- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Kulturna galaksija
06. 01. 2025.
07:52 >> 07:52
BOŽOVIĆ ZA PORTAL
Pravimo uslove da se filmski stvaraoci posvete svojoj umjetnosti
Direktorica Filmskog centra Crne Gore Aleksandra Božović ističe da su tokom 2024. kroz 12 konkursa uspjeli da sufinansiraju čak 51 projekat u 12 različitih kategorija, izdvojivši ukupno 1.520.000 eura. Prioritet su dali projektima koji su od ključnog značaja za razvoj filmske industrije u Crnoj Gori i promociju naše kinematografije na nacionalnom i međunarodnom nivou. Stvorili su, kako ističe, za Portal RTCG i prilike da brojni kreativni autori i projekti obogate našu kulturnu scenu.
Direktorka Božović napominje da je godina iza nas bila izuzetno uspješna za Filmski centar Crne Gore i sa ponosom može da kaže da su sve planirane aktivnosti za 2024. godini u potpunosti realizovane, a dodatno su ostvarili i mnoge ciljeve izvan prvobitnih očekivanja.
"Kroz 12 konkursa uspjeli smo da sufinansiramo čak 51 projekat u 12 različitih kategorija, izdvojivši ukupno milion i 520 hiljada eura. Ovaj značajan doprinos ne samo da je omogućio razvoj crnogorske kinematografije, već je stvorio prilike za brojne kreativne autore i projekte koji će dodatno obogatiti našu kulturnu scenu. Osim konkursa, nastavili smo digitalizaciju bioskopa, a kroz projekat širenja filmske kulture ustupili smo naš Pokretni bioskop centrima za kulturu širom Crne Gore. Zahvaljujući ovoj inicijativi, u gradovima gdje bioskopi još nisu digitalizovani, održano je čak 96 filmskih projekcija, omogućivši publici pristup kvalitetnim sadržajima", kazala je Božović.
Posebno su, ističe, ponosni na osnivanje Mreže kinoprikazivača Crne Gore u martu 2024. godine, čime su napravili značajan korak ka širenju dostupnosti filmske umjetnosti u svim djelovima zemlje. To je važan iskorak ka jačanju filmske infrastrukture i približavanju filmova publici, bez obzira na geografske granice.
Rezultati koje su postigli u 2024. pokazuju, kaže Božović da se crnogorska kinematografija razvija u pravom smjeru.
Kao zemlja s ograničenim produkcionim kapacitetima, zadovoljni su stabilnim budžetom koji im omogućava kontinuitet u realizaciji planiranih aktivnosti i podršku filmskim projektima.
"Naš prioritet je stvaranje sigurnih uslova za filmske stvaraoce, kako bi se nesmetano posvetili svojoj umjetnosti. Budžet kojim smo raspolagali omogućio nam je da realizujemo većinu zacrtanih aktivnosti. Naravno, dodatna sredstva otvorila bi prostor za širenje projekata, inovacije i još snažniju podršku sektoru. Posljednjih godina primjećujemo pozitivne promjene kada je riječ o finansiranju, što pokazuje sve veće interesovanje za razvoj filmske industrije u Crnoj Gori. Ovaj trend daje nam razloga za optimizam. Smatramo da ulaganje u kinematografiju nije samo podrška umjetnosti, već i promocija naše kulture, tradicije i talenata na globalnoj sceni", naglašava Božović.
Omogućili crnogorskim projektima da privuku pažnju evropskih i svjetskih filmskih profesionalaca
Tokom 2024. prioritet su, napominje, dali projektima koji su od ključnog značaja za razvoj filmske industrije u Crnoj Gori i promociju naše kinematografije na nacionalnom i međunarodnom nivou.
"Posebno izdvajamo Montenegro Film Rendezvous - inicijativa realizovana u okviru Hercegnovskog filmskog festivala kojom je nastavljen trend povezivanja crnogorske, regionalne i evropske filmske industrije, čime se podižu standardi domaće produkcije i povećava vidljivost naših projekata na evropskom tržištu. Zatim promocija crnogorske kinematografije u inostranstvu, gdje smo organizovali prisustvo na prestižnim filmskim marketima i festivalima (Berlin, Kan, Sarajevo, Rim), omogućivši crnogorskim projektima da privuku pažnju evropskih i svjetskih filmskih profesionalaca. Posebno su značajni rezultati poput nagrada i selekcija za crnogorske projekte na međunarodnim festivalima i marketima, što dokazuje kvalitet domaće produkcije. Dali smo i podsticajne mjere za inostrana snimanja (CASH REBATE) i u tom dijelu realizovali povraćaj sredstava za projekat „Family Secrets“, čime je potvrđen potencijal Crne Gore kao atraktivne destinacije za međunarodne filmske produkcije. Pripremili smo analizu ekonomskog uticaja filmske industrije kako bismo unaprijedili poslovni ambijent za strane produkcije. Razvili smo i softvera za upravljanje konkursima, a uvođenje ovog sistema pojednostavilo je i digitalizovalo procese u Filmskom centru, čime smo osigurali efikasniju administraciju i veću transparentnost u radu", navodi Božović.
Dodaje da su prioriteti bili usmjereni na projekte koji dugoročno doprinose razvoju crnogorske filmske industrije, povećanju kapaciteta, vidljivosti i povezanosti sa međunarodnim audiovizuelnim tokovima.
Što se tiče konkursa, Božović naglašava, da su zadovoljni odzivom, što se jasno vidi u broju od 124 prijavljena projekta na 12 različitih konkursnih linija.
"Kvalitet predloženih ideja ohrabruje, jer potvrđuje da crnogorska filmska scena postaje sve dinamičnija i kreativnija. Posebno nas raduje uvođenje novih linija podrške za razvoj scenarija, naročito za serijska kinematografska djela, koja su postala ključni segment savremene audiovizuelne industrije. Ove inicijative pokazuju da Filmski centar Crne Gore prati savremene trendove i stalno se prilagođava regionalnom i evropskom filmskom okruženju", objašnjava Božović.
U planu i nova linija podrške za projekte čiji su autori žene
Saradnja s autorima i produkcijama kroz konkurse je obostrano korisna. Filmski centar trudi se da pruži potrebnu podršku koja omogućava realizaciju projekata visokog kvaliteta, dok producenti i autori svojim
radom značajno obogaćuju crnogorsku kinematografiju.
"U planu je nova linija podrške za promociju kinematografskih djela finansiranih od strane Centra, kako bismo olakšali predstavljanje naših filmova na nacionalnim i međunarodnim festivalima, kao i njihovu
distribuciju. Ova linija pomoći će crnogorskim filmovima da odgovore na zahtjeve tržišta i privuku širu filmsku publiku, čime će naša kinematografija dobiti još veće priznanje i vidljivost, u skladu s evropskim
praksama, poput fonda Eurimaž. Takođe, prepoznali smo potrebu za uvođenjem posebnog konkursa za
sufinansiranje filmskih projekata čiji su autori žene. Ovo je rezultat istraživanja koje je ukazalo na rodni disparitet među dobitnicima sredstava, a naš cilj je da podržimo i promovišemo žensko filmsko autorstvo u Crnoj Gori. Ova inicijativa će stvoriti prostor za filmske autorke da se slobodno izražavaju i kroz svoje projekte doprinesu raznolikosti crnogorske kinematografije", naglašava Božović.
Prikazivanje crnogorskih filmova na festivalima i marketima u regionu i Evropi, podvlači Božović, od izuzetne je važnosti za razvoj naše kinematografije. To omogućava ne samo promociju autora i njihovih ostvarenja, već i pozicioniranje Crne Gore kao zemlje sa perspektivnom filmskom industrijom.
"Prisutnost na ovim platformama otvara vrata za nove koprodukcije, privlači međunarodne partnere i investicije, te doprinosi prepoznatljivosti crnogorskih filmskih priča na globalnom nivou. Međutim, obezbijediti učešće na relevantnim festivalima nije jednostavan zadatak. Konkurencija je izuzetno jaka, a kvalitet i relevantnost projekata ključni su faktori za selekciju. Filmski centar Crne Gore ulaže značajne
napore da podrži autore kroz finansiranje produkcije, razvoja i promocije projekata, ali i kroz strateško predstavljanje aktuelne produkcije na važnim industrijskim događajima, kao što su Berlinale, Kanski festival,
Sarajevo film festival, te brojni marketi i radionice. Benefiti od ovakve promocije su višestruki. Prije svega, crnogorski filmovi postaju vidljivi na međunarodnoj sceni, što povećava šanse za distribuciju i prikazivanje u bioskopima i na platformama izvan naše zemlje. Takođe, festivalski uspjesi donose prestiž i otvaraju vrata za
učešće u programima podrške i fondovima kao što su Eurimaž, SEE Cinema Network i drugi.
Osim toga, ovakva prisutnost pruža priliku našim autorima i producentima da se umreže s kolegama iz regiona i Evrope, razmijene iskustva i pronađu inspiraciju za buduće projekte. Crna Gora, kroz aktivnosti Filmskog centra, pokazuje da posjeduje potencijal da postane važan akter u evropskoj filmskoj industriji, a svaka festivalska selekcija i nagrada doprinosi ovom cilju", navodi Božović.
Crnogorska kinematografija prolazi kroz period intezivnog razvoja
Ove godine crnogorska publika je mogla odgledati nekoliko igranih i dokumentarnih filmova čuju je realizaciju pomogao Filmski centar i stiče se utisak, kaže Božović, da crnogorska kinematografija prolazi kroz period intenzivnog razvoja i stvaralaštva.
"U 2024. godini imali smo čak šest nacionalnih premijera crnogorskih dugometražnih filmova, dok su tri filma ostvarila zapažene internacionalne premijere. Osim toga, četiri crnogorske manjinske koprodukcije prikazane su na prestižnim festivalima, a dodatna sredstva i podrška za projekte iz međunarodnih fondova svjedoče o njihovom kvalitetu i potencijalu. Ovaj napredak rezultat je više faktora. Filmski centar Crne Gore svojim kontinuiranim ulaganjima, novim linijama podrške i strateškim pristupom značajno je doprinio revitalizaciji crnogorske kinematografije. Fokus na međunarodnu saradnju, manjinske koprodukcije i promociju filmova omogućio je našim autorima i producentima da se aktivnije uključuju u regionalne i evropske tokove", ističe Božović.
U 2025. podrška i za studentske projekte
Direktorica Filmskog centra za 2025. godinu, najavila je ambiciozne planove, s posebnim fokusom na mlade autore i jačanje filmske pismenosti.
U cilju osnaživanja mladih autora fokus će biti na saradnji sa umjetničkim fakultetima kako bi se podržali studentski projekti. Pored toga, planira se rad na izradi programa filmske pismenosti u cilju razvoja programa filmske kulture u školama i obuku nastavnog kadra za korišćenje filma u nastavi.
Filmski centar nastaviće svoje angažovanje u panevropskim filmskim fondovima, kao što je SEE CINEMA NETWORK, a dodatno će nagrađivati projekte na prestižnim međunarodnim marketima i festivalima, uključujući Beldocs i CineLink na Sarajevo Film Festivalu.
"Naš cilj je da podržimo crnogorske projekte i omogućimo im vidljivost na globalnoj filmskoj sceni. Planira se i promocija crnogorske kinematografije na brojnim međunarodnim festivalima i marketima širom Evrope, počevši već od januara kada ćemo imati zapaženo učešće predstavnika crnogorske filmske industrije na filmskom marketu “When East Meets West” tokom Tršćanskog filmskog festivala. Na to će se nadovezati i prisustvo crnogorske filmske industrije na FIPA DOC u Biaritzu i svjetskoj premijeri crnogorskog igranog filma „Otapanje vladara“ Ivana Salatića na Filmskom festivalu u Roterdamu", naglašava Božović.
Za 2025. godinu, ističe, predviđen je budžet od 2.470.000 eura, od čega će značajan dio biti usmjeren na sufinansiranje filmskih projekata, edukaciju i promociju crnogorskih filmova na međunarodnoj sceni.
Коментари0
Остави коментар