- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Politika
22. 01. 2025.
19:37 >> 19:38
Čitaj mi:
blokada parlamenta traje
Adžić: Cilj većine je gaženje institucija; Vučurović: Nadam se dogovoru narednih dana
Još nije poznato koje mjere će predsjednik Skupštine Andrija Mandić izreći poslanicima opozicije zbog blokade rada parlamenta. Po poslovniku, nakon opomene i oduzete riječi slijedi udaljenje poslanika iz plenarne sale na 15 dana. Ipak, iz Nove srpske demokratije vjeruju da za tim neće biti potrebe jer niko ne želi incidente. Iz opozicije tvrde da će oni svakako nastaviti blokadu parlamenta do ispunjenja zahtjeva, na šta vlast ne pristaje.
Dok se čeka da predsjednik Skupštine izrekne mjere opoziciji zbog ometanja rada paralmenta, provjerili smo šta predviđa poslovnik. Tamo piše da nakon iscrpljenih opomena i oduzimanja riječi slijedi restriktivnija mjera - udaljavanje poslanika iz plenarne sale.
"Mjera udaljenja sa sjednice izriče se poslaniku koji i poslije izrečene mjere oduzimanja riječi ometa ili sprečava rad na sjednici. Ako poslanik odbije da se udalji sa sjednice Skupštine, predsjednik Skupštine će naložiti službi zaduženoj za održavanje reda u zgradi Skupštine da tog poslanika udalji sa sjednice i odrediti pauzu do izvršenja mjere udaljenja", glasi član 109 poslovnika.
"Mjera udaljenja sa sjednice primjenjuje se i za narednih 15 dana zasijedanja (rada) Skupštine od dana izricanja ove mjere. Izuzetno od stava 2 ovog člana poslanik koji je udaljen sa sjednice Skupštine ima pravo da prisustvuje sjednici Skupštine kada se glasa", piše u članu 110a.
Znaju u opoziciji šta predviđa poslovnik, ali ne osvrću se previše na to i najavljene mjere.
Poslanik GP URA Filip Adžić ističe da ih najmanje zanima šta će predsjednik Skupštine uraditi.
"Štogod on uradio, to je protiv interesa Crne Gore, protiv građana Crne Gore i protiv institucija. Jedini njihov cilj je da gaze institucije, da sprovode bezakonje i da bez poštovanja Ustava i pravnog poretka Crne Gore vladaju Crnom Gorom", kaže Adžić.
I tako, vlast i opozicija optužuju jedni druge za skrivene namjere. U Novoj srpskoj demokratiji vjeruju da uprkos slovu poslovnika, neće biti primijenjena mjera udaljavanja opozicije s plenuma.
"Mi znamo šta je dozvoljeno, šta nije. Dakle, nas niko sigurno ne mora učiti tome, posebno Andriju Mandića. I ono što je pohvalno je što je on pokazao, dakle, visok stepen tolerancije u odnosu na ponašanje opozicije. I saopštio je, čini mi se, juče, da će on istrajati na takvom ponašanju, a sve za dobrobit Crne Gore, koje najmanje sada trebaju bilo kakvi sukobi i incidenti", kaže Vučurović.
Adžić ističe da sumnjaju da se radi o tome, i da vjeruju da je mnogo nekih drugih stvari po strani.
"Da oni nijesu u mogućnosti da sve ono što su obećali građanima ispune i onda opoziciju predstavljaju kao jedan od ključnih problema. Zašto nijesu u mogućnosti da ostvare ono što su njihova obećanja?", upitao je on.
Sjećajujući se izglasavanja Zakona o slobodi vjeroispovjesti i načina na koji su poslanici DF isključeni iz plenarne sale, Vučurović kaže ne želi da se takve ili slične scene ponove. Zato se traži rješenje koje ne bi pokrenulo mjere iz poslovnika.
"Ja se nadam da će u narednim danima doći do nekog dogovora gdje se izbjegnu bilo kakve incidentne situacije. Ako se one ne izbjegnu, ako opozicija bude istrajavala na tome, onda se može reći, a ja se nadam da neće tako biti, da se može reći neko u Crnoj Gori pokušava da izazove incidentne situacije u Skupštini koje bi se prenijele na ulicu, ali nadam se da neće biti tako", kaže Vučurović.
Adžić, sa druge strane, ističe da su spremni za razgovor, ali u momentu kada oni pristanu da poštuju zakone.
"Ako ćemo anarhiju, onda razgovor uopšte nije potreban", zaključuje on.
I tako, vlast u klin, opozicija u ploču. Pitanje je do kad tako?
Коментари0
Остави коментар