- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Podgoricom
06. 12. 2024.
21:28 >> 21:28
Čitaj mi:
Projekat Be Ready
Zajedno za otpornije gradove u doba klimatskih promjena
U okviru međunarodnog projekta Be Ready u kojem Glavni grad učestvuje kao partner, održan je javni događaj koji je okupio pojedince, građane, organizacije i institucije u čijem fokusu interesovanja i rada su klimatske promjene i njihov uticaj na život u gradovima, saopšteno je iz gradske uprave.
Kako su kazali, to je bila prilika da se razgovara, kako o samom projektu, tako i o praktičnim rješenjima, izazovima i problemima sa kojima se građani suočavaju usljed previsokih temperatura u urbanim sredinama.
“Razmijenjena su mišljenja struke, ali i studenata, građana koji sve više uviđaju negativne posljedice. Osim toga, predstavljeni su i rezultati ankete o fenomenu toplotnih urbanih ostrva, a koja je pokazala da je javnost prilično upoznata sa ovim fenomenom i da uglavnom na isti način mapiraju izazove i prepoznaju potencijalna rješenja”, naveli su iz Glavnog grada.
Prema riječima koordinatorke projekta Branka Knežević, Glavni grad je jedan od 19 partnera i uključuje devet pridruženih partnera koji dolaze iz 12 zemalja.
“Osim gradova, partneri su i naučno- istraživačke institucije, biroi koji se bave prostornim planiranjem, tako da je akcenat bio na tome da se što više različitih, relevantnih subjekata uključi kako bi se postigao cilj- da se gradovi osnaže i da pruže adekvatan odgovor na posljedice klimatskih promjena, a jedna od njih je i fenomen urbanih toplotnih ostrva”, kazala je Knežević.
Saradnica na projektima u gradskom IPA timu, Teodora Kusovac istakla je da su klimatske promjene, između ostalog, ove godine donijele najtoplije ljeto i značajno više temperature, što nam govori da su posljedice očigledne i da ćemo se i dalje suočavati sa toplotnim i drugim klimatskim ekstremima.
“Kada govorimo o gradovima, jedan od najvećih izazova je pojava toplotnih ostrva, odnosno mikro lokacija i onih djelova grada koje i sami prepoznajemo kao mjesta na kojima je ljeti zaista teško boraviti. Tome doprinosi gustina naseljenosti gradova, nedostatak zelenila, materijali koje koristimo u infrastrukturi i tome slično. Sve ove faktore ćemo uz pomoć stručnih saradnika, u slučaju Podgorice detaljno razmatrati i napraviti procjenu ranjivosti grada i rizika na nastanak toplotnih ostrva u gradu koja utiču prije na zdravlje ljudi, pa na životnu okolinu, potrošnju energije pa i na infrastrukturu”, kazala je Kusovac, dodajući da će Podgorica u okviru projekta raditi, između ostalog, na zelenim (akupunkturnim) rješenjima.
Kako su dodali iz Glavnog grada, stručni saradnici na projektu Biljana Medenica i Ljuban Tmušić naglasili su da ovakav vid javnog događaja koji okuplja veliki broj zainteresovanih strana kroz interakciju i razmjenu iskustava itekako doprinosi daljoj implementaciji projekta.
Kazali su da su u toku aktivnosti na izradi procjene rizika za lokacije u Podgorici koje su podložne nastanku toplotnih ostrva i to će biti zapravo pilot lokacije koje su na neki način već mapirane.
“U narednom periodu će se vršiti i prikupljanje podataka od relevantnih subjekata, koji će biti veoma važni za izradu pomenute procjene rizika”, istakli su oni.
U kontekstu priče o urbanim toplotnim ostrvima, kako su poručili iz gradske uprave, predstavljeni su i rezultati ankete koja je pokazala da je City kvart naselje u Podgorici koje većina građana prepoznaje kao toplotno ostrvo. Tu su i Trg nezavisnosti, Stari aerodrom, Zabjelo.
“Na pitanje da li urbana toplotna ostrva utiču na nastajanje tropskih noći, preko 90 odsto ispitanika odgovorilo je potvrdno. Osim toga, više od 90 odsto ispitanika odgovorilo je da gustina izgrađenosti i koeficijent zelenog pokrivača utiče na nastanak toplotnih ostrva u gradovima. Kao potencijalna rješenja za umanjenje negativnih efekata građani su u najvećem broju istakli povećanje zelenog fonda i održivo planiranje kada je u pitanju izgradnja objekata, ali i bolje regulisanje saobraćaja u mirovanju”, navodi se u saopštenju.
Iz Glavnog grada su podsjetili, da će kroz projekat Be Ready lokalne i regionalne vlasti dobiti podršku za bolje razumijevanje urbanih toplotnih ostrva, kroz zajedničku izradu i testiranje rješenja za ublažavanje efekata navedenog fenomena, kako bi se povećala otpornost gradova na klimatske promjene.
“Projekat se implementira od 1. januara 2024. godine do 30. juna 2026. godine”, zaključili su iz gradske uprave.
Коментари0
Остави коментар