- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Politika
06. 01. 2025.
16:49 >> 16:49
2
Čitaj mi:
optužbe
DPS: Tragedija na Cetinju posljedica katastrofalne reakcije bezbjednosnog sektora
Tragedija koja se desila na Cetinju, a u kojoj je usljed katastrofalne reakcije sektora bezbjednosti stradalo 12 nevinih osoba, alarm je za čitavo crnogorsko društvo, pogotovo imajući u vidu da se sličan zločin dogodio prije samo dvije godine, te da policija ni ovog puta nije uradila ništa, osim što je brojala žrtve za ubicom Martinovićem, piše u saopštenju Demokratske partije socijalista.
Nažalost, kako tvrde, potvrđuje se ono o čemu su oni iz te partije govorili godinama unazad – partijski grabež oko bezbjednosnog sektora doveo je do toga da smo za četiri godine promijenili četiri direktora Agencije za nacionalnu bezbjednost, četiri direktora Uprave policije i tri ministra unutrašnjih poslova, što je u potpunosti slomilo bezbjednosni sistem Crne Gore.
"Prijevremeno penzionisanje ogromnog broja policijskih službenika, u nastojanju da se stvori “partijska policija” učinili su da na današnji dan, po sistematizaciji, državi nedostaje 1.500 policajaca. Obaveza države, odnosno funkcionera koji u njeno ime koordiniraju bezbjednosnim sektorom, je da bezbjednosne snage organizuju tako da se u skladu sa profesionalnim standardima spriječava ponavljanje istih obrazaca nasilja. Usljed izostanka sistemskog pristupa, i katastrofalne procjene nadležnih, Cetinje je kritičnog dana obezbjeđivalo samo devet službenika policije, uprkos izjavi premijera da u tom gradu boravi 120 pripadnika OKG, i uprkos činjenici da je tokom posljednje godine prijestonica bila poprište obračuna zaraćenih klanova što je dovelo do eksplozija u sred bijela dana, ubistva snajperom, upotrebe zolja, ubistva na Meterizama, kao i lišenja života dva lica na kružnom toku u Podgorici", navode u saopštenju.
Odluka da Cetinje 1. januara ostane sa jednocifrenim brojem policajaca, kako kažu, omogućila je ubici da nesmetano ubija na čak pet lokacija te da satima teroriše crnogorsku prijestonicu.
"Ono što tu odluku čini dodatno nepromišljenom, je i činjenica da se ništa nije naučilo iz gotovo identičnog zločina koji se prije dvije godine desio na Cetinju. Sve to, kao i okolnost da su novogodišnji praznici, te da je Cetinje među najposjećenijim gradovima, za nadležne nije bilo dovoljno da pojačaju prisustvo policije. Kako je ta procjena završila – nažalost imali smo prilike da vidimo", ističu iz DPS.
Kažu da je jasno da je odgovornost neophodna, i to od vrha do dna sistema, jer su, ističu, usljed pogrešnih odluka i pogrešnog postupanja, izgubljeni nevini životi.
"I to nije stvar politike i političkog nadgornjavanja – to je pitanje zaštite države i građana, kao i nužnog vraćanja povjerenja u bezbjednosni sistem. Finalno, Demokratska partija socijalista nastaviće da se bavi ovom temom na odgovoran način, a ne politikantski, te obavještavamo javnost da nećemo odgovarati na patološka saopštenja stranke koja nastavlja da sipa so na cetinjske rane, birajući fotelje umjesto sačuvanog obraza", zaključuju u saopštenju.
Коментари2
Остави коментар