- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Ekonomija
24. 05. 2025.
12:25 >> 12:25
ASP: Bemax, Štrabag i drugi diktirali smjernice, država olakšana za milione
U očiglednom konfliktu interesa menadžeri građevinskih kompanija, poput Bemaxa, Štrabaga, Tehnoputa Mne, koji su prethodno od države dobili milionske poslove za kapitalne projekte, učestvovali su u izradi smjernica za obračun razlike cijena zbog rasta inflacije, što je rezultiralo dodatnim milionskim isplatama iz državne kase, saopšteno je iz Akcije za socijalnu pravdu (ASP).
"Prethodno su menadžeri firmi u brojnim dopisima državne organe bukvalno „podučavali“ kako da se pravno zaobiđe Zakon o javnim nabavkama, dok su pojedine građevinske kompanije prijetile raskidima ugovora i u isto vrijeme se interesovale koji će model uvećanja cijena radova biti utvrđen, a bilježe se i primjeri da su različite kompanije upućivale dopise identične sadržine", navodi se u saopštenju.
Podaci Akcije za socijalnu pravdu (ASP) pokazuju da su pojedini ugovori, koji se odnose na izgradnju saobraćajnica, aneksirani u milionskim iznosima po osnovu razlika u cijenama zbog inflacije, ali i da je realizacija nekih ugovora u vrijeme promjena cijena na tržištu bila u ozbiljnom kašnjenju ili nije čak bila ni počela, za šta su firme tvrdile da nije njihova krivica.
ASP je, kako tvrde, u posjedu aneksa za pojedine ugovore, kojima se odobravaju razlike u cijenama, pa su tako za redovno održavanje regionalnih i magistralnih puteva (izvođač Crnagoraput) odobrena uvećanja od preko 2,2 miliona, oko četiri miliona za dionicu Rožaje Špiljani (izvođač Štrabag), više od 1,8 miliona za dionicu Podgorica Danilovgrad (izvođač Bemax), oko 95 hiljada eura za saobraćajnicu kod Komanskog mosta (izvođač Tehnoput Mne)...
"Od sredine marta 2022. godine ka Upravi za saobraćaj i Upravi za javne radove počeli su da „pljušte“ dopisi građevinskih kompanija sa zahtjevima za izmjenama ugovorenih cijena. Tako je podgorički Bemax pisao da je, iako su ugovorene fiksne/nepromenjive cijene ugovora, došlo do „drastičnog porasta cijena materijala i usluga“, ali i navodio razloge rata u Ukrajini i korona epidemije, koja je na vrhuncu bila dvije godine ranije. I Bemax i Crnagoraput, ali i iz drugih firmi, su u dopisima „crtali“ Zakon o obligacionim odnosima kao mogući pravni osnov za uvećanje cijena, sa preciznim navođenjem i tumačenjem pojedinih članova tog Zakona", navodi se u saopštenju.
Tvrde da je u većem broju dopisa Upravi za saobraćaj Tehnoput Mne pisao da je suočen sa funkcionisanjem firme, da su nezvanično informisani da se pripremaju procedure za izmjene ugovora, potom je pisao da su u posjedu nacrta metodologije utvrđivanja razlike u cijeni, kojima je predviđena izrada smjernica, a da je sa aspekta izvođača posebno značajno da se precizira od kog perioda će se moći korigovati ugovori i koja metoda će se koristiti, te tražio odgovor da li će se primijeniti Zakon o obligacionim odnosima ili drugi propis.
"Pojedina preduzeća imaju zaključene ugovore iz ranijih godina...čija realizacija nije počela bez krivice izvođača...ugovori su zaključeni po ranijem Zakonu o javnim nabavkama koji nije prepoznavao izmjene ugovora do 20 odsto...postoje upozorenja da bi ovi ponuđači bili dovedeni u neravnopravan položaj“, pisala je Privredna komora marta 2022. Upravi za javne radove.
U narednom mjesecu, kako pojašnjavaju, odnosno aprila 2022. Uprava za saobraćaj piše Ministarstvu finansija sa informacijom kako su im se obraćale firme sa molbom da se iznađe rješenje da se „amortizuje“ nagli rast cijena na tržištu, te ako se ne nađe način da im se pomogne, da će raskidati ugovore.
"Raskid bi za nas kao investitore bio skuplje rješenje, a opstanak izvođača bi bio direktno ugrožen“, pisao je tadašnji (i sadašnji) direktor Uprave za saobraćaj Radomir Vuksanović, ne nudeći više obrazloženja u dopisu, ali cijeneći da se „hitno mora naći zakonski okvir na osnovu kojeg bi se moglo izaći u susret izvođačima.“
Vlada u julu 2022. zaključcima prihvata primjenu Zakona o obligacionim odnosima i zadužuje tadašnja - Ministarstvo kapitalnih investicija (MKI) i Ministarstvo ekologije, prostornog planiranja i urbanizma - da definišu model za utvrđivanje razlike u cijeni radova, nakon čega se imenuje radni tim, koji izrađuje metodologiju sa četiri modela. Međutim, metodologija samo navodi šta podrazumijeva koji model utvrđivanja razlike u cijeni i način njihovog obračuna, uz primjenu odgovarajućih formula, ali bez preporuke koji model koristiti.
Nekoliko mjeseci kasnije, kako navode, odnosno sredinom septembra 2022., MKI na preporuku radnog tima šalje dopis Privrednoj komori da upravo ona definiše smjernice za primjenu razlike u cijeni, pod obrazloženjem da se smjernice ipak odnose „na praktična pitanja vezano za konkretnu primjenu od strane izvođača radova, sa kojima ostvarujete neposrednu komunikaciju“.
Privredna komora potom formira radnu grupu sa 18 članova, od čega ona imenuje svoja dva člana i još devet menadžera iz građevinskih kompanija: Željka Vukadinović iz Crnagoraputa, Vesko Kovačević iz Bemaxa, Nevenka Jeličić iz Štrabaga, Nada Damjanović iz Mehanizacija i programat, Damjan Bakić iz Novi Volvox, Nikola Racković iz Čelebić, Živko Šipčić iz Tehnoput Mne, Aleksandar Čvorović iz Indel Inženjering i Savo Lukić iz Unipred.
Građevinski fakultet imao je dva predstavnika, Inženjerska komora jednog, koliko i Ministarstvo finansija (Jelena Jovetić), Uprava za saobraćaj (Dušan Kokići Uprava za javne radove – kapitalne projekte (Bojana Mitrić). Jednog predstavnika imala je i Elektroprivreda Crne Gore.
Na prethodne načine je, kako tvrde, omogućena primjena Zakona o obligacionim odnosima i zaobiđen obavezujući Zakon o javnim nabavkama, odnosno model je primijenjen kroz donošenje odgovarajućih zaključaka vlade, koji su podzakonski akti niže pravne snage od zakona.
Podaci ASP-a pokazuju da su neki ugovori bili zaključeni i kroz Fidic proceduru, kroz koju se na početku ugovaraju klizne skale, ali su one ovdje naknadno primijenjene.
"Iz Vlade Crne Gore tokom 2022., ali ni kasnije, nikada javno nije saopšteno da su smjernice za obračun razlike u cijeni radova za projekte iz kapitalnog budžeta, zbog skoka inflacije, izradili dominantno predstavnici direktno zainteresovanih građevinskih kompanija.", navodi se u saopštenju koje porpisuje Ines Mrdović.
Коментари0
Остави коментар