- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
11. 02. 2025.
20:09 >> 20:09
1
Čitaj mi:
"Nigdje u svijetu lovci ne moraju da čekaju 21. godinu da bi posjedovali oružje"
Dok se iz Lovačkog saveza i saveza za streljaštvo bune zbog strožih mjera koje su predviđene Nacrtom zakona o oružju i municiji, iz Ministarstva unutrašnjih poslova im obećavaju da će nakon javne rasprave sjesti i razmotriti komentare. Komentarišući podizanje starosne granice za podnošenje zahteva za oružje, advokat Marko Ivanović upozorava da nigdje u svijetu lovci ne moraju da čekaju 21. godinu da bi posjedovali oružje.
Ministarstvo unutrašnjih poslova organizovalo je u Budvi okrugli sto u okviru javne rasprave o Nacrtu Zakona o oružju i municiji. Komentare i mišljenja razmijenili su između ostalih predsjednici Lovačkog saveza Crne Gore kao i Crnogorskog saveza praktičnog streljaštva.
Od prvih sati nakon tragedije na Cetinju, u javnosti se problematizovalo skoro pa i legalno posjedovanje oružja. Tek danas, čula se riječ onih koji oružje imaju a ni najblaže krivično djelo – nemaju. U pitanju su lovci i strijelci s mnoštvom primjedbi na Nacrt zakona o oružju koji predviđa strože mjere koje se odnose i na njih.
„Podignuta je starosna granica za podnošenje zahteva za oružje sa 18 na 25 godina izuzev za lica koja rade u vojsci, zaštitari, službenici Uprave policije... Taj prag je 18 godina, dok je za lovce i strijelce prag 21 godina. Smanjen je period važenja oružnih listova sa 10 na 5 godina”, kazao je VD generalnog direktora Direktorata za građanska stanja i lične isprave Dragan Dašić.
“Ne mogu jednostavno da sebe ubijedim u nešto, da je nešto što je u redu, da ga treba doraditi po kičmi lovaca”, kaže predsjednik Lovačkog saveza Crne Gore Nikola Marković.
“Tragedija na Cetinju na koju se pozivamo po meni veze nema sa ovim što je predloženo, potpuno možemo da odvojimo i da se ne pozivamo na tragediju koja se desila”, predsjednik Crnogorskog saveza za praktično streljaštvo Velizar Darmanović.
Da lovcima i strijelcima nije svako oružje vatreno, pokazuje i angažovanje pravnika koji ocjenjuje da je više članova Nacrta zakona u suprotnosti s direktivom Evropske unije, na koju se navodno poziva Ministarstvo unutrašnjih poslova. Prema riječima advokata Marka Ivanovića nigdje u svijetu lovci ne moraju da čekaju 21. godinu da bi posjedovali oružje.
“Direktiva, a i kompletno evropsko zakonodavstvo, propisuje opštu starosnu granicu od 18 godina, a za lovce nižu od toga i mogućnost da se obučavaju uz saglasnost roditelja da idu u lov, uz nadzor nekog lica od 18 godina. A da ne pričamo, od 25 godina kao opštoj starosnoj granici, koja nigdje ne postoji u razvijenom svijetu, kao što ne postoji ni ova od 21 za lovce”, objašnjava advokat Marko Ivanović.
Da će sve komentare pažljivo razmotriti, poručuju iz Ministarstva unutrašnjih poslova koje je i organizovalo okrugli sto u Budvi.
“Ja njih negdje razumijem i znam da većina ubistava koja se dešavaju, dešava se iz nelegalnog oružja, tako da negdje razumijem njih, al nakon završene javne rasprave i sješćemo ponovo i sa lovcima i sa stirjelcima i sa stalnim članovima radne grupe i razmotriti detaljno svaki komentar”, rekao je Dašić.
Na kraju, i Evropske komisije će dati mišljenje. Do tada, valja čuti i domaći teren, pa će nakon Budve, javna rasprava biti nastavljena u Podgorici, a zatim i u Beranama.
Коментари1
Остави коментар