- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
26. 05. 2025.
15:46 >> 19:35
Gutić: Sjećanje na nevine žrtve moralna i civilizacijska obaveza svih
U Herceg Novom obilježena je danas 33. godišnjica ratnog zločina Deportacije bosansko-hercegovačkih izbjeglica iz Crne Gore od kojih je najmanje 66 deportovanih muslimana – Bošnjaka ubijeno od tadašnje tzv. Vojske Republike Srpske i do sada nisu pronađeni njihovi posmrtni ostaci. Ministar socijalnog staranja, brige o porodici i demografije Damir Gutić istakao je da je sjećanje na nevine žrtve moralna i civilizacijska obaveza svih građana i institucija Crne Gore.
Obilježavanje godišnjice organizovali su Akcija za ljudska prava (HRA), Centar za građansko obrazovanje (CGO) i ANIMA – Centar za žensko i mirovno obrazovanje.
Obilježavanju je prisustvovala delegacija Bošnjačke stranke, u sastavu: Damir Gutić, potpredsjednik BS i ministar socijalnog staranja, brige o porodici i demografije, Ernad Suljević, ministar regionalno- investicionog razvoja, Mirsad Nurković, potpredsjednik Skupštine Crne Gore, poslanici BS Edina Dešić i Amer Smailović, Zijad Halilović, savjetnik potpredsjednika Skupštine, Sabina Muratović, predsjednica Foruma žena BS, Suada Musić, predsjednica Foruma mladih BS, Izet Ćorović, šef kabineta predsjednika BS kao i članica FM i savjetnica potpredsjednika Vlade, Adaleta Pecević.
Prisutnima se obratio potpredsjednik BS i ministar socijalnog staranja, brige o porodici i demografije, Damir Gutić, koji je podsjetio prisutne i javnost Crne Gore da je ovaj ratni zločin mrlja na obrazu države, te da učinjena nepravda može biti ispravljena samo adekvatnim reagovanjem svih nadležnih institucija.
On je kazao i da je porazna činjenica da i nakon 33 godine od ovog strašnog zločina porodice stradalih ne mogu naći utjehu, sa obzirom na to da ni dan danas posmrtni ostaci nijesu pronađeni, a spomen obilježja ispred CB Herceg Novi i dalje nema.
Ministar Gutić je takođe naglasio važnost njegovanja kulture sjećanja na ovaj i druge ratne zločine, kako bi se i sadašnje i buduće generacije suočile sa pravom stranom istorije.
“Ovaj datum nas podsjeća da se zločini ne smiju zaboraviti, niti prećutati. Dužnost svih nas je da njegujemo kulturu sjećanja i da istrajemo u borbi za pravdu i dostojanstvo svake žrtve,“ poručio je ministar Gutić.
S tim u vezi, podatak da u obrazovnom programu Crne Gore nema sadržaja kojim se pominje ratni zločin Deportacije bosansko-hercegovačkih izbjeglica iz Crne Gore koji se dogodio 1992. godine u Herceg Novom pokazatelj je da je država pala na ispitu, te da je neophodno realno suočavanje s prošlošću na svim nivoima, od udžbenika do državne politike.
Podsjećamo, na inicijativu ministra Gutića i resora kojim rukovodi, nedavno su usvojene Izmjene zakona o boračkoj i invalidskoj zaštiti, prema kojim je Crna Gora po prvi put priznala institut civilne žrtve rata, a Vlada Crne Gore je donijela Odluku o isplati obeštećenja porodicama stradalih u ovom zločinu.
Kako je Gutić kazao u svom obraćanju, institucionalno je napravljen korak ka pravdi za civilne žrtve i njihove porodice, sada je red na sudstvo i tužilaštvo da utvrde okolnosti pod kojim su se desili zločini, te procesuira i adekvatno kazni počinioce i nalogodavce.
U okviru obilježavanja ovog događaja ispred CB Herceg Novi tradicionalno su položene ruže i ljiljani, u znak sjećanja na stradale u ovom zločinu.
Obilježavanju su prisustvovale i porodice žrtava, predstavnici nevladinog sektora, vjerskih zajednica te brojni građani iz Crne Gore i predstavnici udruženja žrtava rata iz Bosne i Hercegovine.
Коментари0
Остави коментар