- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Ekonomija
22. 01. 2025.
08:01 >> 08:01
Čitaj mi:
najveći globalni deficit
Cijene kakaa i kafe ostaće nestabilne i u ovoj godini
Cijene kakaa i kafe porasle su tokom prošle godine oko 180 odsto, odnosno 70 odsto, podstaknute prekidima u lancu snabdijevanja, nepovoljnim vremenskim uslovima i rastućom globalnom potražnjom.
Dok je stabilizacija na pomolu, neizvjesni vremenski uslovi i geopolitičke tenzije sugerišu da će ta tržišta ostati vrlo nestabilna i nepredvidiva.
Cijene kakaa su prošle godine dostigle najviši nivo u više od deset godina, s povećanjem od nevjerovatnih 180 odsto, čak nadmašujući rast Bitcoina. Ovaj skok izazvao je najveći globalni deficit snabdijevanja u posljednjih šest godina, prenose Nezavisne novine.
Loši vremenski uslovi u ključnim zemljama proizvođačima, poput Obale Slonovače i Gane – zajedno sa drugim zapadnoafričkim zemljama, koje čine više od 70 odsto globalne proizvodnje kakaovca – rezultirali su lošim žetvama.
Situaciju je dodatno pogoršalo starenje stabala kakaovca, sporija sadnja novih stabala i širenje bolesti usjeva.
Posljedično, globalne zalihe kakaovca pale su na najniži nivo u više od deset godina, obilježavajući treću uzastopnu godinu deficita i povećanje zabrinutosti na tržištu. Iako sezona 2024./2025. obećava potencijalni oporavak, vremenske neizvjesnosti u zapadnoj Africi i dalje su prisutne.
Proizvođači iz Latinske Amerike mogli bi pomoći u smanjenju tereta tradicionalnih dobavljača u naredne dvije sezone, iako je njihov doprinos još neizvjestan.
Cijene kafe takođe su porasle tokom ove godine, skočivši otprilike 70 odsto i dostigavši najviši nivo svih vremena. Nepovoljni vremenski uslovi u velikim zemljama proizvođačima, poput Brazila i Vijetnama, igrali su ključnu ulogu u ovom rastu.
Brazil, najveći proizvođač kafe Arabika, suočio se s teškim sušama i šumskim požarima u ključnim regijama poput São Paula. U međuvremenu, Vijetnam, vodeći proizvođač kafe Robusta, iskusio je dugotrajne suše, što je dovelo do niskog nivoa vlage u tlu, čak i nakon kiše. Ti su uslovi izazvali slabu cvatnju stabala kafe, dok su listovi prekomjerno rasli.
Dodatno, šteta od tajfuna dodatno je smanjila globalne zalihe, koje su već bile napete zbog oporavka od pandemije i geopolitičkih izazova, poput nemira na Bliskom istoku.
Cijene kakaa i kafe vjerovatno će ostati nestabilne zbog globalnih trgovinskih neizvjesnosti, uključujući mogućnost trgovinskog rata i carinskih prijetnji. Međutim, kako su pokazale kompanije poput Atlantic Groupa i Lindta, potražnja za kakaom i kafom ostaje stabilna, a količine proizvoda rastu unatoč višim cijenama.
Projekcije za ovu i naredun godinu ukazuju na relativno pozitivne tržišne uslove, uz očekivanu stabilizaciju cijena i blagi pad. Međutim, te projekcije mogle bi brzo da se promijene pogoršanjem vremenskih uslova ili novim prekidima u lancu snabdijevanja, naglašavajući stalnu nepredvidivost tih tržišta.
Коментари0
Остави коментар