Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Svijet

P. R. [ Beta ]

25. 11. 2024. 11:20 >> 11:37
Čitaj mi:

UJEDINJENE NACIJE

Jednu ženu ubije neko blizak svakih deset minuta u svijetu

Najmanje 85.000 žena i djevojaka ubijeno je u svijetu u 2023. godini, a ubio ih je, u najviše slučajeva, neko blizak, pokazuju podaci koje su danas objavile Ujedinjene nacije (UN) povodm Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, ukazujući i na alarmantnu brojku ubistava koja su mogla biti izbjegnuta.

"Kuća ostaje najopasnije mjesto za žene", a u 60 odsto od tog broja ubistava žena (51.000), one su bile žrtve svog partnera ili drugih članova njihove porodice", pokazuje izvještaj bečke Kancelarije UN protiv droge i kriminala (UNODC), i njujorške organizacije UN Žene.

To znači 140 ubistava dnevno ili jedno svakih 10 minuta.

Ovo pogađa sve socijalne kategorije i starosne grupe, a najpogođeniji su Karibi, Centralna Amerika i Afrika, ispred Azije.

Na američkom kontinentu i u Evropi femicid uglavnom čine partneri, dok su u ostatku svijeta najčešći počinoci članovi porodice.

Mnoge žrtve su prije svoje smrti ukazivale na fizičko, seksualno ili psihološko nasilje, na osnovu podataka raspoloživim u određenim zemjama, među kojima je i Francuska.

"To ukazuje da bi mnoga ubistva mogla biti izbjegnuta", piše u studiji, navodeći primjer mjera sudske zabrane.

U zemljama gdje je moguće utvrditi tendenciju, stopa femicida je stagnirala ili se smanjila samo neznatno od 2010. godine, pokazujući da je taj oblik nasilja "ukorijenjen u praksi i normama" i težak da se iskorijeni, piše UN agencija koja analizira podatke prikupljene u 107 zemalja.

I pored napora preduzetih u više zemalja "broj femicida zadržava se na alarmantnom nivou", ukazuju autori studije.

Direktorka organizacije UN Žene Sima Bahus pozvala je u saopštenju sve zemlje da osnaže pravne mjere oko toga i da bolje prikupljaju podatke.

"Nasilje protiv žena i djevojaka nije neizbježno, ono se može spriječiti. Potrebni su nam snažni zakoni, poboljšano prikupljanje podataka, veća odgovornost vlada, kultura sa nultom tolerancijom, i povećano finansiranje za organizacije za ženska prava i institucionalna tijela", rekla je ona.

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније