- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Ekonomija
13. 01. 2025.
06:38 >> 06:39
Čitaj mi:
MINISTARSTVO
Cilj 100.000 tona naftnih rezervi za tri mjeseca
Ekonomski analitičar Oleg Filipović poručio je za Radio Crne Gore (RCG) da se rezerve formiraju iz naknade koja se uvodi na maloprodajnu cijenu, te da će je platiti krajnji potrošač. Napominje da zbog globalne krize moramo imati rezerve. Ekonomska analitičarka Mila Kasalica kaže da je Zakon o sigurnosti snabdijevanja naftnim derivatima samo početak u obezbjeđivanju strateških rezervi, te da nije u pitanju markiranje.
Prvo usklađivanje cijena goriva u ovoj godini je 13. januara. Za sada je sigurno da će litar svih vrsta biti skuplji za tri centa. Razlog je primjena Zakona o sigurnosti snabdijevanja naftnim derivatima koji će obezbijediti formiranje rezervi za tri mjeseca.
"Mi nemamo rafineriju, nemamo rezerve nafte što znači da vlada odgovornim pristupom treba da omogući normalno funkcionisanje u slučaju poremećaja ili vanredne situacije. Cilj je da se obezbijedi 100.000 tona naftnih rezervi za tri mjeseca", saopšteno je iz resora energetike.
Filipović je za RCG ocijenio da se rezerve formiraju iz naknade koja se uvodi na maloprodajnu cijenu, te da će je platiti krajnji potrošač. Napominje da zbog globalne krize moramo imati rezerve.
"Međutim, iskreno da vam kažem, mislim da u ovom momentu nije bilo neophodno to i uvijek imate još jedan od indirektnih poreza koji se treba iskoristiti za popunjavanje tog paketa u pitanju programa Evropa sad 2", rekao je Filipović.
Prema riječima Filipovića, bitan je i tajming u kojem nabavljamo naftu.
"Moramo znati kada kupujemo tu naftu, po kojim cijenama kupujemo, da li kupujemo po berzanskim cijenama ili ne", dodao je Filipović.
Kasalica za RCG kaže da je Zakon o sigurnosti snabdijevanja naftnim derivatima samo početak u obezbjeđivanju strateških rezervi, te da nije u pitanju markiranje.
"Biće građanima, svima nama, udarna džep, ali to bi trebalo da predstavlja neku vrstu ulaganja od tri do šest mjesečnih rezervi koje ne bi trebale da uznemiravaju tržište. Međutim, to sigurno dvije do tri godine neće zaživjeti na pravi način. To znači da ćemo kao građani da ulažemo sistem koji bi trebao trećinu rezervi da drži u Crnoj Gori, trećinu na izmještaju lokacije, trećinu u opcijama odnosno derivatnim instrumentima da bismo mogli da utičemo da kad dođe do velikog pada ili velikog rasta cijena, to se ne uznemirava kako bi se držalo tržište u ravnoteži", kazala je Kasalica.
I veće cijene goriva na snazi će biti sve dok se ne formiraju potrebne zalihe. Nakon toga, kako je navedeno iz resornog ministarstva, cijene će biti niže. U saopštenju je rečeno da je za stvaranje rezervi potrebno 44,5 miliona eura.
Коментари0
Остави коментар