Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема
MNE Play
MNE Play

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Ekonomija

A.M./M.V.

22. 04. 2025. 16:59 >> 18:03
4
Čitaj mi:

Adžović: Većina opština podržava investicije, odbijanje sporazuma bio bi diplomatski šamar

Poslanici raspravljaju o Predlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima (UAE) o ekonomskoj saradnji i Predlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma sa UAE o saradnji u oblasti turizma i razvoja nekretnina. Sjednica je počela u 12 sati.

Ministarka javnih radova Majda Adžović, govoreći o Predlogu zakona o potvrđivanju Sporazuma sa UAE o saradnji u oblasti turizma i razvoja nekretnina, kazala je da je većina opština spremna da podrži najavljene investicije. Ona je rekla da se postavlja pitanje da li je nekome cilj da se ništa sa UAE ne dogovori i da se eliminišu potencijalni investitori iz te države. 

Ona je podsjetila da je Ulcinj već na poziv Vlade dostavio neke predloge vezano za moguće investicije, ali da ih je kasnije povukao. 

"Ne ulazeći u razloge zbog čega je došlo do te promjene, mislim da je važno naglasiti da većina opština podržava najavljene investicije", naglasila je Adžović. 

Kako je rekla, glasanje protiv ovog predloga zakona može donijeti samo jedan rezultat, a to je trajni prestanak saradnje Crne Gore i UAE na ideji investicija u turizmu.

“Ovaj sporazum je zaključen uz učešće najviših zvaničnika UAE, i od te države koncipiran kao mjera strateškog investicionog razvoja, pa bi vijest o odbijanju potvrđivanja sporazuma bila primljena kao diplomatski šamar i poruka da od saradnje sa Crnom Gorom nema ništa”, istakla je Adžović.

Ona je rekla da ne treba dozvoliti da bučna manjina nadglasa većinu, koja je spremna da podrži projekte koji imaju za cilj rast i razvoj. Kako je kazala, Vlada je fokusirana na projekte od kojih će svi građani imati koristi. Dodala je da ako neka opština ne želi da bude dio projekata, ništa se neće raditi na silu. 

Poslanica PES Branka Marković iskazala je podršku sporazumu sa UAE. 

"Ovaj sporazum je velika ekonomska šansa za Crnu Goru", navela je Marković. 

Kako je rekla, pred poslanicima su dva važna međudržavna sporazuma između Vlade Crne Gore i Vlade Ujedinjenih Arapskih Emirata. 

"Radi se o dokumentima koji predstavljaju osnovu za buduće strateško partnerstvo između Crne Gore i jedne od najbrže rastućih i najuticajnijih ekonomija svijeta — države koja je u proteklim decenijama postala simbol modernizacije, tehnološkog napretka i vizije. Sporazumi ne znače prodaju zemljišta, niti potpisivanje bilo kakvih ugovora o otuđenju državne imovine. Oni stvaraju institucionalni okvir za razvoj saradnje između dvije države i omogućavaju da se u narednom periodu konkretizuju investicioni projekti koji će, uz saglasnost Skupštine, biti sprovođeni u skladu s nacionalnim zakonima i evropskim standardima", rekla je Marković. 

Sporazum se zaključuje na period od pet godina, sa automatskim obnavljanjem

Kako je dodala, ovaj sporazum zaključuje se na period od pet godina, sa automatskim obnavljanjem, i predstavlja osnov za zaključenje dodatnih protokola i ugovora u svakoj od navedenih oblasti.

"Na osnovu jasno identifikovanih strateških projekata, Vlada UAE predlaže investitore, za koje garantuje, ali nijedan od njih ne može djelovati bez prethodne saglasnosti Vlade Crne Gore. Podsjetiću vas da je prethodni sporazum sa UAE istekao još 2021. godine, jer prethodne vlade nijesu preduzele korake da ga produže. Današnja Vlada to ispravlja, jer znamo da bez institucionalnog partnerstva nema velikih investicija, a bez investicija nema ni ekonomskog razvoja", kazala je Marković. 

Poslanik DPS Crne Gore Andrija Nikolić rekao je da cijeli proces karakteriše netransparentnost. 

"Nijesmo sada čuli od Vas ni gdje će biti investicije, ni da li je pripremljena dokumentacija za određene investicije. Vidimo jednu platformu koja treba da ubijedi opoziciju i javnost kako će novac da bude na drveću a mi samo treba da ga uberemo. Za mene to nije odgovoran i ozbiljan pristup”, kazao je Nikolić.

Poslanik NSD Velimir Đoković rekao je da je i sama ministarka Adžović jasno navela da nema projekata na silu, i da ako neka opština ne želi da bude dio toga, onda neće ni biti ulaganja. Nikakve priče o nekakvom desantu na Ulcinj ne stoje, dodao je.

"Što se tiče paralele sa Beogradom, samo pogledajte sta je bilo na Savamaloj u vrijeme prije investicije, u ambijentalnom smilu, a pogledajte šta je urađeno", podvukao je Đoković. 

Kako je rekao Filip Adžić (GP URA), urušene su institucije i nema govora o tome da se projekat sprovodi na transparentan naćin. On je istakao da će zbog djelovanja Vlade i većine doći do devastacije prostora. 

Knežević: Zanima me interes Crne Gore

Lider DNP-a Milan Knežević rekao je da se mora objasniti zašto nije bilo javne rasprave. Važno je reći, dodaje, i da li se suspenduju zakoni o javnim nabavkama, i to je potrebno detaljno objasniti. 

"Mene zanima interes Crne Gore i da li se ovdje eliminišu naše procedure. Ako se eliminišu, mogu li ja da ulažem, valjda meni vjerujete više. Podržavam ovu vladu mada se ponekad ne slažem sa nekim njenim odlukama, kao što se možda i premijer ponekad ne slaže uvijek sa nekim mojim stavovima", rekao je Knežević. 

On je podsjetio da je pisao EU komesarki Marti Kos povodom ovih sporazuma. 

"Mislim da je važno da sve ove nedoumice riješimo zajedno", rekao je Knežević. 

On je rekao da će stav DNP o ovim sporazumima zavisiti o određivanju većine prema amandmanima te stranke. 

Mehmet Zenka (DUA) rekao je da investitor iz UAE Mohamed Alabar nije došao da posjeti Rožaje, nego Ulcinj. Prvi put čuje da NATO ima neke baze kod Solane, rekao je, ističući da je pozadina jasna. 

Smatra da predstavnici investitora pokušavaju iz vazduha da nadgledaju lokalitete.

Ima i drugih problema u vezi sporazuma, kazao je. 

"Sad čujem ovdje da ima velikih problema sa prevodom. Gdje su prevodioci u Vladi, znam da ih ima", rekao je Zenka. 

Kako je rekao, evo mjesec dana je cijeli jedan grad uznemiren. 

"Svi koji glasaju danas za, advokati su Alabara. Crna Gora će platiti ceh", navodi Zenka. 

Adžović: Ako Opština to ne želi investicija na Velikoj plaži i u Ulcinju neće biti

Adžović je na početku sjednice je poručila da ukoliko Opština Ulcinj ne želi neku investiciju na Velikoj plaži ili u Ulicinju, onda se one neće desiti.

Kako je naglasila kompletan proces razmatranja sporazuma šalje poruke o odgovornosti Vlade i o dva istorijska ugovora u kojima je Vlada vidjela dugoročni interes države.

Saradnje sa UAE je u više oblasti, ali, kako je još jednom naglasila ministarka, ukoliko bilo koja opština ne želi investicije koje su bazirane na ovom sporazumu, one se neće dogoditi.

"Ako bila koja opština želi ove investicije, onda će Vlada biti tu da pomogne", poručila je Adžović.

Zenka: Ništa se ne može garantovati

Poslanik Mehmed Zenka je kazao da je ovo još jedna podvala Vlade, da UAE neće ulagati ako opštine to ne žele.

"Kako možete ovo da garantujete, kako da vam vjerujemo, kada u Sporazumu postoje posebna ovlašćenja. Ovaj kompromis koji nudite apsolutno ništa ne garantuje", poručio je Zenka.

Poslanica PES-a Jelena Nedović je kazala da umjesto da se radujemo što imamo kredibilnog investitora danima slušamo spinove, pritiske na poslanike i poslanice.

"Danima slušamo političke profitere, a od ekoloških populista i govor mržnje, napadaju danima poslanike PES-a. Ko god misli da ovaj sporazum nije u skladu sa Ustavom i zakonom i da su poslanici PES-a ili ministri učinili nešto nezakonito, podnesite krivične prijave. Ovim Sporazumum neće se prodavati zemlja, betonirati plaže, sjeći šume za skijališta. Na silu se neće ništa raditi", poručila je Nedović.

Ukazala je na to da je kompanija "Igl hils" kredibilna i da su Crnoj Gori potrebne investicije, a na ovaj način se samo investitori tjeraju. Opštine sjevera su, kaže, pozvale Alabara da uloži u sjever, pa vjeruje da ovim sporazumom daju šansu siromašnim opštinama da se razvijaju.

"Otvorena su nam vrata za ulaganje više od 30 milijardi eura. To znači i dodatna zapošljavanje, prvenstveno za mlade", kazala je Nedović.

Poslanik DPS Nikola Rakočević kaže da je dobro da se govori o privlačenju investicija, ali nije dobar način na koji se to radi. Kazao je da ova parlamentarna većina nije privukla nijednu investiciju za prethodnih pet godina, da je umjela da obećava, ali ne i da realizuje. Ističe da nema transparentnosti, niti uključivanja lokalnih zajednica.

"UAE jesu adresa sa kojom treba razvijati odnose koja ima ozbiljne investitore i treba da budu dobrodošli i kod nas, ali ne na ovaj način. Spajić je napravio ozbiljan problem i investitoru i reputaciji Crne Gore. Mi nećemo podržati ovaj Sporazum koji se bazira na netransparentnosti, neinkluzivnosti i nezakonitosti. Želimo da ohrabrimo naše partnere iz Emirata i drugih država koji mogu plasirati kapital da gradimo kapacitete malih i srednjih preduzeća na čemu treba da radimo. Vlada ne čelu sa Milojkom Spajićem nije sposobna da realizuje bilo kakav projekat, a ne ovako ozbiljan", kazao je Rakočević.

Đurović: Crna Gora ima šta da ponudi, a zna i šta joj treba

Poslanik Dejan Đurović iz NSD-a je istakao da ovaj sporazum ne treba doživljavati ako politički pamflet nego kao stratešku odluku da se otvore vrata jednoj od najdinamičnijih ekonomija svijeta. Crna Gora ima šta da ponudi, a zna i šta joj treba. U turizmu ima veliki potencijal, ali neiskorišćen, potrebni su i infrastrukturni pojekti, a kapital i iskustvo iz Emirata može da ubrza te procese.

Naglasio je i da Sporazum sa UAE nije u suprotnosti sa Sporazum o pridruživanji i stabilizaciji, a EU ima već pozitivnu praksu saradnje sa trećim zemljama. Nije ugrožena ni pravna sigurnost Crne Gore.

"Ovakve prilike se ne propuštaju. Ne smijemo voditi rovovski rat za i protiv, nego tražiti modele razvoja, a parterstvo sa Emiratima je u tom pravci i zato ćemo podržati snažno ovaj sporazum", poručio je Đurović.

Abazović: Neka se svako imenom i prezimenom legitimiše ko je da se Crna Gora pokloni

Poslanik GP URA Dritan Abazović se zahvalio svima koji su danas ispred Skupštine stali u odbranu najljepših bisera Crne Gore i suprotstavili se najsramnijem aktu koji se predstavlja kao najveći investicioni.

"Bilo je svakakvih vlada i većina, ali niko nikada nije imao obraza da sa ovakvim dokumentom dođe pred građane. Sve su ljudi vidjeli i neka se danas svako imenom i prezimenom legitimiše ko je da se Crna Gora pokloni. Ovaj sporazum nije da se zemlja da u zakup ili proda, već da se pokloni", kazao je Abazović.

Crna Gora je, kaže, unikat, jedina ekološka država u svijetu, i osim prirodnih ljepota nema ništa specijalno da ponudi, pa neće dozvoliti da se takvo nešto uništi. Opština Ulcinj je protiv i zahvalio je predstavnicima vlasti što su ih ujedinili sa mještanima Jaza, Budve i drugih primorskih opština, a vjeruje da će se desiti i na sjeveru.

"Niko nema ovakve sporazume u regionu. Žuri vam se, jer je neko ucijenjen, ali neće moći. Podnijećemo krivične prijave, nije ovo suprepravna država, ali borićemo se za nju. Džaba RTCG, najsramniji javni servis u regionu, džaba 'Pobjeda' i Statisovi mediji. Žalosno je kako manipulišete, ali budite sigurni ostaje amanet da svi koji dignu ruku za ove sporazume biće označeni kao ljudi koji su izdali svoju zemlju i budućnost svoje djece. Mi možda jesmo siromašna opština, ali imamo dostojanstvo i ono nije na prodaju", poručio je Abazović.

Još jednom je skrenuo pažnju na stavku u sporazumu oko skladištenja robe, što je sumnja na nastavak kriminalnih radnji u Luci Bar.

Poslanik SD Boris Mugoša je kazao da su blijedi argumenti većine da neko neće investicije, posebno jer ta većina za pet godina nije uradila ništa po tom pitanju.

"Ovakvih sporazuma poraznih za državu nikada nije bilo i netačna je teza da je ovo okvirni sporazum koji postoji i sa drugim državama. Kad je dosada bilo u njima razvoj nekretnina, stanovi za tržište nijesu ekonomska saradnja. Drugi problematičan član je da Crna Gora sa drugom zemljom dogovara šta su naši projekti od javnog interesa. Gledam poslanike nekadašnje opozicije i što su vam fotelje uradile. Gdje vam je idelogija do 2020. Sad kad su fotelje tu, nije bitno na 30, na 50 na 90 dati zemljište u zakup", kazao je Mugoša.

On je istakao i da se pokazalo da su krenuli protiv svih, pa i protiv svojih koalicionih partnera iz manje brojnih naroda, te da će ono što se sada dešava Genciju Nimanbeguu desiti i drugima, čim im se suprotstave, a posebno je, kaže, degutantan način na koji se razračunavaju sa NVO sektorom.

"Ja sam juče predložio, a sporazum to dozvoljava, da se održi jedna mini javna rasprava, kako bi se odradila korekcija dokumenta. Što žurite, ne može samo većini da odgovara, a svima drugima u Crnoj Gori ne. Dobro se kolege zamislite, vlast je prolazna i ja sam tu lekciju naučio vrlo dobro, a vi izgleda nećete i srljate iz greške u grešku", kazao je Mugoša.

Nezavisna poslanica Jevrosima Pejović je navela da gledaju kako da brane đedovinu od malih ljudi koji su sjeli u velike fotelje.

Kovačević: Velika razvojna šansa za sjever 

Poslanik NSD-a Marko Kovačević je kazao da u ovome vide razvojnu šansu za sjever. Sada kada se spominju respektabilni investitori imamo problem, ali smatra da je to politika opozicije koja ne želi da prihvati da vlast može da uradi nešto dobro za državu.

Što se tiče Nikšića teško je bilo da dođu do investitora iz UAE, a ovo daje mogućnost da na lakši način komuniciraju sa njima. Nije, kaže, ovo ekskluzivno vezano za opštine na primorju, a unapređenje razvoja ne može biti izdaja zemlje i smatra da je bilo od strane Vlade, posebno ministarke transtarentnosti dovoljno.

Poslanik HGI Adrijan Vuksanović podsjetio je na nedavni razgovor sa premijerom koji je kazao da će se o ovome razgovarati za mjesec, ali se ispostavilo da je sve išlo mnogo brže i da se ne može vjerovati Spajiću.

Podsjeća da su gađani Ulcinja jedinstveni po ovom pitanju, i da se danas brani Crna Gora u Ulcinju, te da će njegov poslanički klub glasati protiv ovog predloga zakona.

Potpredsjednik parlamenta Nikola Camaj (DSA) rekao je da nijesu protiv investicija, ali da postoji sagalnost vezano za zabrinutosti koje se čuju u Ulcinju ovih dana. 

U završnoj riječi, ministarka Adžović odbacila je kritike opozicionih poslanika, ističući da je sve u vezi ovih sporazuma sa UAE urađeno maksimalno transparentno. Kako je istakla, samo Crna Gora određuje šta je u njenom interesu. 

Naglasila je da će osim sa UAE, slični sporazumi biti potpisani i sa zemljama EU, poput Italije i Francuske, ali i SAD. 

Nimanbegu apelovao na poslanike da ne glasaju za potvrđivanje sporazuma

Podsjećamo da je predsjednik države, Jakov Milatović, pozvao ih je da prilikom glasanja uzmu u obzir sve argumente koje su u prethodnom periodu saopštavali predstavnici nevladinog sektora, čelnici nadležnih državnih agencija, kao i predstavnici lokalnih samouprava...

Na mreži X ponovio je da smatra da je Sporazum o turizmu i razvoju nekretnina manjkav zbog više aspekata, uključujući pravne, ekonomske i ekološke, i da u ovoj formi, Skupština ne treba da ga ratifikuje.

Premijer Milojko Spajić, koji nastavku sjednice neće prisustvovati zbog boravka u SAD-u, ranije je poručio da nema prostora da se amandmanski djeluje na sam sporazum, ali da može na zakon ukoliko treba nešto da se koriguje.

Predsjednik Opštine Ulcinj Genci Nimanbegu apelovao je na poslanike da danas ne glasaju za potvrđivanje sporazuma o saradnji sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima.

Dodaje da se bitka za Veliku plažu nastavlja, te da se dižu glas protiv sporazuma da se Velika plaža betonizira i pretvori u geto. Poslanicima je poručio da, glasanjem za pomenuti sporazum, odgovornost pada na njih "lično, danas i zauvijek".

Grupa od 18 nevladih organizacija izvela je performans danas u 11 sati ispred Skupštine, kako bi skrenuli pažnju na ozbiljan rizik koji Sporazum o saradnji u oblasti turizma i razvoja nekretnina između Vlade Crne Gore i Ujedinjenih Arapskih Emirata predstavlja za javni interes, ustavni poredak i evropski put Crne Gore.

Naglasavaju da sporazum predstavlja direktnu prijetnju suverenitetu države, njenim zakonima, prirodnim resursima i demokratskim procedurama.

 

Пратите нас на

Коментари4

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније