson.

Fiktivni prikazi borbe gladijatora sa velikim mačkama često se pojavljuju u filmovima kao što je Gladijator, u kojem glavnu ulogu igra Rasel Krou
Getty Images
Fiktivni prikazi borbe gladijatora sa velikim mačkama često se pojavljuju u filmovima kao što je Gladijator, u kojem glavnu ulogu igra Rasel Krou

Kostur muškarca, starosti između 26 i 35 godina, pronađen je u grobnici sa još dvojicom, a preko njih su bile položene kosti konja.

Prethodne analize su ukazivale da je reč o bestijariju, gladijatoru koji se borio sa divljim zverima.

Malin Holst, koja predaje osteoarheologiju na Univerzitetu u Jorku, kaže da tokom 30 godina analizaranja skeleta „nikada nije videla ništa slično ovim tragovima ugriza”.

Takođe ističe da ostaci muškarca govore o „kratkom i prilično surovom životu”.

Oko kostiju je imao velike, snažne mišiće, a zabeleženi su i tragovi povreda na ramenu i kičmi, što ukazuje na težak fizički rad i učešće u borbama.

„Ovo je izuzetno značajno otkriće jer nam omogućava da počnemo da stvaramo potpuniju sliku o tome kako su izgledali gladijatori”, dodaje Holst.

kostur gladijatora
BBC
Malin Holst kaže da je otkriće „izuzetno uzbudljivo”

Kaže i da nalazi, objavljeni u recenziranom naučnom i medicinskom časopisu PLoS One, takođe potvrđuju „prisustvo velikih mačaka, a verovatno i drugih egzotičnih životinja u arenama u gradovima poput Jorka, kao i da su i te životinje morale da se brane od smrtonosnih pretnji”.

Stručnjaci ističu da ovo otkriće potkrepljuje pretpostavku da je u rimskom Jorku verovatno postojao amfiteatar, mada još nije otkriven, u kojem su se održavale borbe gladijatora kao oblik zabave.

Istraživači dodaju da je prisutnost uglednih rimskih vođa u Jorku podrazumevalo i raskošan način života, te nije iznenađenje što se pojavljuju dokazi o gladijatorskim spektaklima koji su služili za prikaz bogatstva i moći.

„Možda nikada nećemo saznati šta je dovelo ovog čoveka u arenu u kojoj se možda borio radi zabave drugih, ali je izuzetno značajno da je prvi arheološki dokaz gladijatorskih borbi pronađen toliko daleko od rimskog Koloseuma, za koji može da se kaže da je u pogledu borbi u antičkom svetu bio ono što je danas (londonski) stadion Vembli”, kaže Dejvid Dženings, izvršni direktor nezavisne obrazovne dobrotvorne organizacije York Archaeology.

BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

BBC News

Пратите нас на

Најновије

Најчитаније