- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
16. 01. 2025.
20:42 >> 20:44
Čitaj mi:
izvještavanje mora biti profesionalno
Govor mržnje govor mržnje često povezan i sa lažnim informacijama
Izvještavanje o tragičnim događajima treba da bude savjesno i profesionalno. Novinari tako imaju zahtjevan zadatak da objavljuju isključivo provjerene informacije. Ako svemu tome dodamo i mnoge dezinformacije na društvenim mrežama, stvara se pogodno tlo za širenje govora mržnje.
Mediji imaju odgovornost više za javnu riječ, zato je važno da utiču na oblikovanje atmosfere u kojoj je svakom dozvoljeno da iznese mišljenje, a da time ne ugrožava ljudska prava i slobode, smatra Ombudsman Siniša Bjeković.
"Postoji apsolutno nerazumjevanje, pojedine kolege ovih dana plasiraju informacije, a da o tome se nijesu prethodno uvjerili na licu mjesta uključujući instituciju Zaštitnika, na koji način i u kojoj mjeri se institucija Zastitnka može boriti sa takvom pojavom", naveo je Bjeković.
Nesagledive razmjere bola, nakon tragedije na Cetinju, kaže, nijesu bile dovoljne da se takav događaj ne koristi za širenje podjela i mržnje. Imajući u vidu ulogu i značaj novinarstva u društvu i struka ukazuje da je profesionalnost crnogorskih medija tokom izvještavanju o tom tragičnom događaju dovedena u pitanje.
"Ono što bi bila neka, da kaže, najslobodnija definicija govora mržnje, to je da ono što uz netrpeljivost prema nekim pojedincima, ciljnoj grupi ili podrazumijeva i neki poziv na akciju. Znači, ako kažete da je Cetinje zaslužilo ovo što im se desilo, onda to i nije govor mržnje, u toj najslobodnijoj interpretaciji, odnosno najliberalnijoj definiciji. Ali ako kažete da treba baciti atomsku bombu na Cetinje, onda to jeste govor mržnje. Tako da, znači, poziv na akciju je ono što ne može da se podvede pod pojam slobode govora, nego bi trebao da dolazi pod sankcije", naveo je novinar Zoran Radulović.
Javni prostor, osim medija, čine i društvene mreže, u kome je pojedinac odgovoran za objave koje prelaze granicu slobode izražavanja.
"Ništa ih ne sprečava da šire govor mržnje ne postoji ni jedna sveta okolnost koja sprečava te ljude od širenje mržnje na društvenim mrežama"
"Taj govor mržnje često je povezan i sa lažnim informacijama, odnosno sa nedostatkom pravih informacija, zbog čega je vrlo značajno da se javnosti daju takvi podaci koliko je to u mjeri zaštite istrage moguće, da ne bi ostavili prostor spekulacijama i neistinama"
Javnost je ujedinjena u stavu da je o govoru mržnje potrebno govoriti, a postupanje novinara u ovakvim situacijama od izuzetne je važnosti.
Коментари0
Остави коментар