- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
02. 05. 2025.
20:33 >> 21:49
Čitaj mi:
“Izmjene Zakona o fondu rada donijeće brojne olakšice”
Ministarka rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga Naida Nišić kazala je u emisiji "Okvir" da će izmjene Zakona o fondu rada donijeti brojne olakšice i povoljnosti po građane jer će ih, između ostalog, osloboditi tereta velike administracije. Nišić je kazala i da stalni sezonac nije utopija, već institut koji garantuje radnicima kontinuitet i povezivanje radnog staža, a poslodavcima predvidivost zapošljavanja i radnu snagu na koju mogu da računaju.
"Izmjene Zakona o fondu rada donijele bi to da svi koji smo sada u radnom odnosu, ne moramo da se brinemo kada su naši doprinosi u pitanju, jer je Fond rada taj koji u momentu kada napunimo neki od uslova za penziju i kada budemo vidjeli da jedan dio doprinosa, poslodavac zbog stečaja ili nekih drugih razloga, nije uplatio, to povezivanje staža uradiće Fond rada i ja sam jako zadovoljna ovim zakonskim rješenjem", istakla je Nišić.
Još jedno dobro rješenje, kaže Nišić, je to da će građani u velikoj mjeri biti oslobođeni velike administracije.
"Znači Fond rada kao institucija će veliki broj dokumentacije koja je potrebna da se o određenom zahtjevu odluči, biti u obavezi da prikuplja po službenoj dužnosti. Samim tim, i taj dio birokratije će se smanjiti i moramo biti srećni zbog jednog ovakvog zakonskog rješenja", kazala je Nišić.
lOna ističe da je u ovom trenutku teško napraviti procjenu o kom broju radnika je riječ.
"Jako je teško napraviti procjenu jer građani nijesu znali za to svoje pravo i nisu pokušavali ni da ga ostvare. Ono što sad možemo reći je da je definitivno taj broj trenutno najviši. To su ljudi koji su žrtve tranzicija koje su prošle i koje su ostavile iza sebe veliku pustoš. Kad država riješi sve te probleme, sve što ubuduće bude trebalo da radi Fond rada neće biti tako teško", kazala je ona.
Na pitanje voditelja šta je građanima potrebno od dokumentacije da dostave Fondu rada i podnese zahtjev za povezivanje radnog staža, Nišić kaže da trenutno rade na digitalizaciji, odnosno uvezivanju sa ostalim institucijama.
"Ono na čemu ćemo da radimo jeste da to bude minimum dokumentacije - lična karta, podnošenje zahtjeva na određenom obrascu i sve što bude mogao od ostalih institucija Fond rada da prikupi, radiće po službemoj dužnosti", navela je Nišić.
U slučaju da neko izgubi ugovor o radu, Nišić objašnjava da bi Fond rada izašao i u tom slučaju u susret pa bi N1 obrazac o prijavi bio dovoljan kao dokaz.
Ovo pravo, naglašava Nišić, ne mogu ostvariti direktori firmi odnosno vlasnička struktura. "Trebali su da vode računa o ovome i apsolutno neće biti tretirati od Fonda rada", dodala je ministarka rada.
Kad je riječ o bivšim radnicima "Košute" Nišić ističe da su u oni u cjelosti ostvarili svoja prava i da je ostalo nekih 50 zahtjeva koji su u obradi. Nišić se osvrnula i na nedavni incident u Fondu rada kada je naoružana radnica prijetila direktorici te ustanove, i kazala da je taj slučaj i dalje pred nadležnim organima.
"Osuđujem svaki vid neprimjerenog ponašanja na poslu, bez ikakve rezerve i zaista se nadam da će državni organi odraditi do kraja svoj posao, utvrditi odgovornost ukoliko ona postoji i što se mene tiče, zaposleni u Fondu rada imaju punu podršku", objasnila je ministarka.
Nišić je u emisiji "Okvir" kazala da kad je riječ o stopi nezaposlenosti, Crna Gora ima istorijsku šansu da ima jednocifren broj nezaposlenih u skorijem periodu.
"Imamo opštine u kojima je stopa nezaposlenosti preko 50 odsto i to su uglavnom opštine na sjeveru Crne Gore - Petnjica, Gusinje, Andrijevica, Plav... To svima treba da pokaže da ćemo u narednom periodu mnogo veća sredstva i grantove usmjeriti upravo na ove opštnine gdje je ovako alarmantan procenat nezaposlenosti", rekla je ona.
Stalni sezonac nije utopija, to je institut koji garantuje našim sezonskim radnicima kontinuitet i povezivanje radnog staža, a poslodavcima će garantovati predvidivost zapošljavanja i radnu snagu na koju mogu i moraju da računaju, kazala je Nišić. Ona je navela da je Fond u potpunosti ispunio svoju ulogu u tom smislu, jer je imao veći broj radnika zainteresovanih za sezonsko zapošljavanje nego što su poslodavci imali otvorenih radnih mjesta.
"Za jedan dio ove turističke sezone Zakon će definitivno biti primjenjiv. Nadamo se da će se brzo naći na Vladi ili Skupštini, spremni smo da idemo da branimo ovo zakonsko rješenje. Ono je takvo da naše institucije koje bi trebalo da primjenjuju ovaj zakon a to je Zavod za zapošljavanje, Poreska uprava i Fond za penzijsko i invalidsko osiguranje, apsolutno su spremni da na kraju mogu da prate i kontrolišu ovaj zakon jer u njemu imamo produženo osiguranje za onaj period u kome neko ne radi a obavezi je da se naredne godine vrati", objasnila je Nišić.
Filip Lazović iz Unije poslodavaca u uključenju u emisiju "Okvir" potvrdio je da su neke sugestije Unije na javnoj raspravi uvažene - prije svega da su u taj opus poslova uključeni i građevinarstvo i trgovina, koji su itetkako sezonskog karaktera.
On je kazao da je Unija godinama vapila za ovim rješenjem, da ono može riješiti nedostatak radne snage i da može pokazati kako stojimo kad je u pitanju domaća radna snaga. Rekao je da ćemo perfomanse zakona i praksu koja slijedi tek moći da vidimo 2026. godine.
"Podržavamo rješenje, moramo mu dati šansu, ovo je jedna zajednička aktivnost države poslodavaca i sindikata koja ima za cilj da animira domaće stanovništvo. Moramo da znamo kako stojimo tu, kako ćemo ići dalje, kakvi su trendovi oko nas i to je jedno od stručnih pitanja. Sa druge strane, čini se da nismo uspjeli da predstavimo turizam građanima kao stalnu granu zaposlenja od koje može da se živi i koja nije neko premoštavanje par mjeseci. Zakon je takav da bi trebali da idemo ka tome da ga na neki način obesmislimo - onog momenta kad turističku sezonu produžimo na 12 mjeseci vjerovatno nam više neće biti potreban", zaključio je Lazović.
Коментари0
Остави коментар